Важливi питання  
27.07.2018 №3 

Виплати по безробіттю. Порядок отримання, необхідні документи та розмір.

Нагадаємо, що зайнятість - це діяльність громадян, яка пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і приносить їм дохід у грошовій або іншій формі.

У відповідності до Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - незаборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

_______

Сьогодні покроково обговоримо процедуру реєстрації у Центрі зайнятості для отримання відповідної допомоги. Для цього вам необхідно:

1. Зареєструватися в електронній черзі на сайті Центру зайнятості (dcz.gov.ua/EReception/#/appointment). У реєстраційній формі вказати прізвище та ім’я. Мету відвідування зазначаєте "Реєстрація в ЦЗ". Далі обираєте зручний для вас відділ ЦЗ, дату й час візиту. З останнім можуть бути проблеми: графік прийому розписаний лише на два тижні, і дуже часто всі місця в черзі зайняті. Тож вільне місце доведеться буквально ловити.

Якщо ви не маєте доступу до інтернету або не змогли самостійно зареєструватися на сайті, у Центрі зайнятості вам допоможуть отримати талон із часом і датою повторного візиту з метою стати на облік.

2. Стати на облік у Центрі зайнятості. Розраховуйте, щоб до визначеного часу прийому ви мали в запасі щонайменше 5-7 хв, оскільки треба буде поспілкуватися з фахівцем на реєстрації. Там перевірять вашу електронну чергу, запитають про наявні документи та направлять до вільного спеціаліста.

Документи, які необхідні для подачі у ЦЗ:

- паспорт громадянина України;

- довідку про присвоєння ідентифікаційний коду;

- трудову книжку або цивільно-правовий договір з останнього місця роботи;

- документ про освіту;

- військовий квиток із зазначенням дати взяття на облік (у разі потреби);

- довідку з останнього місця роботи про розмір заробітної плати (необхідна у випадку, якщо страховий стаж за останній календарний рік становить не менш як шість місяців);

- посвідку на проживання (для іноземців, які постійно проживають в Україні);

- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для переселенців).

Краще заздалегідь зробити копії всіх зазначених вище документів. Це пришвидшить процедуру оформлення.

3. Проконсультуватися зі спеціалістом ЦЗ щодо вашого подальшого працевлаштування. Можливо, доведеться пройти курси підвищення кваліфікації або взагалі здобути нову професію.

4. Відкрити в банку рахунок, на який надходитиме допомога з безробіття, і надати до Центру зайнятості довідку про його відкриття.

5. Отримати допомогу з безробіття (нараховується з 8-го дня після взяття на облік у Центрі зайнятості). Хоча у разі звільнення з останнього місця роботи за порушення трудової дисципліни або за власним бажанням - лише з 91-го дня. Тож для швидшого отримання допомоги краще звільнятися з формулюванням "за згодою сторін".

Допомога з безробіття виплачується не рідше ніж двічі на місяць. Виплата один раз на місяць можлива лише за згодою безробітного.

6. Дотримуватися умов Центру зайнятості. Раз чи двічі на місяць потрібно буде приїжджати на зустріч зі спеціалістом для отримання пропозицій із працевлаштування або перепідготовки. За невідвідування без поважних причин Центру зайнятості більш як 30 календарних днів законодавством передбачено зняття з обліку та відповідно припинення виплати допомоги з безробіття.

________

Що стосується розміру допомоги з безробіття, то він визначається для кожного індивідуально. До уваги береться весь офіційний трудовий стаж, із якого здійснювалися виплати до спецфондів, а також їх суми.

Мінімальний гарантований розмір допомоги з безробіття в Україні становить 544 грн. Таку суму виплачують особам, які мають менш як шість місяців страхового стажу на одному місці роботи за останній календарний рік, а також систематичним порушникам трудової дисципліни.

Для останніх, суми виплат будуть більшими й залежатимуть від загального трудового стажу та розміру заробітної плати. Але максимальний розмір виплат не може перевищувати чотири прожиткових мінімуми для працездатного населення.

Трудовий стаж  Допомога з безробіття
(% заробітної плати) 
До 2 років  50 
Від 2 до 6 років  55 
Від 6 до 10 років  60 
Більше 10 років  70 

Треба пам'ятати, що призначена сума виплат поступово зменшуватиметься. У перші 90 календарних днів нараховуватиметься 100% призначеної допомоги, у наступні 90 днів - 80%, у період, що залишився, - 70%.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

08 червня 2018 року (Зайнятість населення та послуги служби зайтятості)

06 червня 2018 року (Що потрібно знати про порядок реєстрації у службі зайнятості)

17 травня 2018 року (Порядок визначення спеціальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорій "Б" і "В")

23 квітня 2018 року (Про зайнятість та працевлаштування громадян роботодавці звітуватимуть по-новому)

20 лютого 2018 року (Чи можливо відмовитися від запропонованої службою зайнятості посади, якщо вона вам не підходить?)

28 вересня 2017 року (Кабінетом Міністрів України збільшені витрати Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття)

10 серпня 2017 року (Про об'єднання фондів соціального страхування)

10 лютого 2017 року (Обчислення работодавцем страхового стажу працівника (дані за формою ОК-7, хто має право на отримання відповідних відомостей тощо)