Важливi питання  
10.01.2018 №2 

Позбавлення батьківських прав. За що можуть позбавити та сама процедура.

Для розкриття сьогоднішньої теми, розглянемо питання позбавлення батьківських прав батька або матері за невиконання вимог законодавства України щодо утримання та виховання дитини.

За практикою, позбавлення батьківських прав це дуже складна процедура, яка здійснюється тільки у суді уповноваженими органами. В Україні на законодавчому рівні не передбачена можливість самостійно відмовитися від батьківських зобов'язань. Як то передбачено Сімейним кодексом України - батько і мати несуть однакову відповідальність стосовно своїх дітей. Через це в кожного з батьків існують свої обов'язки щодо виховання й взаємовідносин зі своїми дітьми. Коли ці права якимось чином порушуються, тоді й з'являється можливість позбавити прав на дитину.

Подавати позов до суду про позбавлення батьківських прав можуть:

- органи опіки та піклування;

- один із двох батьків;

- опікун;

- піклувальник;

- прокурор;

- дитина, якій виповнилося 14 років і більше.

Часто, на практиці, багато матерів користуються шансом подачі позову, щоб остаточно позбавити батьківських прав колишнього чоловіка (наприклад, у тому випадку, якщо мати з дитиною мають намір виїхати за кордон, але батько не дає своєї згоди на виїзд дитини).

Тепер, більш детально, розглянемо самі підстави для позбавлення батьківських прав.

Загалом, підстав для позбавлення батьківських прав існує багато, і всі вони докладно описані в Сімейному кодексі України. З основних причин позбавлення прав можна виділити такі:

- відмова одного з батьків (або обох) без вагомих причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу;

- жорстоке поводження (не тільки фізичне, але й психічне насильство, що може завдати непоправної шкоди здоров'ю й душевному стану дитини);

- відхилення від прямих батьківських обов'язків (систематична невиплата аліментів, відсутність турботи);

- один з батьків або батько й мати разом були засуджені за навмисний злочин стосовно своєї дитини;

- у родині, де є дитина, переважає алкоголізм або наркоманія;

- експлуатація дитини в корисливих цілях;

- байдуже ставлення до прав дитини;

- інші причини, які можуть яким-небудь чином нашкодити дитині.

Доказами та підтвердженням підстав для позбавлення батьківських прав можуть бути:

- складений акт обстеження місця проживання дитини;

- письмовий висновок органів опіки;

- свідки з навчального й медичного закладу, які підтвердять відсутність участі одного з батьків у вихованні й житті дитини;

- папери, що свідчать про аліментну заборгованість;

- висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;

- будь-які підтвердження про здійснення якого-небудь злочину стосовно дитини.

Далі розберемо сам порядок звернення до суду і, насамперед, послідовність дій:

1. Звернення до органів опіки. Вказані органи повинні пред'явити в суд письмовий висновок про можливість позбавлення прав. Рекомендується заздалегідь звертатися в подібну установу за місцем проживання й з'ясовувати дійсну ситуацію з батьком або матір'ю.

2. Складання позову. В такій позовній заяві необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати можливі причини, чому ви хочете позбавити чоловіка (дружину) батьківських прав.

3. Подача позову. До суду позовна заява подається вже разом з усіма підготовленими доказами.

4. Судовий розгляд позовної заяви про позбавлення батьківських прав.

Існуючі наслідки позбавлення батьківських прав. Батьки, мати чи батько втрачають зв'язок з дитиною, а також всі батьківські права й обов'язки стосовно неї, у тому числі й всяку можливість брати участь у процесі виховання.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

09 серпня 2016 року (щодо подання довідки про доходи сім'ї , батьками-вихователями, прийомними батьками у разі прийому до дитячого будинку сімейного типу, прийомною сім'єю нових вихованців)

22 липня 2016 року (щодо права батька двох дітей, які проживають з матір'ю на соцпільгу)

30 травня 2016 року (Зміни до постанов КМУ від 02.03.10 N 209 і від 23.12.15 N 1099, щодо виготовлення і видачі посвідчень батьків та дитини з багатодітної сім'ї)

24 травня 2016 року (щодо встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах)