Огляд поновлення бази  
 13.06.2017 
Огляд нових надходжень від 13 червня 2017 року
1. Закони та Постанови Верховної Ради України  
1.1. Закон Верховної Ради України від 13 квітня 2017 року № 2019-VІІІ
Про ринок електричної енергії

Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Також визнає таким, що втрачають чинність:
- Закон України "Про електроенергетику";
- Закон України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України".

Та вносить зміни до ряду Кодексів та Законів України.
 
1.2. Закон Верховної Ради України від 17 травня 2017 року № 2038-VIII
Про внесення зміни до статті 19 Сімейного кодексу України щодо забезпечення дотримання житлових прав дитини

Законом внесено зміни до Сімейного кодексу України.
При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов’язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
 
1.3. Закон Верховної Ради України від 18 травня 2017 року № 2049-VIII
Про внесення змін до статті 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України

Закон вносить зміни до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України".
У разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні бути одягнені відповідно до пори року і мати при собі направлення, підписане командиром військової частини, медичну книжку, документ, який посвідчує особу, необхідні особисті речі, атестат на продовольство, довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) і медичну характеристику, а в разі вибуття на лікування за межі гарнізону - додатково атестат на речове і грошове забезпечення, проїзні документи до місця розташування лікувального закладу і назад.
У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) до направлення пораненого військовослужбовця на лікування поза розташуванням військової частини, вона надсилається до військового комісаріату, до якого приписаний військовослужбовець, який отримав травму (каліцтво, поранення, контузію), протягом 30 днів з дня отримання травми (каліцтва, поранення, контузії) або протягом 30 днів з дня надходження відповідної вимоги військового комісаріату.
 
1.4. Закон Верховної Ради України від 23 травня 2017 року № 2054-VIII
Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації

Законом внесені зміни до:
- Законі України "Про телебачення і радіомовлення";
- Законі України "Про культуру".
Закон запроваджує на телебаченні обов’язкові квоти передач і фільмів українською мовою: 75% для загальнонаціональних і регіональних телеканалів, 60% - для місцевих телеканалів, 75% - для програм новин.
При обчисленні частки має враховуватися загальна тривалість фільмів, новин та інших передач (крім пісень і музичних кліпів), створених, дубльованих або озвучених українською мовою.
Мовники мають транслювати фільми й передачі, які не є їхнім власним продуктом, виключно українською мовою (за винятком фільмів і передач, крім дитячих і анімаційних, створених до 1 серпня 1991 року). Фільми й передачі, трансляція яких допускається недержавною мовою, повинні бути субтитровані українською мовою. Фільми, створені на території республік колишнього СРСР не російською та не українською мовою і в подальшому дубльовані російською мовою, повинні бути озвучені або дубльовані українською мовою.
Передача вважається виконаною українською мовою, якщо виступи (репліки) ведучих (дикторів) передачі, осіб, що беруть участь у передачі, виконані, дубльовані, озвучені українською мовою (для прямоефірних передач достатньо української мови ведучих і дикторів). Фільм вважається виконаним українською мовою, якщо звуковий ряд при його демонструванні (розповсюдженні) виконаний, дубльований, озвучений українською мовою. Для реалізації художнього і творчого задуму у фільмах (крім дитячих та анімаційних) допускається використання інших мов в обсязі не більше 10% загальної тривалості всіх реплік учасників фільму, при цьому всі іншомовні репліки мають бути субтитровані українською мовою.
У передачах і фільмах допускається використання інших мов без дублювання або озвучення в таких випадках:
- у репортажах з місць подій (крім мови та реплік репортерів);
- у виступах, інтерв’ю, коментарях, поясненнях, запитаннях тощо осіб, які беруть участь у передачі (крім ведучих і дикторів передачі);
- у музичних творах з текстом (піснях), які є частиною передачі немузичного жанру чи фільму та використані в ній лише як звуковий супровід;
- у музичних кліпах, що містять текстовий супровід;
- у будь-яких творах, виступах, виконаннях тощо мовами корінних народів України.
Мовні квоти не поширюються на таких мовників:
- на суб’єктів державного іномовлення;
- на телерадіоорганізації закордонного мовлення (вони можуть ретранслюватися на території України виключно з використанням звукового ряду, що відповідає вимогам про 60% української мови; умови договору на ретрансляцію на території України цих програм повинні містити зобов’язання провайдера чи ретранслятора щодо обрання мови звукового ряду, який використовується при ретрансляції);
- на телерадіоорганізації, основу програмної концепції яких становлять науково-просвітницькі передачі, виконані однією або декількома офіційними мовами Європейського Союзу (їхні програми можуть ретранслюватися на території України виключно з використанням звукового ряду, в якому використовуються офіційні мови ЄС, українська мова або мови корінних народів України; умови договору на ретрансляцію на територію України цих програм повинні містити зобов’язання провайдера чи ретранслятора щодо обрання мови звукового ряду, який використовується при ретрансляції).
- на супутникові телеканали, програмну концепцію яких становлять освітні передачі, спрямовані виключно на вивчення іноземних мов;
- на радіостанції, оскільки для них діють інші квоти (протягом 2016-2018 року частка ведення програм українською мовою має зростати і становити 50-55-60%, а частка пісень українською мовою - 25-30-35%).
За невиконання мовних квот для мовників передбачений штраф у розмірі 5% загальної суми ліцензійного збору.
 
2. Постанови Кабінету Міністрів України  
2.1. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 400
Про внесення змін до переліку певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2011 р. № 947

Постанова вносить зміни до переліку певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 725.

Та визнає таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2011 р. № 947 "Про затвердження переліку платних адміністративних послуг, що надаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами".
 
