Актуальні новини  
03.07.2018 №3 

Вирішили змінити прізвище дитини? Підстави та деякі нюанси.

Прізвище - частина власної назви особи, її повного імені. У більшості народів воно ідентифікує її родову приналежність, що передається від покоління до покоління і вказує на спорідненість, але існують і інші традиції прізвищ. Прізвище може стояти як на першому так і на останньому місці повного імені персони - залежно від традицій народу та вжитку.

Новонароджена дитина як правило отримує прізвище батька, інколи матері. Здебільшого, для жінок існує також традиція змінювати прізвище при вступі до шлюбу, що означає перехід від однієї родини до іншої. Часто зустрічаються подвійні прізвища, котрі виділяють приналежність особи до двох родин. Існує також традиція змінювати закінчення прізвища залежно від статі особи або ж її стану у суспільстві.

У відповідності до статей 145-147 Сімейного кодексу України (далі - СК) - прізвище дитини визначається за прізвищем її батьків, в разі знаходження батька і матері на різних прізвищах - за їх вибором. Прізвище дитині присвоюється під час здійснення запису в акті про народження. Реєстрація здійснюється співробітниками РАЦСу, коли між батьками досягнуто згоди. Незважаючи на те, що прізвище присвоюється на все життя, законодавством передбачена можливість його зміни.

Так, статтею 148 СК визначені підстави для зміни прізвища дитини її батьками:

- зміна свого прізвища батьком і/або матір’ю

- рішення суду про усиновлення (удочеріння) дитини

- визнання одного з батьків недієздатним або безвісно відсутнім

- смерть одного з батьків або позбавлення його батьківських прав

- присвоєння дітям прізвища без урахування побажань одного або обох батьків

- скасування рішення суду про визнання батьківства (якщо цим обґрунтовувалися зміни)

- добровільне визнання батьківства за спільною заявою батька і матері дитини (при наявності в свідоцтві про народження запису, зробленого відповідно до ст. 135 СК)

Також, звертаємо увагу, що для зміни прізвища дитини, яка досягла семирічного віку необхідна її згода. При цьому, незважаючи на малолітній вік, думка дитини є вирішальною, і батьки не праві змінити її прізвище, оскільки цим порушать право дитини на індивідуальність. Більш того, при виникненні спору між батьками та дитиною щодо зміни прізвища, батько і мати не мають права звернутися для вирішення конфлікту в орган опіки та піклування або до суду. Можливість обійти думку дітей надана суду і то лише в тих випадках, коли цього вимагають інтереси дитини. Останнє передбачене частиною 3 статті 171 Сімейного кодексу України.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

31 травня 2018 року (План дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2021 року)

05 травня 2018 року (Чи може батько піти у відпустку для догляду за дитиною)

24 квітня 2018 року (Дитина має право на те, щоб бути вислуханою або права дитини під час розгляду справи у суді.)

23 лютого 2018 року (Догляд за дитиною до досягнення нею шестирічного віку)

15 лютого 2018 року (Поради для отримання матеріальної допомоги при усиновленні дитини)

15 лютого 2018 року (Проблема сиріцтва та деякі питання опікунства)

12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)

15 січня 2018 року (Планується звільнити багатодітні сім'ї від податку на нерухомість)

07 грудня 2017 року (Опублікований Закон щодо посилення гарантій безпеки дітей)

13 липня 2017 року (Літній період триває, тому сьогодні про організацію оздоровлення та відпочинку дітей.)

11 липня 2017 року (Відтепер більше дітей зможуть отримати оздоровлення за державний рахунок)

20 червня 2017 року (Деякі нюанси надання додаткових (соціальних) відпусток працівникам, які мають дітей)