Актуальнi новини
05.08.2019
Що ви знаєте про єдиний соціальний внесок?
Щоб держава виконувала свою соціальну функцію, необхідні регулярні грошові надходження. Для цього існує єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – обов’язкова страхова виплата у позабюджетні фонди. Детальніше про те, що вона являє, для чого потрібна і як її сплачувати, читайте в нашій статті.
Проблеми з пенсійним забезпеченням характерні не тільки для України. З ними зіткнулися Німеччина, Франція, Італія, Греція, США та інші країни, які будували солідарну систему пенсійного страхування, де громадяни, що працюють, сплачують допомогу пенсіонерам. Діє така система тільки за умови зростання населення. Щоб поповнити пенсійні фонди, розвинені країни йдуть на обмеження пенсій, підвищення пенсійного віку та заохочення до персональних накопичень на старість. Україна наразі бореться з дефіцитом введенням єдиного соціального внеску.
Що таке ЄСВ?
Єдиний соціальний внесок — це консолідований страховий збір, кошти від якого надходять в систему обов’язкового загальнодержавного соціального страхування і згодом використовуються для виплат застрахованим особам.
Гроші від ЄСВ консолідуються на рахунку місцевої фіскальної служби, а звідти розподіляються по позабюджетних фондах, призначення яких — держдопомога населенню при настанні страхового випадку. З цих надходжень держава сплачує пенсії та допомоги по безробіттю і при тимчасовій втраті працездатності, оплачує декретні відпустки та лікарняні, надає допомогу на поховання.
Хто і скільки сплачує?
Єдиний внесок сплачують роботодавці:
- юрособи будь-якої форми власності та виду діяльності;
- фізособи-підприємці (ФОП), в тому числі самозайняті;
- диппредставництва і консульства;
- військові частини;
-
інвестори (в тому числі нерезиденти), які працюють в Україні і використовують найману працю.
Ставка єдиного внеску — 22% від бази. База для нарахування ЄСВ — заробітна плата працівника, включаючи додаткові доходи, компенсації, заохочення та інші виплати. Для ФОП на загальній системі оподаткування базою є сума прибутку, що обкладається прибутковим податком. ФОП на спрощеній системі визначають базу самостійно. При цьому в обох випадках розмір внеску не може бути нижче мінімального. Мінімальний ЄСВ — 22% від встановленої в бюджеті мінімальної зарплати. У 2019 році ця сума становить 918,06 гривні на місяць.
Платити потрібно в будь-якому випадку, навіть якщо фактичної діяльності і доходів не було. Від обов’язкової сплати ЄСВ звільнені тільки пенсіонери за віком (отримують пенсію) та інваліди (отримують соцдопомогу).
Терміни сплати
Підприємства на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ щомісяця до 20 числа місяця, наступного за звітним.
ФОП і фермери роблять єдиний внесок щоквартально до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Платять ЄСВ в гривнях і незалежно від фінансового стану платника.
За несвоєчасну сплату нараховується пеня в розмірі 0,1% за кожен день протермінування. Крім цього, на несумлінного платника накладається штраф у розмірі 20% від заборгованості. Якщо здійснювалися донарахування, то на них теж накладається штраф у розмірі 10% від донарахованої за кожний звітний період суми. Неналежне ведення бухгалтерії штрафується в розмірі 8–15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У випадку з ЄСВ немає терміну давності, тому податкова може нарахувати пеню і штрафи за будь-який період, поки підприємство не знято з реєстрації.
Де і як платити ЄСВ?
Сплатити єдиний соціальний внесок можна через банківську касу або інтернет, наприклад, за посиланням: https://easypay.ua/catalog/budget/esv. Гроші перераховуються на розрахунковий рахунок територіальної фіскальної служби, реквізити якої можна дізнатися на сайті УКРІНФОРМ. Платити онлайн зручніше. У цьому випадку не доведеться підлаштовуватися під графік банку, вистоювати чергу. Не потрібно навіть брати реквізити податкової. Платіжні онлайн-сервіси запитують ім’я одержувача, а дані підставляють самі.
Регулярна сплата ЄСВ — гарантія виконання державою соціальних зобов’язань перед громадянами. При настанні страхового випадку людина отримує допомогу, розмір якої є вищим за зроблений внесок.