Важливi питання  
12.08.2016 

Працівник може отримати додаткову відпустку за роботу на комп'ютері

У відповідності до статті 8 Закону про відпустки - щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я (додаток 2 до Постанови N 1290).

Так, у своєму листі від 11 серпня 2014 року N 348/13/116-14 (хоча даний лист датований ще 2014 роком - оприлюднений він тільки зараз) Міністерство соціальної політики України зазначило, що працівникам надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних дні згідно з позицією 58 розділу XXII Списку, затвердженого постановою КМУ від 17.11.97 р. N 1290: "Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах".

Ця позиція не конкретизує, хто саме працює на комп’ютері, а отже, за нею право на щорічну додаткову відпустку отримує чи не весь офісний персонал.Зверніть увагу: конкретна тривалість встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Тобто 4 дні - це максимальна тривалість такої додаткової відпустки.

Її строк не обов’язково має бути саме таким, може бути і меншим. Але у цьому листі вказано, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов'язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.

Зазначимо, що така позиція не є новою і озвучувалася Мінсоцполітики і раніше (див., наприклад, лист від 24.12.2013 р. N152/13/82-13).

Крім того: у розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Тобто, 4 дні - це максимальна тривалість такої відпустки у розрахунку за рік.

Але, якщо працівник не постійно працює за комп’ютером, то надаватиметься така відпустка за рік пропорційно (4 дні треба поділити на кількість робочих днів в році згідно із графіком роботи працівника, і помножити на кількість днів, у яких він більше половини дня пропрацював за комп’ютером). Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.

Треба звернути увагу, що максимальна тривалість щорічної основної та щорічних додаткових відпусток, до яких належить і відпустка за роботу на комп’ютері (п. 1 ч. 1. ст. 4 Закону про відпустки) законодавчо обмежена:

- у загальному випадку вона становить не більше 59 календарних днів,

- для працівників, зайнятих на підземних та гірських роботах, - не більше 69 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки).

Тож при наданні щорічних та додаткових відпусток слід враховувати ці граничні розміри, щоб загальна кількість днів відпустки за певний рік не перевищувала встановлений ліміт.