Важливi питання  
31.10.2018 №3 

Поради для вдалого проходження співбесіди

Слід пам'ятати - перш за все, співбесіда потрібна для роботодавця, щоб з’ясувати професійні навички претендента, досвід роботи, особисті якості і бажання благотворно працювати. А Вашим завданням, як здобувача, є прояв себе, як спеціаліста та особистості з кращого боку.

Ваш професійний досвід - великий плюс. Але! Важливо дати зрозуміти, що саме ви доб’єтесь на цій посаді максимальної користі для компанії.

Нетверді, невпевнені та розгублені "потенційні робітники" зазвичай провалюють співбесіду через погану підготовку.

Дотримуючись наших простих порад - 80% успіху вам гарантовано. Інші 20 % залежать тільки від вас.

__________

Порада. Перед тим, як виявити бажання чи надати згоду на проходження спувбесіди, необхідно ознайомитись з інформацією щодо організації, яка надає вакансію. Дізнатися напрямок роботи, структуру, кількість співробітників, керівників. Це допоможе орієнтуватися в бесіді. Інформацію можна взяти з інтернету, тільки переконайтеся в її актуальності на даний момент.

З'ясуйте: майбутні обов’язки (коло основної роботи, наявність додаткового навантаження), з ким доведеться контактувати та умови праці.

__________

По-перше, для позитивного враження необхідно заспокоїти власні почуття і мінімізувати власні хвилювання.

Впевненість базується на досвіді роботи, особистих якостях і умінні спілкуватися з людьми. У випадку, якщо одного зі складових не вистачає зосередьтеся на інших (Наприклад, відсутність досвіду компенсується хорошими знаннями, проявом ділових якостей, демонстрацією бажання працювати. А якщо вас захопила сором’язливість, нерішучість, зробіть упор на професійні навички, розкажіть про досягнення та не соромтеся).

Ви повинні бути впевнені, що саме ваша кандидатура гідна цієї роботи. Впевнено піднесіть переваги і замаскуйте недоліки.

__________

По-друге, підготуйте питання, які плануєте поставити в попередній телефонній розмові. Цілком розумно прояснити деякі деталі до особистої зустрічі з керівництвом.

Телефонна розмова, це перший контакт, який є досить важливим. Ввічливість, чітка побудова питань, смисловий зміст бесіди - це вже створення позитивного образу.

__________

По-третє, підготуйте резюме. Останнє повинно містити повну, але не зайву інформацію про претендента. На підставі наданих даних створюється певне враження. Потім, роботодавець задає питання.

Зазвичай, резюме теж беруть участь в конкурсі. Роботодавець порівнює їх та відбирає найкращі через сумарні висновки.

Є такі випадки, що наявність резюме необов’язкова, але краще його все ж таки підготувати. Таким чином, ви покажете свій серйозний підхід до роботи і тим самим полегшите спілкування. Текст повинен бути надрукований, красиво відформатований. Інформація викладається в діловому стилі, без зайвих епітетів і прикметників.

Інформація, що входить до резюме: освіта, минулі місця роботи, посади, досвід, досягнуті успіхи. Можна коротко пройтися по біографії, вказати на сімейний стан. Не зайвим буде вказати заохочення і нагороди.

Ділові якості зв’яжіть з професійними навичками. Наприклад, дисциплінований, дотримуюся термінів звітності, віддаю перевагу перевіреним цифрам і підтвердженим даним. Особисті інтереси, хобі можна описати стисло, але коли це доречно.

Якщо ви не палите (не курите) та займаєтеся спортом - напишіть про це. А якщо навпаки - є шкідливі звички, то промовчіть.

__________

По-четверте, не останню роль грає перше враження. Як то кажуть - зустрічають по одежі, проводжають по розуму.

Вдягніться строго, охайно, НЕяскраво (теж саме стосується і зачіски). Екстравагантні образи, помітна косметика, шарфики, капелюшки, індивідуальні аксесуари залиште вдома - вони не справлять враження.

Не вживайте сильні аромати - після вас не повинні провітрювати приміщення.

Заздалегідь дізнайтеся ім’я, по-батькові співрозмовника.

__________

По-п'яте, на співбесіду не запізнюйтесь (буде краще, якщо ви прийдете хвилин на 5-10 раніше).

В ході бесіди поводьте себе вільно та впевнено. Цим ви справите краще враження.

Тон голосу повинен бути спокійний, розмірений, поважний (але не перегібайте із самовпевненістю - тільки гідна скромність).

Вітається посмішка та трохи "коректного" гумору.

!!! Ніякої самокритики (навіть у формі жарту). Також, НЕбажаними є анекдоти, смішні випадки, тим паче при першій зустрічі (Ви прийшли влаштовуватись на роботу, а не у цирк). А у випадку, якщо роботодавець любить пожартувати, то просто стримано посміхайтеся.

В разі, якщо поставлене запитання вимагає обдумування - попросіть кілька секунд, бо бездумні, швидкі відповіді говорять про легковажність. Не бійтеся здатися серйозною і відповідальною людиною.

Підготуйте до трьох питань, які ви задасте в процесі бесіди (це буде свідченням про ваш інтерес до роботи). Запитайте про деталі роботи. Питань про матеріальне утримання краще уникнути, тому як ви це повинні були з'ясувати ще до співбесіди. Питання про зарплату повинно бути озвучено роботодавцем.

Пройти співбесіду під тиском фахівців, які застосовують психологічні прийоми не просто. Головне не розгубитися, залишитися самим собою, спокійно реагувати на потік запитань.

_________

Додатково. Якщо у цьому буде потреба - терпляче заповніть пропоновані документи і тести, якими б дурними вони не здавалися.

Запам'ятайте, керівнику не потрібна зайва інформація про особисте життя, тому не будьте занадто відвертим.

По закінченню співбесіди, якщо ви не отримали відповіді відразу, можна поцікавитися, коли чекати інформацію. Запитайте, чи зручно подзвонити самостійно.

І запам'ятайте! Негативний результат не повинен зачіпити особисту самооцінку. Причин може бути багато - великий конкурс, більш підійшов інший спеціаліст тощо. Для працевлаштування на добре оплачувану роботу за фахом всеж необхідно докласти деякі зусилля.

______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

31 жовтня 2018 року (Рекомендаційний лист, як документ та навіщо він потрібен?!)

01 серпня 2018 року (Випадки, за яких жінку звільняти НЕ можна)

11 червня 2018 року (Звільнення під час відпустки працівника)

08 червня 2018 року (Як діяти, якщо роботодавець не приймає заяву про звільнення?!)

07 травня 2018 року (Розрахунок при звільненні працівника та вихідна допомога)

26 лютого 2018 року (Коли при звільненні два тижня відпрацьовувати непотрібно?!)

23 січня 2018 року (Судова практика щодо поновлення працівника, якого було незаконно звільнено.)