Актуальні новини  
23.02.2018 №4 

До уваги жінок! Документи, які потрібно замінити після реєстрації шлюбу.

Одруження - це, насамперед, створення сім’ї та нового осередка суспільства. Дана подія є серйозним кроком у житті кожної людини, тому, щоб ви могли організувати все найкращим чином і уникнути неприємних сюрпризів після одруження - ми розповімо, які з документів у місячний термін необхідно замінити жінкам при зміні прізвища після заміжжя.

Сімейним кодексом України, а саме статтею 35, передбачене право вибору прізвища, яким можуть скористатися громадяни, котрі вступають у шлюб:

-залишити своє прізвище;

-взяти прізвище нареченого/нареченої;

-до свого прізвища додати прізвище нареченого/нареченої.

Звертаємо увагу, що у разі, якщо подвійне прізвище візьме тільки наречена, вона повинна приєднати прізвище нареченого до свого, а не навпаки.

Таким чином, якщо відбулася зміна прізвища - протягом місяця необхідно замінити головні документи, що перелічені нижче:

- внутрішній паспорт (паспорт громадянина України);

- закордонний паспорт;

- ідентифікаційний код;

- водійське посвідчення;

- страховий поліс (при його наявності);

- банківські картки.

Далі детально розглянемо ситуацію заміни по кожному з документів.

___________________________________

При заміні пріорітет слід надати ПАСПОРТУ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ і замінити його першим. Після оформлення документів про укладення шлюбу у РАЦСі ставлять в паспорті позначку про необхідність його заміни протягом місяця після реєстрації шлюбу.

Звертаємо увагу, що на законодавчому рівні передбачене лише проставлення відповідної відмітки на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки, а проставлення аналогічної відмітки на паспорті громадянина України у формі картки НЕ передбачене.

А у разі пропущення строку наданого для обміну - це є адміністративне правопорушення й доведеться сплатити штраф, як то передбачено Кодексом про адміністративні правопорушення України.

Тепер про необхідні для заміни документи. До органу Державної міграційної служби України потрібно подати:

- заяву про зміну паспорта;

- існуючий паспорт громадянина України;

- дві фотографії розміром 3,5х4,5 см;

- свідоцтво про реєстрацію шлюбу та його копію (коли зміна паспорта відбувається після розірвання шлюбу - необхідно подати або свідоцтво, або рішення суду про його розірвання).

____________________________________

Процесуально, після заміни внутрішнього паспорта необхідно міняти ЗАКОРДОННИЙ. До заміни останнього, із старим прізвищем він дійсний тільки 1 (один) місяць з дня зміни прізвища. Крім того, відразу після зміни прізвища в Державну прикордонну службу направляється інформація про недійсність, тепер вже старого закордонного паспорта.

Сам Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року N 152.

____________________________________

Якщо ви змінили прізвище, то про таке також обов'язково необхідно повідомити Державну фіскальну службу, для подальшого внесення цією службою змін до даних у реєстрі платників податків (для заміни картки платника податків). При зазначеному, ІДЕНТИФІКАЦІЙНИЙ НОМЕР залишиться той самий, а змінюється тільки прізвище.

____________________________________

За наявності іменних БАНКІВСЬКИХ КАРТОК - їх теж доведеться замінити (якщо картка не іменна, то при зверненні до банку - прізвище замінять через банківську внутрішню систему обслуговування клієнтів). Процедура заміни стосується всіх карток - зарплатної, кредитної, "для виплат" тощо. Взаємовідносини із банком мають бути чітко регламентовані та письмово визначені в угоді. Тому краще заздалегідь переоформити всі документи у банку на нове прізвище.

___________________________________

Зміні (перепідписанню чи оформленню додаткової угоди) підлягають угоди, які ви підписали раніше: СТРАХУВАННЯ, надання житлово-комунальних послуг тощо. Хоча зміна угоди на надання послуг ЖКГ не є обов'язковою, все ж якщо є час та можливість, варто це зробити, щоб згодом не мати проблем із надавачами послуг. ___________________________________

Також, слід повідомити про зміну прізвища відділення Державного РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ за місцем реєстрації. Внести зміни до реєстру виборців потрібно, бо на найближчих виборах вас може не бути у списках (не зможете проголосувати).

___________________________________

Серед перелічених вище є й такі документи, які після зміни прізвища ЗМІНЮВАТИ НЕ ПОТРІБНО, а тільки для підтвердження своєї особи треба надати новий паспорт і документ, на підставі якого змінено прізвище.

Не треба змінювати:

- документи про освіту: дипломи про середню і вищу освіту, дипломи кандидатів і докторів наук, сертифікати про проходження курсів з підвищення кваліфікації і так далі;

- документи, що встановлюють право на майно. Наприклад, договір купівлі-продажу квартири не підлягає заміні, а залишиться в тому вигляді, в якому він і є;

- трудова книжка. У відділі кадрів повинні внести в неї відповідну поправку.

Що ж стосується ВОДІЙСЬКИХ ПРАВ, то останні, також замінювати НЕ обов’язково. АЛЕ, тут виникає двояка ситуація - пред’являючи права та документи на транспортний засіб, треба пред’явити документ на підставі якого змінено прізвище. Якщо ж ви вирішили замінити водійські права, доведеться до списку документів додати медичну довідку. Перескладати повторно іспити НЕ потрібно.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)

18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)

18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)

09 січня 2018 року (Вже відомий перелік засобів массової інформації (ЗМІ), що друкуватимуть оголошення про виклик до суду у 2018 році)

28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)

07 червня 2016 року (ВРУ щодо внесення змін до Сімейного кодексу)

26 липня 2016 року (щодо нового пілотного проекту з реєстрації шлюбу за 24 години)

18 липня 2016 року (щодо реєстрації шлюбу за 24 години)