Важливi питання  
28.03.2018 №2 

Додаткова відпустка за роботу на комп'ютері

Почнемо з головного. Якщо повноцінний робочий день для професії працівника, що претендує на додаткову відпустку за роботу з комп’ютером, складає 8 годин, то щоб мати право на таку відпустку - він повинен фактично працювати з комп’ютером не менше 4-х "чистих" годин на день.

Тепер розберемо законодавчі норми, якими регулюється дане питання.

Законом України "Про відпустки", а насамперед пунктом 1 статті 8 передбачені щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці - тривалістю до 35 календарних днів, для окремих категорій працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я.

В залежності від часу зайнятості працівника в зазначених абзацем вище умовах, конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 затверджений Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я.

В свою чергу Мінсоцполітики України у своєму листі від 21.09.2016 р. N 1344/13/84-16 зазначає, що розділом XXII "Загальні професії за всіма галузями господарства" вищевказаного Списку для працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі персональних комп’ютерах), передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів.

Вказана позиція Списку поширюється на всіх працівників, на яких розповсюджується дія Закону України "Про відпустки", незалежно від обійманої посади (професії), які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер.

Ще у своєму листі від 24.12.2013 р. N 152/13/82-13 Мінсоцполітики зазначило, що щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці передбачена законодавством і має надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, навіть якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.

Що ж стосується тривалості такої відпустки, то за Порядком застосування Списку N 1290 (наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. N 16) визначено, що додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

28 березня 2018 року (Компенсація за невикористану щорічну відпустку)

19 березня 2018 року (Соціальна додаткова відпустка на дітей та права на неї)

23 січня 2018 року (Як нарахувати компенсацію за невикористану відпустку)

05 грудня 2017 року (Cкладаємо графік відпусток. Норми, строки та нюанси.)

04 жовтня 2017 року (Порядок надання соціальної допомоги деяким категоріям осіб приведений у відповідність до законодавства)

19 вересня 2017 року (Що робити з відпусткою за шкідливі умови праці, якщо професія не передбачена у Списку?!)

02 серпня 2017 року (Чи потрібна конкретизація причини при відпустці за сімейними обставинами?)

31 липня 2017 року (Залежність розрахунок відпускних від дати початку відпустки)

07 липня 2017 року (Право на щорічну відпустку у випадку переведення на інше місце роботи)

20 червня 2017 року (Деякі нюанси надання додаткових (соціальних) відпусток працівникам, які мають дітей)

12 червня 2017 року (Відпустка державного службовця. Що потрібно знати.)

30 травня 2017 року (Нагадаємо про порядок і умови надання щорічних відпусток)

29 травня 2017 року (За наявністю бажання працівника, частину відпустки можна замінити грошовою компенсацією)

27 квітня 2017 року (Починається період відпусток. Нагадуємо правила оподаткування вартості путівок)

26 квітня 2017 року (Щорічні додаткові відпустки при роботі у важких і шкідливих умовах праці)

12 липня 2016 року (щодо здійснення розрахунку заробітної плати при наданні відпустки працівникам)