2.2. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 399
Про затвердження критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю

Постановою затверджено критерій, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Критерієм, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування, є клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд.
 
2.3. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 402
Про внесення змін до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об’єктів архітектури

Постанова вносить зміни до Порядку ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396.  
2.4. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 406
Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію

Постановою затверджено перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.
Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1).
Роботи із заміни покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами, виконання яких не передбачає втручання в несучі конструкції.
 
2.5. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 403
Про внесення змін до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи

Постанова вносить зміни до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560.  
2.6. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 405
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України

Постановою вносить зміни до:
- Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. № 244;
- постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 671 "Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю";
- постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 698 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду".
 
2.7. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 407
Про внесення змін до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю

Постанова вносить зміни до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553.  
2.8. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 404
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466

Постановою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт".  
2.9. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 409
Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461

Постанова вносить зміни до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів і Порядку внесення плати за видачу сертифіката, який видається у разі прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, та її розмір, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів".  
2.10. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 410
Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад

Постановою внесено зміни до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 200 "Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад".  
2.11. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 408
Про внесення змін до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України

Постанова вносить зміни до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 р. № 294.  
2.12. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 401
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 р. № 256

Постановою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 р. № 256 "Деякі питання ліцензування будівництва об’єктів IV і V категорій складності".  
3. Нормативні акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади,
зареєстровані Міністерством юстиції України  
3.1. Наказ Міністерства соціальної політики України від 18.04.2017 № 635
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 травня 2017 р. за № 633/30501
Про затвердження Правил охорони праці для працівників виробництва солоду, пива та безалкогольних напоїв

Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які здійснюють діяльність, пов’язану з виробництвом солоду, пива, безалкогольних та слабоалкогольних напоїв, мінеральних та питних вод; встановлюють вимоги до безпечного виконання робіт у технологічних процесах виробництва солоду, пива, безалкогольних та слабоалкогольних напоїв, мінеральних та питних вод.  
3.2. Наказ Міністерства фінансів України від 28.04.2017 № 469
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 травня 2017 р. за № 653/30521
Про затвердження змін до форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації

Наказ затверджує зміни до форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17 червня 2016 року № 553, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07 липня 2016 року за № 932/29062.  
3.3. Наказ Фонду державного майна України від 10.05.2017 № 716
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 травня 2017 р. за № 661/30529
Про затвердження форми заяви для участі у конкурсі з відбору радника для надання послуг з підготовки до приватизації та продажу об’єкта державної власності

Наказом затверджено форму Заяви про участь у конкурсі з відбору радника для надання послуг з підготовки до приватизації та продажу об’єкта державної власності.  
4. Офіційні роз'яснення  
4.1. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 02.06.2017 № 458/5/99-99-13-01-02-16/ІПК
Щодо застосування спрощеної системи оподаткування

Згiдно наведених у
консультації роз'яснень, фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць.  
4.2. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 02.06.2017 № 456/Я/99-99-13-01-03-14/ІПК
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого від продажу акцій

Щодо наведеного у
консультації роз'яснення, у разі якщо платником податку - фізичною особою відчужуються акції, які одержані нею у власність у випадках, визначених пп. 165.1.40 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, то сума доходу, отриманого від такого відчуження не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.
Разом з тим якщо зазначеною особою відчужуються акції, одержані нею у спадщину, дохід від їх продажу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку у вигляді інвестиційного прибутку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.  
4.3. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 02.06.2017 № 457/Б/99-99-13-01-03-14/ІПК
Щодо права на податкову знижку

Консультацією
наводяться роз'яснення, що оскільки до податкової знижки за звітний календарний рік дозволено включати суми витрат, понесених платником податку за навчання протягом звітного податкового року, а відповідно до умов договору (контракту) про надання освітньої послуги (навчання) платником здійснюється оплата за місяці навчального року, який включає місяці календарного року наступного за звітним, одним платіжним документом (квитанцією), при включенні до податкової знижки за звітний рік слід враховувати суму витрат (частину) у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Решта суми, сплаченої за таким платіжним документом (квитанцією), може бути включена платником податку при реалізації права на податкову знижку у наступному році.  
4.4. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 06.06.2017 № 492/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Про оподаткування ПДВ

Відповідно до
наведених у консультації роз'яснень, у разі виникнення підстав для коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту, визначених статтею 192 Кодексу, отримувачем послуг - платником ПДВ до податкової накладної, складеної у зв’язку з отриманням від нерезидента послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, складається розрахунок коригування, який залишається у такого отримувача послуг.  
4.5. Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 06.06.2017 № 466/6/99-99-15-02-02-15/ІПК
Щодо порядку розрахунку авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, якщо за результатами податкового (звітного) року об'єкт оподаткування має від'ємне значення

Згiдно наведених у
консультації роз'яснень, у разі якщо дивіденди сплачуються за податковий (звітний) рік, за результатами якого об'єкт оподаткування має від'ємне значення, то авансовий внесок з податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету до/або одночасно з виплатою таких дивідендів, розраховується з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.  
5. Нові редакції документів зі змінами та доповненнями,
що внесені в ІАС "Консультант"
 
5.1. Закон Верховної Ради України від 24 березня 1999 року № 548-XIV
Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України

Останні зміни до Закону були внесені 18.05.2017 р. Законом Верховної Ради України № 2049-VIII, який набирає чинності з 11.06.2017 р.
 
5.2. Закон Верховної Ради України від 2 березня 2015 року № 222-VIII
Про ліцензування видів господарської діяльності

Останні зміни до Закону були внесені 23.03.2017 р. Законом Верховної Ради України № 1983-VIII, який набирає чинності з 04.06.2017 р.