Внесені зміни до Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства
Міністерство внутрішніх справ України та Служба безпеки України своїм спільним наказом від 22.01.2018 N 38/77 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2018 р. за N 482/31934) затвердили Зміни до Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, виклавши її у новій редакції (діє з 01.06.2018 р.).
Загалом, Інструкція визначає порядок дій посадових осіб Державної міграційної служби України, її територіальних органів і територіальних підрозділів (далі - органи ДМС), органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України (далі - СБУ) під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземці), їх ідентифікації і вжиття заходів з безпосереднього примусового повернення, поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - ПТПІ), а також під час прийняття рішень про продовження строку затримання.
Дія даного нормативно-правового документу поширюється на посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів ДМС, органів охорони державного кордону, органів СБУ та іноземців, які підлягають примусовому поверненню чи примусовому видворенню у випадках, передбачених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Таким чином, іноземці можуть бути примусово повернуті до країни походження чи третьої країни на підставі рішення органу ДМС або органу охорони державного кордону, або органу СБУ про примусове повернення чи примусово видворені на підставі винесеної за позовом цих органів/підрозділів постанови адміністративного суду про примусове видворення.
В Інструкції визначений вичерпний перелік підстав для прийняття рішення про примусове повернення іноземців до країни походження або третьої країни.
У той самий час передбачені причини, які також визначені у статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", які забороняють примусово повертати і примусово видворяти іноземців.
Після оголошення іноземцю рішення про примусове повернення посадові особи з’ясовують у іноземця намір оскаржити згадане рішення. У разі висловлення іноземцем наміру оскаржити це рішення негайно повідомляється центр надання правової допомоги, якщо іноземець самостійно не уклав угоду з адвокатом.
Оскарження рішень про примусове повернення або примусове видворення зупиняє їх дію, якщо іноземець оскаржив це рішення у встановленому законом порядку до суду - у межах строків, визначених частинами другою-четвертою статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України, незалежно від того, чи суд у порядку забезпечення адміністративного позову відповідною ухвалою зупинив дію рішення суб’єкта владних повноважень або його окремих положень, що оскаржуються.
Також, окремими розділами в Інструкції визначене наступне:
- Матеріали про примусове повернення та примусове видворення;
- Порядок дій з ідентифікації та документування іноземців;
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
21 травня 2018 року (Президент відкликав законопроект про позбавлення громадянства)
05 травня 2018 року (Подвійне громадянство в Україні. Чи законне?)
01 лютого 2018 року (Порядок реєстрації ФОП іноземцями спрощено)
07 вересня 2017 року (Порядок оподаткування спадщини отриманої нерезидентом від резидента)