Виконавче провадження від рішення суду до виконання останнього
На початку теми слід нагадати, що Конституцією України, а саме статтею 124, встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.
Процесуально, виконання рішень судів проводиться згідно Закону України "Про виконавче провадження" та у відповідності до умов та порядку виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню, у випадку їх невиконання боржником (боржниками) у добровільному порядку, які визначені цим Законом..
Загалом, виконавче провадження вважається останньою та заключною сходиною господарського процесу (що стосується виконання судових рішень), кримінального/кримінально-виправного (щодо майнових стягнень та конфіскації майна згідно з вироком суду), адміністративного (щодо стягнення штрафів та конфіскації предметів/майна).
Законом України "Про виконавче провадження" визначене саме поняття такого провадження. Це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В свою чергу, примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Звертаємо увагу! Виконанню пiдлягають лише тi рiшення, постанови та ухвали судiв, котрi набрали законної сили. Таким чином, до виконання постанови/рішення можна братися негайно пiсля набрання такими чинності - за умови, що сторона процесу (чи її уповноважений представник) одержала вiдповiдний наказ господарського суду.
Чи не найрозповсюдженішими виконавчими документами вважаються виконавчі листи.
Виконавчий лист - це письмовий документ встановленої форми і змісту, який видається судом для примусового виконання прийнятих ним у справах рішень, ухвал, постанов як підстава для їх виконання.
Тепер про встановлені форми виконавчих листів.
- Форма N 1 призначена для виконавчих листів, які видаються у цивільних справах на тривалий період виконання. Наприклад, для стягнення аліментів або відшкодування шкоди, стягнення за цивільними справами значних сум, які не можуть бути стягнені шляхом одноразової реалізації майна боржника тощо.
- Форма N 2 передбачена для виконавчих листів, які видаються у кримінальних справах, розрахованих на тривалий період виконання. Таких, як стягнення значних сум, які не можуть бути стягнені шляхом одноразового звернення стягнення на майно боржника, стягнення із засуджених періодичних платежів тощо.
- Форма N 3 використовується для виконавчих листів як з кримінальних, так і з цивільних справ, розрахованих на однократне виконання - конфіскація майна, рішення про виселення. А також, в інших випадках, коли видача виконавчого листа такої форми буде визнана доцільною судом, який розглядає справу.
Перелічені вище форми мають однакову юридичну силу на всій території України.
Якщо, рішенням Суду задоволені різні за своїм типом вимоги, тоді для кожною з таких виписується окремий виконавчий лист. Наприклад, один виконавчий лист "Про передачу грошей кредитору" а другий "Про стягнення з боржника судових витрат у прибуток держави".
При втраті оригіналу виконавчого листа, судом, за заявою позивача по справі, за якою винесене рішення, може бути виданий дублікат.
Виконання судових рішень - завершальна стадія судочинства і є обов'язковою.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
13 лютого 2018 року (Представництво юридичної особи в суді та підтвердження таких повноважень)
08 лютого 2018 року (Розписка як документ. Правові аспекти та судова практика)
30 січня 2018 року (Адвокатська монополія на представництво в судах апеляційної інстанції)
18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)
18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)
28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)
10 січня 2017 року (5 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про Вищу раду правосуддя")