Подання заяви на відпустку
Чинне законодавство не зобов’язує працівника подавати заяву, якщо він йде у відпустку в обумовлений у графіку відпусток термін. У такому разі підставою для видання наказу про відпустки буде затверджений графік відпусток.
Якщо працівник відмовляється використати щорічну відпустку у визначений у графіку відпусток час і таке рішення працівника не збігається з інтересами роботодавця, то роботодавець, беручи до уваги те, що остаточне рішення про надання чи ненадання відпустки належить лише до його компетенції, має право в межах, установлених графіком відпусток, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки.
Проте, якщо працівник (за погодженням із роботодавцем) бажає піти у щорічну відпустку в інший, ніж обумовлено графіком відпусток, час або взяти лише частину щорічної основної відпустки, він має обов’язково подати відповідну заяву на ім’я керівника підприємства.
У самій заяві на відпустку, зазвичай, зазначається дата початку щорічної основної відпустки (про яку просить працівник) і тривалість відпустки.
Якщо працівник має право ще й на додаткову щорічну відпустку (за роботу із шкідливими і важкими умовами праці; за особливий характер праці тощо), то в заяві він повинен зазначити також підставу для надання такої відпустки.
На заяві керівник підприємства ставить свій підпис, погоджуючись надати щорічну відпустку у вказані в ній терміни, або через певні обставини пропонує перенести її на інший період.
Далі на підставі цієї заяви оформлюється наказ (розпорядження) про надання відпустки, який надається працівникові для ознайомлення.
Статтею 10 Закону "Про відпустки" та статтею 79 Кодексу Законів про працю (КЗпП) передбачено:
- черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників;
- при складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку;
- конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
На підставі зазначеного вище, про дату початку щорічної відпустки роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком терміну. Порушення строку такого повідомлення надає можливість працівникові вимагати перенесення щорічної відпустки на інший період.
Письмовим повідомленням у цьому разі може слугувати як окремо складений документ довільної форми, так і підпис працівника про ознайомлення у наказі про надання щорічної відпустки.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
22 травня 2018 року (Як правильно поділити відпустку?!)
06 червня 2018 року (Шкідливі умови праці кухарів. Додаткова відпустка/доплати.)
05 травня 2018 року (Чи може батько піти у відпустку для догляду за дитиною)
24 квітня 2018 року (Деякі нюанси обчислення лікарняного під час відпустки)
28 березня 2018 року (Компенсація за невикористану щорічну відпустку )
28 березня 2018 року (Додаткова відпустка за роботу на комп'ютері)
19 березня 2018 року (Соціальна додаткова відпустка на дітей та права на неї)
21 квітня 2017 року (Страховий стаж військовослужбовців та оплата лікарняних)