Новації щодо ведення касових операцій у національній валюті
Нацбанк оновив нормативно-правові акти з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні, у зв'язку з оновленням українського законодавства.
5 січня 2018 року вступила в силу Постанова Правління Нацбанку від 29 грудня 2017 року № 148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (далі по тексту - Постанова № 148), якою викладено у новій редакції Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення).
Положення передбачає низку новацій, а саме можливість:
- здійснення підприємством збору готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків (так звана "пневмопошта");
- здавання готівкової виручки (готівки) до банку через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації;
- застосування електронного цифрового підпису юридичної особи під час надання послуг в електронній формі або під час здійснення інформаційного обміну з іншими суб'єктами електронної взаємодії;
- покладення функцій касира на працівника іншого підприємства, залученого на підставі укладеної угоди на надання послуги з надання персоналу.
Крім того, лібералізовано ряд вимог щодо ведення касових операцій, зокрема, визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей оприбуткування готівки в касах підприємств та відокремлених підрозділів залежно від графіку роботи, способів здавання готівки; визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей встановлення лімітів каси відокремленим підрозділам підприємств.
Положення також містить вимогу щодо обов'язку небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, та підприємств - агентів банків здавати готівку (готівкову виручку), отриману через платіжні пристрої та пункти приймання готівки для подальшого переказу, на окремий поточний рахунок/рахунки, відкритий у банку/банках для обліку коштів, прийнятих для подальшого переказу.
При цьому небанківські фінансові установи, які, крім операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, здійснюють видачу переказів готівкою, зобов'язані забезпечити здавання на такі рахунки готівки в сумі перевищення прийнятої для подальшого переказу готівки над виданою за переказами готівкою.
Також у зв'язку зі змінами у законодавстві України Положенням передбачено, що використання печатки підприємством не є обов'язковим.
Одночасно з метою оптимізації нормативно-правових актів до Положення включено вимоги постанови Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою" (зі змінами) та відповідно Постановою № 148 зазначену вище постанову Правління Національного банку України визнано такою, що втратила чинність.
При цьому граничні суми розрахунків готівкою залишилися не змінними, а саме:
- між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами - в розмірі 10 000 гривень;
- між підприємством (підприємцем) та фізичною особою протягом одного дня - в розмірі 50 000 гривень;
- між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню - в розмірі 50 000 гривень.
За матеріалами офіційного сайту НБУ
http://www.bank.gov.ua |
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД: