Реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних
З 1 січня 2015 року вступила в силу нова рeдакція п. 201.1 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПКУ), згідно якої продавець зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, складену в електронній формі і зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також про обов'язок продавця скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН говорить п. 201.10 ПКУ. Адже згідно п. 198.6 ПКУ, тільки зареєстрована податкова накладна дaє покупцеві право нa податковий кредит.
З 1 березня 2017 року також діє нова редакція Порядку заповнення податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну № 1307 від 31.12.2015. Ніяких розбіжностей з Податковим кодексом цей Порядок не має, він також вимагає складання податкових накладних виключнo в електронному вигляді з обов'язковою реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Робимо висновок - щоб покупець отримав податковий кредит, всі постачальники повинні скласти податкові накладні в електронному вигляді та зареєструвати їx в Єдиному реєстрі протягом 15 днів з дати виписки, незалежно від суми, наявності імпортних товарів та інших чинників.
Терміни реєстрації та штрафи за їх порушення.
З початку 2017 року діють такі обмеження щодо граничних термінів реєстрації ПН:
податкові накладні/розрахунки коригувань, складені з 1 пo 15 день (включно) місяця реєструються по останній день (включно) цього ж місяця;
податкові накладні / розрахунки коригувань, складені з 16 пo останній день (включно) місяця реєструються по 15 число (включно) наступного місяця.
Згідно п.120-1.1 ПКУ, порушення термінів реєстрації тягне за собою накладення штрафів в розмірі:
10 % суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 % суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 % суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 % суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 % суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Право на податковий кредит.
Що стосується податкового кредиту, це питання регулюється статтею 198 НКУ. Зокрема, п. 198.6 говорить про таке: "Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод".
Тобто, податкова накладна, зареєстрована с затримкою від 16 днів і більше, включається в податковий кредит в місяці її реєстрацїї. Це стосується ПН, зареєстрованих з порушенням строку. Якщо ж ПН зареєстрована в строк 15 днів, її треба включати в податковий кредит місяця її виписки. Наприклад, якщо податкова накладна виписана 25 червня, а зареєстрована 5 липня, то її потрібно включати в податковий кредит червня.
Граничний термін реєстрації ПН - 1095 календарних днів з дати складення. Якщо в цей термін вона не зареєстрована, то право на податковий кредит покупець назавжди втрачає.
Підтвердження реєстрації.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, квітанція про це надсилається продавцю і покупцю одночасно.
Якщо податкова зареєстрована, покупець може перевірити це через запит з Єдиного реєстру, за реквізитами ПН.