Важливi питання  
23.02.2018 

Деякі нюанси трудового законодавства відносно осіб з інвалідністю та робочі місця для них

У відповідності до діючого законодавства, а саме до статті 172 Кодексу Законів про працю України, державою покладений обов’язок відносно надання робочіх місць (працевлаштування) осіб з інвалідністю.

Таким чином, підприємства та фізичні-особи підприємці із кількістю штатних працівників облікового складу на рік від 8 до 25 осіб в обов'язковому порядку повинні забезпечити робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю. У випадку, за якого такий показник перевищує 25 працюючих, то за законодавчими нормами кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю збільшується до 4 %.

За статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" - роботодавці самостійно працевлаштовують осіб з інвалідністю на створені робочі місця. Також, для підтримання прийнятих норм - вони можуть звертатися із заявками про вакансії осіб з інвалідністю у філії обласного центру зайнятості або підшукувати осіб з інвалідністю на вакансію своїми силами.

Таким чином, підприємство, що планує працевлаштувати особу з інвалідністю, зобов’язане створити йому робоче місце, в т. ч. спеціальне робоче місце, з урахуванням індивідуальних програм реабілітації за рекомендаціями МСЕК. Якщо в документах МСЕК не зазначається потреби створення спеціалізованого робочого місця для особи з інвалідністю, то він може бути працевлаштований на звичайне робоче місце.

Зауважимо, що залучення осіб з інвалідністю до робіт із шкідливими та важкими умовами праці можливе лише за умови, що це не суперечить діючому законодавству та висновку МСЕК.

Також, є чіткі норми процедури атестації робочого місця особи з інвалідністю. Тому атестація робочого місця може проводитися в загальному порядку, відповідно до постанови КМУ "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці".

Зачасту така особлива категорія працівників залучається для роботи з ПК (персональним комп'ютером). Тому слід звернути увагу роботодавця на те, що під час роботи з ПК необхідно дотримуватися Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПІН 3.3.2.007-98 та Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин.

Нагадаємо! Невиконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" - роботодавець (крім підприємств, установ й організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів) має заплатити штраф, розмір якого залежить від кількості працюючих на підприємстві за основним місцем роботи:

- від восьми до 15 осіб, - 0,5 середньорічної заробітної плати по підприємству за кожне робоче місце, не зайняте особою з інвалідністю;

- понад 15 осіб - середньорічна заробітна плата по підприємству за кожне робоче місце, не зайняте особою з інвалідністю.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

18 січня 2018 року (З українського законодавства виключений термін "інвалід")

07 листопада 2017 року (Внутрішньо переміщені особи з інвалідністю можуть отримати допомогу у пересуванні шляхом забезпечення спецавтомобілем за місцем проживання)

27 жовтня 2017 року (26.10.2017 р. набули чинності зміни до правил дорожнього руху щодо паркування на місцях для інвалідів)

03 травня 2017 року (Порядок проведення перевірок Фондом соціального захисту інвалідів)

12 квітня 2017 року (Забезпечення трудової діяльності інвалідів у відповідності до чинного законодавства)

20 лютого 2017 року (Працівник-інвалід отримує заробітну плату меншу від мінімальної. Який буде розмір єдиного соцвнеску (ЄСВ)?)

06 лютого 2017 року (Подача річного звіту щодо інвалідів (строки, порядок, форми))

22 вересня 2016 року (щодо створення Ради у справах осіб з інвалідністю)

19 вересня 2016 року (щодо трудових гарантій інваліда на підприємстві)