Огляд поновлення бази  
 25.02.2015 
Огляд нових надходжень від 25 лютого 2015 року
1. Закони та Постанови Верховної Ради України  
1.1. Закон Верховної Ради України від 3 лютого 2015 року № 133-VIII
Про внесення зміни до статті 9 Закону України "Про оборону України"

Законом вносяться зміни до статті 9 Закону України "Про оборону України".

Зокрема, до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері оборони віднесли також установлення порядку здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими та інтернованими особами в особливий період відповідно до норм міжнародного права.  
2. Постанови, Розпорядження Кабінету Міністрів України  
2.1. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2015 р. № 119-р
Про завершення консультацій з міжнародними фінансовими організаціями стосовно запровадження тимчасових заходів щодо стабілізації платіжного балансу України

Розпорядженням, з метою забезпечення реалізації Закону України "Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року" та Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо стабілізації платіжного балансу", вважаються консультації з міжнародними фінансовими організаціями стосовно запровадження тимчасових заходів щодо стабілізації платіжного балансу України завершеними.  
3. Нормативні акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади,
зареєстровані Міністерством юстиції України  
3.1. Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 № 19
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2015 р. за № 126/26571
Про затвердження Правил охорони праці під час виробництва алюмінію

Правила встановлюють вимоги з охорони праці під час виробництва алюмінію (первинного або переробки) та є обов’язковими для роботодавців та працівників, які виконують роботи з виробництва алюмінію.


Наказ визнає такими, що не застосовуються на території України, Правила безпеки при виробництві алюмінію, затверджені Міністерством кольорової металургії СРСР 20 січня 1976 року та Державним комітетом з нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості та гірничого нагляду при Раді Міністрів СРСР (Держгіртехнагляд СРСР) 25 травня 1976 року (НПАОП 27.4-1.04-76).
 
3.2. Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 № 21
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2015 р. за № 124/26569
Про затвердження Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які в процесі своєї діяльності виконують вантажно-розвантажувальні роботи, навантаження (розвантаження) або вивантаження.


Наказ вважає такими, що не застосовуються на території України, Вантажно-розвантажувальні, складські та транспортні роботи. Вимоги безпеки, затверджені Державним комітетом УРСР у справах видавництв, поліграфії і книжкової торгівлі у 1984 році (НПАОП 63.11-7.04-84), Правила техніки безпеки при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт на транспортно-складських роботах, затверджені Державним комітетом з матеріального резерву СРСР у 1985 році (НПАОП 63.1-1.06-85).
 
4. Офіційні роз'яснення  
4.1. Лист Державної фіскальної служби України від 29.01.2015 № 2687/7/99-99-23-01-17
Щодо набрання чинності Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи"

Згідно наведених у листі роз'ясень, визначено, що на виконання вимог Закону № 71 банки до 1 липня 2015 року приймають та виконують інкасові доручення (розпорядження) на стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, які оформлено органами державної фіскальної служби на підставі рішення керівника органу державної фіскальної служби. У реквізиті "Призначення платежу" такого інкасового доручення (розпорядження) має зазначатися дата видачі та номер рішення керівника органу державної фіскальної служби. Рішення керівника органу державної фіскальної служби, на підставі якого оформлено інкасове доручення (розпорядження), банку не подається.
 
5. Цікаво всім  
5.1. Постанова Правління Національного банку України від 23.02.2015 № 124
Про особливості здійснення деяких валютних операцій

Постановою запроваджено такі додаткові заходи щодо діяльності банків у сфері проведення валютних операцій:
- заборонено уповноваженим банкам здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів за рахунок коштів у гривні, залучених цими клієнтами у формі кредиту. Відповідальність за порушення вимог цього підпункту покладається на уповноважені банки.
Однак, вимоги цього підпункту не поширюються на операції фізичних осіб, що здійснюються за рахунок кредитних коштів у гривні з метою виконання власних зобов’язань перед уповноваженим банком-кредитором за договором споживчого кредитування в іноземній валюті;
- заборонено уповноваженим банкам здійснювати авансові платежі (попередню оплату) в іноземній валюті за імпорт товару за зовнішньоекономічним договором (контрактом), загальна вартість якого перевищує 50 000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), якщо Національним банком України повідомлено уповноважений банк про непідтвердження можливості здійснення цих платежів. Підтверджені платежі виконуються не раніше третього операційного дня з дня подання уповноваженим банком інформації про ці платежі в реєстрі.
- зобов’язали уповноважені банки здійснювати авансові платежі (попередню оплату) в іноземній валюті за імпорт товару за зовнішньоекономічним договором (контрактом), загальна вартість якого перевищує 500 000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення договору), виключно з використанням акредитивної форми розрахунків, яка відповідає таким умовам: акредитив має бути підтверджений банком, рейтинг якого за класифікацією однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch IBCA, Sta№dard & Poor’s, Moody’s) відповідає вимогам до першокласних банків (не нижче інвестиційного класу); купівля іноземної валюти може здійснюватись виключно з метою забезпечення підтвердження акредитива (формування грошового забезпечення) та для оплати послуг банків-нерезидентів, які беруть участь в операціях за акредитивом; оплата коштів за акредитивом здійснюється після отримання документів та встановлення їх належного представлення.  
5.2. Постанова Правління Національного банку України від 24 лютого 2015 року № 130
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

Постановою визначено, що з 25 лютого 2015 року уповноважені банки не мають права здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів (у тому числі за заявами, що були подані до набрання чинності цієї постанови) до 27 лютого 2015 року включно.
Уповноважені банки мають право здійснювати власні операції з купівлі безготівкової іноземної валюти за гривні в межах установлених лімітів відкритої валютної позиції у сумі, що не перевищує 0,5 відсотків від розміру регулятивного капіталу банку (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України), протягом одного робочого дня.