Перерви протягом робочого часу на які має право працівник
В ще одній новині за 29 березня 2018 року ми висвітлили тему "Обідня перерва у робочій час". Зараз, мова, загалом, піде про додаткові перерви, що вводяться для окремих професій з урахуванням особливостей трудової діяльності та які передбачені Кодексом законів про працю.
Що стосується режиму праці та відпочинку працівників при роботі на комп'ютері, то такі вимоги визначаються залежно від виконуваної роботи відповідно до Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 N 7 (ДСанПіН 3.3.2-007-98) (за текстом - Правила).
У відповідності до розділу 5 зазначених абзацем вище Правил - внутрішньозмінні режими праці і відпочинку мають передбачати додаткові нетривалі перерви в періоди, що передують появі об'єктивних і суб'єктивних ознак втомлення і зниження працездатності.
При виконанні протягом дня робіт, що належать до різних видів трудової діяльності, за основну роботу з ВДТ ЕОМ і ПЕОМ слід вважати таку, що займає не менше 50% часу впродовж робочої зміни, мають передбачатися:
- перерви для відпочинку і вживання їжі (обідні перерви);
- перерви для відпочинку і особистих потреб (згідно з трудовими нормами);
- додаткові перерви, що вводяться для окремих професій з урахуванням особливостей трудової діяльності.
Про тривалість обідньої перерви ми вже нагадували, що статтею 66 КЗпП визначено, що працівникам надається перерва для відпочинку і харчування тривалістю не більше двох годин. Як правило, така перерва надається через чотири години після початку роботи.
При роботі з ЕОМ (за умови 8-годинного робочого дня) в залежності від характеру праці, встановлюються такі внутрішньозмінні режими праці та відпочинку:
- для розробників програм із застосуванням ЕОМ, слід призначати регламентовану перерву для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожну годину роботи за ВДТ;
- для операторів із застосування ЕОМ, слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 15 хвилин через кожні дві години;
- для операторів комп'ютерного набора слід призначати регламентовані перерви для відпочинку тривалістю 10 хвилин після кожної години роботи за ВДТ.
У всіх випадках, коли виробничі обставини не дозволяють застосувати регламентовані перерви, тривалість безперервної роботи з ВДТ не повинна перевищувати 4 години.
При 12-годинній робочій зміні регламентовані перерви повинні встановлюватися в перші 8 годин роботи аналогічно перервам при 8-годинній робочій зміні, а протягом останніх 4-х годин роботи, незалежно від характеру трудової діяльності, через кожну годину тривалістю 15 хвилин.
_______
Далі, за розділом 4 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, що затверджене наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.10 N 340 - після керування протягом чотирьох годин водій повинен зробити перерву для відпочинку та харчування тривалістю не менше 45 хвилин, якщо не настає період щоденного (міжзмінного) відпочинку.
Така перерва може бути замінена перервами тривалістю не менше 15 хвилин кожна, розподіленими протягом періоду керування або відразу після цього періоду з урахуванням вимог пункту 4.1 цього розділу.
У відповідності до законодавства, перерва для відпочинку та харчування не включається в робочий час водія. Тривалість перерви для відпочинку та харчування встановлюється Перевізником (фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами) за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Час початку і закінчення перерви встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку. Водії використовують час перерви на свій розсуд.
_______
Що стосується перерв при вахтовому методі роботи, то за абзацем третім пункту 4.1 Основних положень про вахтовий метод організації праці (постанова від 31.12.87 N 794/33-82) - на підприємствах ведеться спеціальний облік робочого часу та часу відпочинку щодо кожного працівника по місяцях і наростаючим підсумком протягом усього облікового періоду. Дана постанова застосовується на території України на підставі постанови Верховної Ради України від 12.09.91 N 1545 "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР".
Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку працівників з урахуванням обідніх перерв може бути зменшена до 12 год. Невикористаний час щоденного (міжзмінного) відпочинку, а також дні щотижневого відпочинку підсумовуються і надаються як додаткові вільні від роботи дні (дні міжвахтового відпочинку) протягом облікового періоду. Кількість днів щотижневого відпочинку в поточному місяці має бути не меншою за кількість повних тижнів цього місяця. Дні щотижневого відпочинку можуть припадати на будь-які дні тижня.
При звільненні працівника до закінчення облікового періоду, дата звільнення за його згодою може вказуватися з урахуванням днів міжвахтового відпочинку, надання якого передбачено відповідно до вимог трудового законодавства (пункт 4.3 Основних положень).
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
29 березня 2018 року (Обідня перерва у робочій час)
28 березня 2018 року (Компенсація за невикористану щорічну відпустку )
28 березня 2018 року (Додаткова відпустка за роботу на комп'ютері)
19 березня 2018 року (Соціальна додаткова відпустка на дітей та права на неї)
23 січня 2018 року (Як нарахувати компенсацію за невикористану відпустку)
02 серпня 2017 року (Чи потрібна конкретизація причини при відпустці за сімейними обставинами?)
31 липня 2017 року (Залежність розрахунок відпускних від дати початку відпустки)
07 липня 2017 року (Право на щорічну відпустку у випадку переведення на інше місце роботи)
30 травня 2017 року (Нагадаємо про порядок і умови надання щорічних відпусток)
27 квітня 2017 року (Починається період відпусток. Нагадуємо правила оподаткування вартості путівок)