Важливi питання  
08.02.2018 

Залили квартиру. Що робити?

Всім нам відома ситуация, коли квартиру заливають сусіди. Хтось зіткнувся з затопленням особисто, хтось тільки чув про таке, але нажаль ніхто не застрахований від цього лиха.

Проблем не буде, якщо ваші сусіди порядні люди, які визнають свою провину і мирно відшкодують всі завдані Вам збитки. Але як діяти, якщо вони не збираються цього робити?

Отже, якщо ві потрапили в таку неприємну ситуацію, по-перше, треба зателефонувати в об’єднану диспетчерську службу (ОДС) вашого району та подати заявку про залиття.

Далі звернутись до сусіда, дізнатись причину залиття, чи виникло воно з вини сусіда, або ж через протікання труб поза межами квартир (стоякових труб та ін.).

В обох випадках треба:

- подати письмову заяву до ЖЕКу про складання Акту обстеження із зазначенням причин залиття;

- провести комісійне обстеження квартири за участю представників ЖЕКу, виконавця послуг та "власника" будинку (будинкового комітету);

- у Акті залиття вказати максимально, що саме залито, які необхідно провести роботи, які речі пошкоджено, тощо. Акт обов'язково має бути підписаний усіма членами комісії.

Якщо залиття виникло з вини балансоутримувача (ЖЕК, ОСББ), виконується ремонт за рахунок балансоутримувача. Якщо з вини мешканців - їм вручається припис про усунення наслідків залиття.

У разі відмови покривати витрати на проведення ремонту - питання вирішуються в судовому порядку.

В Акті залиття повинні бути відображені такі дані:

- дата складання акту (число, місяць, рік);

- прізвища, ініціали та посади членів комісії;

- прізвища, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди, адреса квартири, поверх, форма власності;

- прізвище, ім’я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття, адреса квартири, поверх, форма власності;

- характер залиття та його причини, (наприклад, втручання мешканців окремої квартири у роботу системи, незадовільне технічне обслуговування систем, вихід з ладу радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких підводок, тощо);

- завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтована вартість);

- висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Складання Акту залиття передбачено "Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій", які затверджені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. N 76.

Акт складається в результаті комісійного обстеження квартири, підписується усіма членами комісії. Відмова від підпису складеного акта присутніми особами від потерпілої сторони та з боку винної не впливає на його чинність. У такому випадку в акті має бути зазначено, що згадані особи підписувати складений акт відмовилися з вказаних причин.

Для визначеності вартості ремонтно-відновлювальних робіт, які необхідно провести для ліквідації наслідків залиття приміщень необхідно призначити будівельно-технічну експертизу або замовити експертне будівельно-технічне дослідження.

Експертиза може проводитись комісією, в тому числі за участі представників балансоутримувача (безкоштовно, у випадку, якщо винуватцем є балансоутримувач).

Експертиза може здійснюватись відповідними організаціями, які зазвичай є приватними та надають платні послуги.

До таких організацій відносяться:

- Національний центр незалежних експертиз;

- Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.

також можна звертатись до будь яких приватних організацій, в яких експерт, який буде здійснювати експертизу, має відповідне Свідоцтво судового експерта Міністерства Юстиції України на здійснення даної експертизи.

Що робити, якщо квартира сусідів затоплена з вашої провини?

В цій ситуації радимо вирішити питання мирним шляхом. А саме, йдіть до постраждалих сусідів і пропонуйте відшкодувати завдані збитки.

Якщо вони будуть згодні, обов'язково при передачі допомоги візьміть від них розписку, в якій буде прописано: хто отримує допомогу, в якому розмірі, за що і головне - відсутність претензій з їхнього боку. Це вбереже вас від можливого бажання сусідів одержати допомогу неодноразово.

Якщо сусіди не хочуть приймати від вас допомогу, огляньте постраждалу квартиру самостійно, сфотографуйте пошкоджені ділянки. Якщо при складанні сусідами Акту затоплення ви були відсутні, або сусіди вказали нереальну суму компенсації, ви вправі вимагати призначити зустрічну оцінку.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

26 вересня 2016 року (щодо правил проведення шумних ремонтних робіт у багатоповерхівках)