Колективний договір та оплата праці на підприємстві
Законом України "Про оплату праці" N 108/95-ВР, а саме частиною 1 статті 5 передбачено, що організація оплати праці здійснюється на основі:
- законодавчих та інших нормативних актів генеральної угоди на національному рівні;
- галузевих (міжгалузевих), територіальних угод;
- колективних договорів;
- трудових договорів.
У колективному договорі більша його частина заповнена питаннями, які стосуються оплати праці.
Нормами статті 97 Кодексу Законів про працю України визначено, що оплата праці працівників може здійснюватися за погодинною, відрядною або іншими системами за результатами індивідуальних і колективних робіт.
Так, системи оплати, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат визначаються/встановлюються підприємствами/установами/організаціями індивідуально в колективному договорі з дотриманням законодавчих норм.
Власником чи уповноваженим органом встановлюються конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород.
Одночасно із цим, власник чи уповноважений ним орган, або фізична особа НЕ має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Питання оплати праці у колдоговорі дуже широке, тому рекомендується оформлювати його через додаток.
Після визначення форми і системи оплати праці, роботодавець передбачає в колективному договорі питання оплати праці, преміювання, доплат і надбавок, винагороди за підсумками роботи за рік тощо, які є складовою частиною колективного договору і підставою для нарахування й виплати заробітної плати. Також має бути прописане питання встановлення місячної заробітної плати в розмірі, не меншому за мінімальний. Конкретизовані розміри окладів заробітної плати встановлюються в галузевих/територіальних угодах і колективних договорах.
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ЕРІОД:
02 лютого 2018 року (Колективний договір. Що необхідно передбачити?!)
02 січня 2018 року (Робота на підприємстві у святкові дні)
31 травня 2017 року (Повна ліквідація підприємства і як наслідок - вивільнення працівників.)
24 квітня 2017 року (Стажування на підприємстві. Деякі нюанси із практики.)
14 березня 2017 року (Облік та зберігання трудових книжок на підприємстві)