Важливi питання  
20.12.2017 №2 

Особливості та специфіка праці неповнолітніх

Не за горами вже новорічно-різдвяні канікули. Велика кількість студентів/учнів у цей період не лише відпочиває, але і підробляє (роздає листівки, приймає участь у виставах тощо). Тому вважаємо за потрібне пройтись по нормативно-правових особливостях щодо праці неповнолітніх.

Загалом, права неповнолітніх у трудових правовідносинах та їх особливості регулюються Кодексом законів про працю України (далі за текстом - КЗпП).

Так, статтею 187 КЗпП визначено, що неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Далі розглянемо, з якого віку і при яких умовах дозволяється працевлаштування неповнолітніх.

З 16 років до 18 років - приймаються на роботу без згоди батьків.

З 15 років до 16 років - прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років не допускається (як виняток, за наявності згоди одного з батьків, на роботу можуть прийматися неповнолітні, які досягли 15 років)

З 14 років до 15 років - прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років не допускається (як виняток, такі особи можуть залучатись для виконання легкої роботи зі згоди одного із батьків).

Слід зазначити, що неповнолітні, можуть залучатись виключно для роботи у вільний від навчання час.

За статтею 188 КЗпП - робота для підлітків повинна бути легкою та не завдавати шкоди здоров’ю неповнолітнього, а також не порушувати процес навчання.

Тепер про особливості працевлаштування неповнолітніх.

У відповідності до статті 191 КЗпП неповнолітня особа обов’язково повинна пройти медичний огляд і надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі в трудовій діяльності. В подальшому особа повинна проходити кожного року обов’язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21-річного віку.

З неповнолітньою особою трудовий договір обов’язково укладається у письмовій формі. Особа, що не досягла 16 років і не має паспорта, повинна надати роботодавцю свідоцтво про народження.

За статтею 26 КЗпП неповнолітнім особам під час прийому на роботу випробувальний термін не встановлюється.

До того ж кожна установа, організація та підприємство повинні вести відповідний облік неповнолітніх працівників, в якому зазначається дата їх народження.

Часові та трудові обмеження для праці неповнолітніх

Для неповнолітніх осіб встановлюється скорочена тривалість робочого часу:

особам від 16 до 18 років - до 36 годин на тиждень (включно);

особам від 15 до 16 років - до 24 годин на тиждень (включно);

учні віком від 14 до 15 років, які працюють під час канікул можуть працювати не більше 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП).

Для учнів усіх цих вікових категорій, які працюють протягом навчального року - тривалість робочого часу не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, зазначеної вище для осіб відповідного віку.

За статтею 190 КЗпП забороняється виконувати:

- роботу із небезпечними та шкідливими умовами праці, важку та підземну роботу.

- переміщування та підіймання речей, вага яких більша за встановлені для них граничні норми. Вантажна робота підлітків не повинна становити більше 1/3 робочого часу.

- нічну, надурочну та роботу у вихідні дні (ст.192 КЗпП). Час з 10 годин вечора до 6 годин ранку - вважається нічним.

Право неповнолітніх на відпустку

Статтею 75 КЗпП визначено, що тривалість щорічної відпустки неповнолітніх осіб складає 31 календарний день.

Для неповнолітніх відпустка надається у зручний для них час. Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи.

Також забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

29 серпня 2017 року (Оплата роботи студентів за трудовим договором)

16 травня 2017 року (Як неповнолітній особі з паспортом нового зразка підтвердити свою реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків?)