Актуальні новини  
05.05.2018 

Подвійне громадянство в Україні. Чи законне?

Більшість громадян не розуміють різницю між такими поняттями, як "подвійне громадянство" і "друге громадянство".

Тепер розглянемо більш детально поняття по суті. Подвійне (множинне) громадянство - ситуація, коли людина має одночасно громадянство двох або більше держав. При цьому кожне з них може вимагати від особи виконання всіх її цивільних обов'язків. Такий статус стає можливим у громадян тих країн, між якими укладено договір про подвійне громадянство, тобто про взаємне визнання обох громадянств. При цьому обидві країни визнають за своїми громадянами наявність обох громадянств як рівноцінних, а "подвійні громадяни" - зберігають цивільні права обох держав.

Наведемо приклад. Є небагато країн, які підписали між собою відповідні договори. Зазвичай, це колишні метрополії і їх колонії. Наприклад, Велика Британія має такий договір з Канадою, Індією, Австралією і іншими, Франція - з Канадою, Португалія - з Бразилією, Іспанія - з низкою країн Латинської Америки.

Що ж стосується другого громадянство (третього, четвертого тощо), то ситуація, коли людина набуває друге громадянство без відома "своєї" держави, громадянином якої є спочатку.

У відповідності до статті 4 Конституції України - в Україні існує єдине громадянство. Але це не означає, що українцям заборонено мати інші громадянства. Така норма означає, що друге громадянство і документи, які підтверджують це громадянство, не визнаються українським законодавством і не діють на території України.

Таким чином, за Законом України "Про громадянство", у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. У випадку, якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Це означає, що українець з паспортом України і, наприклад, Кіпру, в Україні визнаватиметься тільки громадянином України. На Кіпрі - тільки громадянином Кіпру. А ось при в'їзді на територію третіх країн, людина сама може вирішувати, який паспорт їй показати на митниці - таким громадянином вона і вважатиметься в цій країні. Тобто в Україні подвійне громадянство не заборонено, воно просто не визнається.

20.04.2018 р. Президент України виніс на розгляд Парламенту законопроект N 8297, яким пропонується внести зміни до Закону України "Про громадянство України" щодо удосконалення окремих положень.

Основною метою розробки вказаного проекту закону є удосконалення норм, які визначають підстави набуття громадянства України, насамперед за територіальним походженням, додаткові підстави, за якими особи не приймаються до громадянства України, повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України, в частині перевірки підстав його набуття, погодження та прийняття рішення про оформлення, а також вдосконалення механізму припинення громадянства України у разі добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави та запобігання випадкам подвійного громадянства осіб, які набувають громадянство України.

За пояснювальною запискою до проекту - обґрунтування необхідності прийняття законопроекту наведене тим фактом, що аналіз ситуації у сфері громадянства свідчить, що останнім часом інститут громадянства використовується певними суб'єктами для вирішення власних цілей, не сумісних з інтересами національної безпеки України.

В документі пропонується вдосконалення норм, які, передусім, визначають підстави набуття громадянства України: насамперед за територіальним походженням, повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України, в частині перевірки підстав його набуття, погодження та прийняття рішення про оформлення.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

27 березня 2018 року (Вже з квітня дитину без закордонного паспорта з України не випустять)

22 березня 2018 року (Паспорти у формі книжки оформляти більше НЕ будуть, бо Кабмін заборонив!)

15 січня 2018 року (Чи обов'язково замінювати паспорт-книжечку на ID-картку?)

03 жовтня 2016 року (щодо подальшого впровадження паспорта нового зразка у відповідності до змін, внесених до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний стат

04 серпня 2016 року (щодо запровадження нових внутрішніх біометричних паспортів)