Моральна шкода. Її особливості та відшкодування.
Моральна шкода - це шкода, що завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відшкодовується моральна шкода незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:
1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;
3) в інших випадках, встановлених законом.
Різнитися моральна шкода може за такими ознаками:
1) шкода, яка полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
2) душевні страждання, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких, а також у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
3) приниження честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Тепер обговоримо саме відшкодування моральної шкоди:
1) Моральна шкода відшкодовується грошима, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
2) Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.
3) Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Але! Особа, яка завдала моральної шкоди, звільняється від відповідальності, якщо доведе, що шкода завдана не з її вини.
_________
Станом на сьогодення зареєстрований проект закону "Про регулювання діяльності з визначення розміру моральної (немайнової) шкоди" (N 8396). Останнім пропонується удосконалити інститут сатисфакції моральної шкоди, аби суди мали певні орієнтири під час ухвалення рішень.
Таким чином, у випадку, якщо громадяни потерпіли від порушення їхніх прав, зокрема, з боку держави, їм мають бути відшкодовані моральні страждання. Для цього необхідно створити мережу фахівців, які визначатимуть розмір завданої моральної шкоди.
Проектом визначається перелік випадків, при настанні яких особа може претендувати на компенсацію моральної шкоди. Водночас застережено, що ці правила не стосуватимуться поширення недостовірної інформації у ЗМІ.
Передбачається, що визначенням розміру моральної шкоди зможуть займатися лише особи, які отримали відповідне кваліфікаційне свідоцтво, або суб’єкт господарювання, в штаті якого значитиметься бодай один такий фахівець. Усі експерти з моральної шкоди вноситимуться до спеціального реєстру.
Проект передбачає створення професійного об’єднання таких фахівців, що буде контролювати діяльність своїх членів на засадах самоврядності. Однак, видавати та позбавляти свідоцтв буде Міністерство юстиції.
Проект не визначає ні нижньої, ні верхньої межі моральної шкоди. Можливо, ці цифри з’являться пізніше.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
09 лютого 2018 року (Відшкодування збитків від ДТП через поганий стан доріг)