Пенсіонер помер на непідконтрольній території. Як отримати допомогу на поховання та недоотриману пенсію?
Наразі на території окупованого Донбасу (окремих районів Донецької та Луганської областей) залішається дуже багато літніх людей, які фізично не в змозі виїхати на територію України щоб оформити пенсійні виплати. Стається так, що людина помирає, так і не отримавши належну їй виплату.
Що робити в такому випадку родичам та/або спадкоємцям? Чи варто опускати руки перед оформленням виплат, адже це супроводжується збором низки довідок і підтверджень?
Відповідь - ні, не варто! Ця процедура абсолютно законна і прописана в ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї померлого пенсіонера повинні звернутися за виплатою суми пенсії протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім'ї померлого, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Допомога на поховання виплачується у розмірі 2-місячної пенсії. Не має значення, чи реєструвався померлий як внутрішньо переміщена особа (ВПЛ), і чи проживали з ним на момент смерті члени сім'ї, які претендують на допомогу для поховання (ст. 53 Закона N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Але тут є нюанс - для того, щоб отримати всі встановлені законодавством виплати, спочатку треба отримати свідоцтво про смерть українського зразка.
Для отримання свідоцтва про смерть особи, яка померла на тимчасово непідконтрольній території, необхідно:
- звернутися до будь-якого РАГСу на території України, із заявою про визнання факту смерті. Разом з заявою подається копія паспорта заявника та свідоцтво про смерть, видане на тимчасово непідконтрольній території. РАГС дає письмову відмову;
- звернутися до будь-якого суду на території України із заявою про оформлення українського свідоцтва про смерть державного зразка і письмовою відмовою РАГСу. Законом передбачено, що справи про встановлення факту смерті (і народження) особи на непідконтрольній території розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Копію рішення можна буде забрати самостійно в суді або ж в органі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення (ст.317 Цивільного процесуального кодексу України).
- після отримання рішення суду, треба подати його копію до РАГСу і отримати свідоцтво про смерть.
Далі, з рішенням суду про встановлення факту смерті, треба звернутися до пенсійного фонду за недоотриманої пенсією і допомогою на поховання. Необхідно звертатися в те управління пенсійного фонду, де померлий перебував на обліку. Якщо померлий отримував пенсію на контрольованій території (переоформив її), проблем не буде. У тому випадку, якщо пенсіонер не перереєструвався в пенсійному фонді на контрольованій території, звертатися потрібно в виведене управління пенсійного фонду за місцем реєстрації в паспорті померлого.
Інформацію про переведення територіальних управлінь Пенсійного фонду з тимчасово неконтрольованої території можна отримати за телефоном гарячої лінії Головного Управління Пенсійного фонду України 0 800 503 753.
Але слід зазначити, що ця процедура стосується тих, хто проживав на момент смерті з померлим. Якщо члени сім'ї померлого з ним не проживали, то необхідно звертатися до нотаріуса. Тоді процедура проходить в порядку спадкування. На підставі ст. 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суми пенсії, які належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними в зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При цьому, зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
__________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
04 травня 2017 року (Цiльова благодiйна допомога та допомога на поховання)
14 лютого 2017 року (Фондом соціального страхування України підвищено розмір допомоги на поховання)
16 січня 2018 року (Від початку року набрали чинності оновлені списки для пільгових пенсій)