Актуальні новини  
19.02.2018 №3 

Чи сплачують ПДФО мобілізовані ФОПи?

Якщо з мобілізованими працівниками підприємств все більш-менш зрозуміло: за ними зберігається робоче місце з середнім заробітком, то статус приватного підприємця в цьому розрізі викликає багато питань.

Згідно зі ст. 39 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" №2232-ХІІ, державна реєстрація приватного підприємця не припиняється на весь період проходження військової служби аж до оголошення рішення про демобілізацію.

Відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - ПКУ), cамозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року № 3543-XII, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV ПКУ.

Щоб уникнути в майбутньому проблем з контролюючими органами, підприємцю, якого мобілізовано, слід подати заяву та копію військового квитка (або іншого документа, виданого відповідним державним органом), із зазначенням даних про призов до органу ДФС за місцем своєї податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації. Якщо демобілізований підприємець проходить лікування чи реабілітацію у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, вищевказані документи подаються протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації).

Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.

Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у заяві, передбаченій у цьому пункті, зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені ПКУ, без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Ця норма застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303 "Про часткову мобілізацію".

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

21 квітня 2017 року (Страховий стаж військовослужбовців та оплата лікарняних)

03 листопада 2016 року (щодо порядку обчислення середньої заробітної плати військовослужбовцям)

03 листопада 2016 року (щодо питань внесення запису до трудової книжки працівника, який проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період)