Cоціальна відпустка для одинокої матері. Визначення самого поняття та умови її надання.
У відповідності зі статтею 19 Закону України "Про відпустки" жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків, щорічно надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Останнє передбачено також статтею 73 Кодексу законів про працю України.
В разі наявності декількох підстав для надання цієї відпустки, загальна тривалість останньої може бути сумовано збільшена, але не може перевищувати 17 календарних днів. Кожну підставу, визначену частиною першою цієї статті, слід вважати окремою підставою.
Саме визначення поняття "одинокої матері" наведено у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 06.11.1992 р. N 9 та пункті 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України "Про відпустки".
Так, у згаданій в попередньому абзаці новини постанові Пленуму Верховного Суду України, одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.
Оскільки пункт 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України "Про відпустки" визначає одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька, факт утримання (аліменти) для надання відпустки значення не має.
Таким чином, право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері:
- жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері;
- вдова;
- жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька).
Зазначена відпустка є соціальною і надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини, до чи після. Працівник також не втрачає право на неї в році смерті дитини або досягнення нею граничного віку для її надання. Але право на неї має лише жінка, яка працює. Тому реалізувати своє право на використання цієї відпустки вона може за умови, якщо на день початку відпустки має стаж роботи в рахунок року, за який просить надати їй відпустку, тривалістю хоча б один день.
Також, слід зазначити, що з даного питання слід керуватися роз’ясненням Міністерства соціальної політики України від 25.02.2015 р. за N 76/13/116-15. За порушення законного права на отримання соціальної відпустки працівникам, які мають дітей передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність, винних у порушенні законодавства про працю осіб, а також накладення штрафних санкцій на установу.
____________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
12 липня 2016 року (щодо здійснення розрахунку заробітної плати при наданні відпустки працівникам)
20 липня 2016 року (щодо щорічних додаткових відпусток за роботу у важких і шкідливих умовах праці)
22 липня 2016 року (щодо права батька двох дітей, які проживають з матір'ю на соцпільгу)
28 липня 2016 року (щодо тривалості та деяких обмежень при наданні щорічних відпусток)
28 липня 2016 року (щодо порядку і умов надання щорічних відпусток)
12 серпня 2016 року (щодо права працівника на додаткову відпустку за роботу на комп'ютері)
24 жовтня 2016 року (щодо застосування окремих норм законодавства про відпустки)
25 листопада 2016 року (щодо навчальної відпустки на роботі за сумісництвом)
08 грудня 2016 року (Сьогодні про роботу та відпустки у період карантину)
04 січня 2017 року (Нагадуємо, завтра (05.01.2017р.) останній день складання графіку відпусток!)