Важливi питання  
18.07.2018 №4 

Судовий порядок (позовна заява) вирішення питання по зміні призвища дитини.

За нормами Сімейного кодексу України (далі - СК), за наявності відмови або заперечення одним з батьків щодо зміни прізвища дитини - спір може вирішуватися органом опіки та піклування або через суд. Хоча за частиною 4 статті 19 СК - участь органу опіки та піклування НЕ є обов’язковою в даній категорії справ, а тому справа буде розглядатися без залучення до участі органу опіки та піклування.

Якщо брати за основу "сімейне" законодавство України, то останнім не передбачений список конкретних випадків, або ж підстав для зміни прізвища дитини, що дає можливість використати будь-які обґрунтовані приводи для успішної реалізації даної судової процедури.

Вирішення питання відбувається за загальною процедурою шляхом звернення до суду через подачу позовної заяви з необхідними документами Позивачем (особа, яка звертається до суду з позовною заявою, тобто той з батьків, хто бажає змінити прізвище дитини) до Відповідача (той з батьків, хто не бажає змінювати прізвище дитини).

Беручи до уваги те, що конкретних законодавчих підстав для зміни прізвища дитини нема, то можна використовувати свого роду маніпуляції, використовуючи загальні правила сімейного законодавства, яке вказує на те, що при вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, що засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, а розірвання шлюбу, та проживання батьків окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав і не звільняє від обов’язків. Така норма встановлена Сімейним кодексом України.

На підставі зазначеного, можна аргументувати свої позовні вимоги тим, що Відповідач не виконує своїх батьківських обов’язків по відношенню до дитини, нехтує ними, не бере жодної участі у вирішенні важливих питань, пов’язаних з вихованням та утриманням дитини, жодним чином не піклується про стан здоров’я дитини, не забезпечує дитині належні умови для здорового зростання і духовного та фізичного розвитку, не намагається забезпечити належного медичного обслуговування, а також своїм негативним ставленням до Позивача, негативно впливає і на дитину.

А у свою чергу Позивач, виконує всі обов’язки по утриманню та вихованню дитини, і останній були створені усі необхідні умови для здорового фізичного та морального розвитку, духовного збагачення, а також забезпечено належне медичне обслуговування. Позивач, також може взяти позитивні характеристики з місця роботи, та з місця проживання (відповідальний співробітник, добрий чуйний сусід).

Позивач може звернути особливу увагу суду на той факт, що зміна прізвища дитини ніяким чином не впливає на законні права, інтереси та обов’язки Відповідача щодо дитини. Хоч Відповідач і являється біологічним батьком дитини, проте у зв’язку з відсутністю будь-якої участі Відповідача у житті дитини, вона не повинна носити його прізвище.

Також, можна зазначити, що у зв’язку зі зміною прізвища, наприклад, матері одиночки, вона бажає, щоб дитина носила спільне з нею прізвище, аби дана обставина не призводила до непорозумінь та відповідних труднощів у спілкуванні з оточуючими людьми, та позбавити дитину в майбутньому відчуття "неповноцінності", адже дана обставина буде негативно впливати на емоційний стан дитини. Окрім цього, можна в текст позовної заяви додати деякі обставини життя, які можна пов’язати з Відповідачем, і які мали негативний вплив на дитину.

Тепер про дії Віповідача у такому процесі. В залежності від дійсних обставин справи необхідно обирати тактику захисту, яка підвищить моральний облік Відповідача у справі, та надавати усі докази, які тільки можливо, аби довести свій високий культурний, моральний та духовний розвиток, а також відповідальне ставлення до обов’язків, та надавати суду письмові заперечення. Не рекомендую обирати тактику типу "я біологічний батько, а тому дитина повинна носити моє прізвище", вона не є успішною. Навпаки, судді позитивно ставляться до людей, які визнають свої помилки, та бажають їх виправити.

За Цивільним процесуальним кодексом України, позови про зміну прізвища дитини пред’являються ЛИШЕ за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача.

У відповідності до чинного законодавства - для звернення до суду з позовом подаються:

- копії всіх сторінок паспорту Позивача (не обов’язково, але бажано);

- копії всіх сторінок паспорту Відповідача (не обов’язково, але бажано);

- копія свідоцтва про шлюб / копія свідоцтва про розірвання шлюбу / копія рішення суду про розірвання шлюбу (обов’язково);

- копія свідоцтва про народження дитини (дітей) (обов’язково);

- довідка по формі N 3, або N 2 з житлово-експлуатаційної служби (не обов’язково, але деякі судді вимагають як доказ проживання дитини з Позивачем);

- копії характеристик з місця роботи, місця проживання (не обов’язково, але бажано);

- копія рішення суду про стягнення аліментів / копія аліментного договору (не обов’язково, але бажано);

- довідку про заборгованість по виплаті аліментів із органів Державної виконавчої служби (не обов’язково, але бажано);

- копії рішення суду про встановлення графіку зустрічей дитини з іншим з батьків (не обов’язково, але бажано);

- копії усіх інших документів, які можуть обґрунтовувати та підтверджувати Ваші позовні вимоги;

Рекомендовано, також, використовувати такий вид доказів, як показання свідків. Даний вид доказів є дуже ефективним в даному випадку, а у сукупності з письмовими доказами фактично дасть можливість досягти позитивного результату у справі.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

03 липня 2018 року (Як змінити по батькові малолітньої дитини?)

03 липня 2018 року (По батькові дитини. Основні моменти.)

03 липня 2018 року (Вирішили змінити прізвище дитини? Підстави та деякі нюанси.)

31 травня 2018 року (План дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2021 року)

05 травня 2018 року (Чи може батько піти у відпустку для догляду за дитиною)

24 квітня 2018 року (Дитина має право на те, щоб бути вислуханою або права дитини під час розгляду справи у суді.)

23 лютого 2018 року (Догляд за дитиною до досягнення нею шестирічного віку)

15 лютого 2018 року (Поради для отримання матеріальної допомоги при усиновленні дитини)

15 лютого 2018 року (Проблема сиріцтва та деякі питання опікунства)

12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)

15 січня 2018 року (Планується звільнити багатодітні сім'ї від податку на нерухомість)

07 грудня 2017 року (Опублікований Закон щодо посилення гарантій безпеки дітей)

13 липня 2017 року (Літній період триває, тому сьогодні про організацію оздоровлення та відпочинку дітей.)

11 липня 2017 року (Відтепер більше дітей зможуть отримати оздоровлення за державний рахунок)

20 червня 2017 року (Деякі нюанси надання додаткових (соціальних) відпусток працівникам, які мають дітей)