Щодо можливості повернення самостійно сплаченого ЄСВ за попередній період підприємцем, який є пенсіонером або інвалідом
Платник ЄСВ має право звертатися до органу доходів і зборів із письмовою заявою про зміну умов сплати ЄСВ у разі зміни його статусу як платника. Тобто платник повідомляє орган ДФС про набуття статусу інваліда чи пенсіонера шляхом подання письмової заяви довільної форми з відповідними підтвердними документами.
У разі самостійного визначення бази нарахування ЄСВ фізичні особи - підприємці, котрі обрали спрощену систему оподаткування та які є пенсіонерами за віком або інвалідами й отримують згідно із законом пенсію за віком або соціальну допомогу, формують і подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе раз на рік до 10-го лютого року, що настає за звітним періодом. Звіт подається за формою N Д5 згідно з додатком 5 до Порядку N 441.
Виправлення помилок у Звіті за формою згідно з додатком 5 Порядком N 441 не передбачено та відповідно до п. 16 р. ІІ цього Порядку відповідальним за правильність і достовірність заповнення звіту є страхувальник.
Зобов'язання зі сплати ЄСВ, самостійно визначені у звіті, не підлягають адміністративному оскарженню.
Тож оскільки чинним законодавством не передбачено внесення змін й уточнень до відомостей, що зазначені в поданому Звіті за формою згідно з Додатком 5 таблиці 2 Порядку N 441, і ці відомості в реєстрі застрахованих осіб могли бути використані для обчислення й призначення страхових виплат, тому підстав для повернення коштів зі сплати ЄСВ за попередні роки немає.