Важливi питання  
14.03.2018 №3 

Скоро у виконавчому провадженні запрацює система автоматизованого арешта коштів боржників

До такого рішення дійшло Міністерство юстиції. Основною метою запровадження електронного арешту коштів, які містяться на рахунках боржника в банках та інших фінансових установах, є примусове виконання рішень особами, які від цього ухиляються.

Станом на сьогодення, необхідну інформацію відносно рахунків боржника виконавець отримує через направлений запит до Державної фіскальної служби України. Такі дані стосуються лише юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Інформацію ж про рахунки громадян отримати можна, направивши запити до всіх банківських установ країни поштою. Але це часом не допомагає - на практиці боржники встигають вивести кошти з рахунків, а деколи постанова взагалі губиться і не надходить до банку.

Таким чином, був підготовлений відповідний проект закону, який проходить регуляторну політику.

Якщо повернутися трохи у часі, згадаємо, що з метою підготовки вказаного законопроекту, група українських фахівців восени 2017 року здійснила візит до Хорватії, у якій електронний арешт коштів боржників, які містяться на рахунках в банківських установах, через Фінансове агентство (FINA) запроваджено з 1 січня 2011 року. 32 банки, які на той час існували в республіці, передали до FINA 654 667 невиконаних документів про стягнення коштів на загальну суму майже 8,7 млрд євро. Усі невиконані паперові документи були опрацьовані та внесені до електронної системи. На сьогодні агентство володіє інформацією про всі рахунки як юридичних, так і фізичних осіб, яка оновлюється щодня. Це гарантує блокування грошових коштів на банківських рахунках впродовж кількох хвилин.

Також, вже у лютому 2018-го делегація Мін’юсту відвідала Португалію. Процес запровадження електронного арешту коштів у Португалії тривав у 2011-2013 рр. за підтримки Міжнародного валютного фонду. Цьому передувало внесення відповідних змін до Цивільного та Цивільного процесуального кодексів. До запровадження нової системи порядок арешту коштів боржника був схожий на той, який наразі існує в Україні, та характеризувався паперовим документообігом, що значно уповільнювало стягнення коштів з боржника та здорожувало процедуру.

Станом на сьогодення в Португалії діє доволі проста і ефективна система. Увесь процес умовно можна розділити на три стадії:

1) періодичне наповнення комерційними банками бази даних усіх рахунків фізичних і юридичних осіб, яка утримується Центральним банком Португалії;

2) комунікація виконавців з Центральним банком для отримання інформації про рахунки боржників;

3) комунікація виконавців з комерційними банками, у яких відкриті рахунки боржників, для списання коштів з них.

При цьому Центральний банк не має повноважень на зміну інформації, яка міститься у базі даних, а виконує лише функцію утримувача системи та гаранта її функціонування. Головною гарантією збереження банківської таємниці щодо інформації про рахунки боржника є те, що інформація, яка міститься у базі даних Центрального банку, не відображає дані про суму коштів на таких рахунках.

Можна зробити висновок, що досвід Хорватії і Португалії свідчить про велику ефективність запровадження системи електронного арешту коштів на банківських рахунках при виконанні судових рішень. А Україні, в свою чергу, з метою підвищення рівня виконання судових рішень, варто розпочати здійснювати реальні кроки у переході з паперової на електронну взаємодію основних суб’єктів у сфері арешту коштів на банківських рахунках. При цьому варто звертати увагу на готовність зовнішніх донорів суттєво сприяти цьому процесу, надаючи для цього необхідну технічну допомогу.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

13 березня 2018 року (Продовжені санкції проти чотирьох російських банків)

06 березня 2018 року (Ідентифікація клієнта банку. Рекомендації від НБУ.)

03 березня 2018 року (Скоро у НБУ запрацює Кредитний реєстр щодо боржників)

26 лютого 2018 року (Виконавче провадження від рішення суду до виконання останнього)

26 лютого 2018 року (І знову про аліменти. Що посіяли нові норми законодавства, та що пожнуть боржники?!)

20 лютого 2018 року (До уваги платників аліментів та їх стягувачів! Правові обов'язки та обмеження платників)

13 лютого 2018 року (Інформація про боржників буде збиратися НБУ та надаватись банкам)

29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)