Актуальні новини  
19.01.2018 №4 

Українці, які не заробили на пенсію зможуть отримувати соціальну допомогу

Ще на прикінці минулого року на урядовому порталі був оприлюднений текст постанови від 27 грудня 2017 р. N 1098, якою Кабінет Міністрів України затвердив Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Останній набрав чинності вчора - 18 січня 2018 року.

Вказаний Порядок визначає сам механізм призначення у період, починаючи з 1 січня 2018 р. по 31 грудня 2020 р. тимчасової допомоги тим громадянам, які вже досягли пенсійного віку, але страхового стажу мають менш як 15 років - тобто, на пенсію не заробили.

Зазначена допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських райдержадміністрацій. При цьому враховується майновий стан та середньомісячний сукупний дохід громадянина.

Таким чином, розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може перевищувати 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За Порядком тимчасова допомога буде перераховуватись кожні півроку (шість місяців) з урахуванням змін майнового та фінансового стану людини та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває право на пенсійну виплату.

У відповідності до частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" під час досягнення пенсійного віку, особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.

Звертаємо увагу! Тимчасова допомога НЕ може бути призначена, якщо:

- середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищує 100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" або "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю";

- особа або члени її сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням за наданням тимчасової допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, іншого транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень;

- особа працює, провадить іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;

- за результатами вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї виявлено, що особа має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здавання в найм або в оренду житлового приміщення (будинку) або його частини;

- один чи кілька членів сім’ї працюють без оформлення трудових відносин в установленому порядку;

- можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажних машин, мікроавтобусів тощо);

- у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більш як один автомобіль, інший транспортний засіб (механізм).

Щоб кожен зрозумів, хто може бути включений у "склад сім'ї", чи навпаки, розберемо це далі.

Таким чином, до складу сім’ї включаються:

- чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені, віком до 18 років, які перебувають на їх утриманні;

- діти - студенти закладів вищої освіти I-IV рівнів акредитації та закладів професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання віком до 23 років, які не мають власних сімей, у тому числі ті, що одержують стипендію, незалежно від того, де вони проживають (разом із батьками чи перебувають на навчанні в іншому населеному пункті);

- особи, які спільно проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

В свою чергу, до складу сім’ї не включаються:

- батьки, дід, баба, брати, сестри;

- батьки, позбавлені батьківських прав;

- опікуни, піклувальники та члени їх сімей;

- діти, які перебувають на повному державному утриманні;

- діти, які перебувають під опікою чи піклуванням.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

16 січня 2018 року (Від початку року набрали чинності оновлені списки для пільгових пенсій)

19 грудня 2017 року (До уваги пенсионерів! Пенсії за січень 2018 року виплатять в грудні.)

28 серпня 2017 року (Зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад, які дають право на пільгову пенсію за віком)

19 липня 2017 року (Змінені списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах)

21 червня 2017 року (Отримання доступу до персональних даних фізичних осіб у випадку призначення останнім пенсій, субсидій тощо)

24 травня 2017 року (Посилений захист постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Овдовілі дружини чи чоловіки чорнобильців отримуватимуть пенсійні виплати.)

12 квітня 2017 року (Прийнятий Закон відносно захисту трудових прав працівників передпенсійного віку)

29 березня 2017 року (З 24.03.2017 діють нові форми довідок для призначення пенсії держслужбовцям)

29 березня 2017 року (За Указом Президента виплату пенсій через російські банки припинено)

24 лютого 2017 року (Доступ до персональних даних фізичних осіб у випадку призначення останнім пенсій, субсидій та інших соціальних виплат)