Що робити, якщо ви заборгували за комунальні послуги?
Держава зобов'язує всіх власників нерухомості своєчасно оплачувати надані комунальні послуги, так говорить Житловий кодекс. Більш того, не має значення чи фактично проживає власник у квартирі/будинку, все одно він має платити "комуналку".
Всі громадяни України кожного місяця отримують квитанції на оплату комунальних послуг, але через постійне зростання тарифів на опалення, електроенергію, гарячу та холодну воду, оплачувати їх стає все складніше. Таким чином, зростає і сума заборгованості.
Як законно позбутися заборгованості і чим загрожує відмова платити по рахунках? Тут є два варіанта:
- якщо споживач визнає заборгованість та не має змоги одразу її сплатити - йому пропонується укласти договір розстрочення заборгованості;
- якщо споживач не визнає заборгованість або її частину, то питання вирішується в залежності від причин виникнення заборгованості.
Наші поради щодо виявлення причин заборгованості:
1. Перевірте відповідність адреси, зазначеній на квитанції, чи ваша вона? Якщо ви випадково оплатили квитанцію сусіда, вирішіть це питання з ним безпосередньо.
2. Перевірте дату попередньої оплати. Вона повинна бути здійснена до 20-го числа місяця слідуючого за розрахунковим.
3. Перевірте чи не віднесено банк до переліку "проблемних". Це можна зробити на сайті Мінфіна та на сайті ПАТ "Київенерго".
4. Перевірте реквізити квитанції порівнявши із попередніми: назву організації - отримувача платежу, розрахунковий рахунок, та ін. Якщо вони відрізняються, зверніться на прийом до бухгалтера для проведення звірки розрахунків.
5. Перевірте, чи була зміна обслуговуючої організації? Якщо так, зверніться на прийом до бухгалтера для проведення звірки розрахунків.
6. Також можливими причинами можуть бути: збій у програмному забезпеченні, проведення донарахувань за попередні періоди, помилка у заповненні квитанції тощо.
Якщо заборгованість дійсно є, і ви не можете сплатити її одразу - укладайте договір реструктурізації боргу, тобто це буде виплата у розстрочку.
Для укладання цього договору споживач подає такі документи:
- заяву;
- паспорт або інший документ, що його замінює;
- ідентифікаційний код;
- довіреність (для представника);
- копію документів на право власності на житло;
- квітанції про сплату поточних нарахувань за ЖКП.
Які наслідки несе ігнорування боргів по "комуналці"?
У випадку, якщо споживач відмовляється оплачувати заборгованість, вона може бути стягнена в примусовому порядку, тобто через суд. При цьому на споживача додатково покладаються судові витрати, заборгованість з врахуванням індексу інфляції, та 3% річних. Сума цих додаткових витрат в середньому становить 30% від основної суми заборгованості.
Розгляд таких справ проводиться без участі сторін - лише за наявними документами. Споживач лише згодом дізнається про винесення судового рішення - суд направляє йому на ознайомлення.
Потім у споживача є 10 днів на подання аргументованої заяви щодо винесеного судового наказу. Якщо відповідної заяви не буде, судовий наказ вступає в силу та підлягає виконанню. У разі, якщо споживач добровільно не виконує судовий наказ, державна виконавча служба розпочинає його примусове виконання. При цьому боржник додатково оплачує ще 10% виконавчого збору.
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
13 вересня 2016 року (щодо прикладів розрахунку субсидії за житлово-комунальні послуги)