Важливi питання  
27.07.2018 

Продаж квартири. Які документи потрібно підготувати та які податки сплатити?!

Як відомо, оформлення купівлі-продажу квартири здійснюється в офісі у нотаріуса.

Тож, мова піде про пакет документів необхідний для здійснення правочину:

- Документ що посвідчує право власності на квартиру (це можє бути нотаріально посвідчений договір (купівлі-продажу, дарування, міни, тощо); свідоцтво про право на спадщину; рішення суду або інший документ за яким продавець набув право власності на квартиру).

- Інформаційна довідка з БТІ (у випадку, якщо право власності на квартиру набуто до 2010 року і у подальшому не було зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (який діяв до 01.01.2013 року) та/або у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (який діє починаючи з 01.01.2013 року і по сьогодні)).

- Звіт про оцінку квартири (виконану органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку).

- Документ про сплату до бюджету податку на дохід фізичної особи від продажу квартири (такий податок становить 5% від вартості визначеної в договорі купівлі-продажу, однак не меншої від оціночної, і сплачується продавцем, у разі продажу ним квартири, яка перебуває у його власності менш ніж три роки (не стосується квартири, отриманої у спадщину) та яка відчужується частіше одного разу протягом звітного податкового року).

- Дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідного органу (у випадку, якщо право власності або право користування відчужуваною квартирою мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи).

- Відповідні передбачені законодавством заяви, які допоможе скаласти нотаріус (заява про відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваною квартирою; згода одного із подружжя на продаж нерухомого майно, тощо).

- Довідка про відсутність заборгованості за комунальні послуги (не обов’язкова, однак, як правило вимагається покупцем).

Далі про податки, що має сплатити продавець

- Як вже зазначалось вище, податок на дохід фізичної особи від продажу квартири, що становить 5% від вартості визначеної в договорі купівлі-продажу, однак не меншої від оціночної, і сплачується продавцем, у разі продажу ним квартири, яка перебуває у його власності менш ніж три роки (не стосується квартири, отриманої у спадщину) та яка відчужується частіше одного разу протягом звітного податкового року.

- Військовий збір, що становить 1,5% отриманого доходу від продажу квартири, який сплачується тільки у попередньому випадку.

- Державне мито за посвідчення договору купівлі-продажу державним нотаріусом, що становить 1% суми договору, або послуги приватного нотаріуса (за домовленістю).

Що ж стосується самої оплати (ціни правочину), то Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 N 148 передбачено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50000 гривень уключно.

Платежі на суму, яка перевищує 50000 гривень, здійснюються шляхом:

1) переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;

2) унесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Хоча законодавством і встановлене таке готівкове обмеження по розрахункам, порушення вказаного порядку, жодних негативних наслідків для продавця не встановлено.

Таким чином, як завершення, після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу та реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності покупця на придбану квартиру, покупець стає власником кваритири, а продавець власником отриманих коштів і правочин з купівлі-продажу квартири може вважатись успішно завершеним.

__________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

27 липня 2018 року (Продаж квартири. Які документи потрібно підготувати та які податки сплатити?!)

10 липня 2018 року (Перевірка на дієздатність при купівлі-продажу будинку та пересвідчення у відсутності перешкод для продажу)

10 липня 2018 року (Пільги при сплаті державного мита за купівлю-продаж нерухомості)

23 квітня 2018 року (Оподаткування купівлі-продажу нерухомості 2018)

30 березня 2018 року (Нотаріуси будуть звітувати про укладені договори купівлі-продажу нерухомості)

26 березня 2018 року (Норми та відстань розміщення біля житлового будинку паркана, вигрібної ями, сараю)

26 березня 2018 року (Приватний сектор. Дотримуйтесь норм відстані, щоб не було конфліктів з сусідами.)

12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)

30 січня 2018 року (Як не стати жертвою шахраїв при оренді житлового приміщення (квартири, будинку тощо)?!)

22 січня 2018 року (Порядок здійснення монетизації субсидій на рівні підприємств-надавачів послуг)

13 грудня 2017 року (Самовільне будівництво та приведення у відповідність (узаконення) документально)