Коментар Національного банку щодо рівня інфляції в серпні 2018 року
У серпні 2018 року споживча інфляція лишилась майже на рівні попереднього місяця і становила 9,0% у річному вимірі (8,9% у липні). У місячному вимірі рівень цін не змінився. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Інфляція у серпні була близькою до траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в останньому "Інфляційному звіті" за липень 2018 року та побудованого з урахуванням припущення про підвищення тарифів на газ. В той же час, якщо вирахувати з липневого прогнозу складову підвищення тарифів, серпнева інфляція дещо перевищила очікування Національного банку. Це насамперед пов’язано із вищими, ніж передбачалося, темпами зростання інших адміністративно-регульованих цін та цін на паливо.
● Базова інфляція в серпні незначно знизилася – до 8,7% р/р та в цілому відповідала прогнозу. Так, зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки уповільнювалося швидше, ніж прогнозувалося. Цьому сприяли нижчі темпи зростання цін на сировину, у тому числі через розширення вітчизняної та імпортної пропозиції, а також зниження світових цін на молочні та м’ясні продукти. Відповідно, і надалі знижувалися темпи зростання цін на вироби з м’яса та молока, у тому числі на вершкове масло.
Також уповільнилося зростання цін на одяг та взуття, завдяки зміцненню курсу гривні до валют країн – торговельних партнерів у першому півріччі. Водночас, послаблення курсу гривні у серпні призвело до незначного прискорення зростання цін на інші, переважно імпортні, непродовольчі товари, зокрема на побутову техніку, автомобілі, посуд тощо.
Темпи зростання вартості послуг залишилися незмінними. Зростання вартості послуг закладів громадського харчування уповільнилося завдяки зниженню темпів зростання цін на продукти харчування. Водночас через подальший тиск з боку споживчого попиту, а також значну імпортну складову в собівартості окремих видів послуг, прискорилося зростання вартості послуг закладів по особистому догляду, туристичних послуг, послуг з ремонту житла тощо.
● Темпи зростання цін на сирі продукти харчування в серпні прискорилися, однак залишалися низькими, що відповідало прогнозу. Трохи більше, ніж очікувалося, подорожчали овочі. Водночас ціни на фрукти очікувано поглибили падіння завдяки високим показникам урожаю яблук та деяких інших фруктів та ягід.
● Темпи зростання адміністративно регульованих цін (13,8% р/р) залишилися на рівні попереднього місяця, однак перевищували прогноз. Зокрема, більш суттєво подорожчали послуги міського транспорту у Києві та інших містах і перевезення літаком через підвищення вартості палива та збільшення витрат на оплату праці. Водночас, повільніше зростання цін на тютюнові вироби та алкогольні напої частково компенсувало прискорене зростання вартості транспортних послуг.
● Зростання цін на паливо прискорилося (до 19,5% р/р) та незначно перевищило прогноз внаслідок здорожчання нафти на світових ринках.
Попри послаблення тиску з боку цін на продукти харчування, фундаментальний інфляційний тиск залишається високим на тлі стійкого споживчого попиту. Крім того, більш швидке зростання цін на паливо та високі темпи зростання заробітних плат стимулюють підвищення адміністративно-регульованих цін. Новий прогноз інфляції з урахуванням окреслених чинників буде оголошено після засідання Правління з монетарних питань 25 жовтня 2018 року та опубліковано в Інфляційному звіті 1 листопада 2018 року.
За матеріалами сайта Національного банку України