Документ втратив чиннiсть!

ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

НАКАЗ
від 31.05.93, N 132
м.Київ

( Наказ відмінено згідно Наказу Державної митної служби
N 344 від 23.07.97
)

Про застосування Декретів Кабінету Міністрів України
від 11 січня 1993 року N 4-93 "Про Єдиний митний тариф України" та N 2-93 "Про порядок обкладення
митом предметів, які ввозяться (пересилаються)
громадянами в Україну

( Із змінами, внесеними згідно з Листом Держмиткому
N 11/2-3602 від 21.08.95
Наказом Держмиткому
N 246 від 07.06.9
6 )
Листом Держмиткому
N 11/1-5105 від 11.07.96 )

( Додатково див. Лист Держмиткому
N 11/2-5610 від 30.07.96 )

На виконання Декретів Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 року N 4-93 "Про Єдиний митний тариф України" та N 2-93 "Про порядок обкладення митом предметів, які ввозяться (пересилаються) громадянами в Україну", НАКАЗУЮ:

1. Затвердити і ввести в дію Інструкцію "Про порядок оподаткування митом товарів, які ввозяться в Україну" (додається).

2. Діючі нормативні акти щодо здійснення митного контролю за переміщенням через митний кордон України товарів (предметів, послуг) застосовувати виключно в частині, яка не суперечить цій Інструкції.

3. Управлінню справами (Ящук В.I.) забезпечити тиражування та відправлення цього Наказу та Інструкції в митні установи.

4. Начальникам митниць інформувати зацікавлені організації, розташовані в зоні діяльності митниць, та громадян про порядок обкладення митом предметів, що ввозяться (пересилаються) в Україну.

Голова Комітету А.Колос

Додаток
до наказу ДМКУ N 132 від 31.05.93

Інструкція
про порядок оподаткування митом
товарів, які ввозяться в Україну

Ця Інструкція вводиться в дію згідно з Декретами Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 року N 4-93 "Про Єдиний митний тариф України" та N 2-93 "Про порядок обкладення митом предметів, які ввозяться (пересилаються) громадянами в Україну".

1. Загальні положення

1.1. Товари та інші предмети, що ввозяться на територію України, обкладаються митом за ставками Єдиного митного тарифу України ( 4а-93, 4б-93, 4в-93 ) (крім випадків, обумовлених у зазначених Декретах).

1.2. Мито стягується з усіх суб'єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб - у відношенні товарів, що ввозяться на територію України, в тому числі в супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, а також тих, що пересилаються.

1.3. Мито стягується у відсотках до митної вартості товарів, ввезених на територію України.

Митна вартість визначається згідно зі статтею 16 Закону України "Про Єдиний митний тариф" ( 2097-12 ).

1.4. Мито сплачується у національній валюті України.

При визначенні митної вартості і сплаті мита валюта контракту перераховується у національну валюту України за поточним курсом Національного банку України, що діє на день подання митної декларації.

1.5. Мито сплачується митним органом України, а стосовно товарів та інших предметів, що пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, підприємствам зв'язку.

1.6. Мито сплачується митним органом до або на момент прийняття вантажної митної декларації до митного оформлення.

( Дію пункту 1.7 зупинено з 01.07.96 на підставі Листа Держмиткому N 11/1-5105 від 11.07.96 ) 1.7. За заявою підприємства та при наявності гарантії банку митниця має право надати відстрочення сплати мита на строк, що не перевищує одного місяця.

1.8. Платники мита зобов'язані пред'являти за вимогою посадових осіб митниць всю комерційну, включаючи бухгалтерсько-фінансову, документацію, яка має відношення до розрахунків по зовнішньоекономічних операціях.

1.9. Встановлення пільг та зміна ставок мита здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Всі раніше визначені митні пільги (надані до 12 лютого 1993 р.) щодо звільнення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності від сплати мита, за винятком тих, що встановлені законодавчими актами України та міжнародними договорами України, не застосовуються.

Списки суб'єктів, яким надано право щодо звільнення від сплати мита, а також зміни Єдиного митного тарифу застосовуються митницями тільки після відповідного підтвердження Державного митного комітету України.

1.10. Товари, за які не було сплачене мито, або по сплаті мита не була надана відстрочка, пропуску митними органами не підлягають.

1.11. Від сплати мита звільняються товари та інші предмети, вказані в Класифікаторі звільнень від сплати мита (додаток N 3).

1.12. При ввезенні предметів дитячого асортименту відповідні ставки мита зменшуються на 50 відсотків (додаток N 4).

2. Порядок заповнення вантажної митної декларації
при нарахуванні ввізного мита

2.1. Нарахування суми ввізного мита, яка підлягає сплаті, проводиться в графі 47 ВМД і додаткових аркушах до неї у наступному порядку.

2.1.1. В першій колонці графи 47 - "Вид" - вказується шифр платежу: "ввізне мито" - "20"

2.1.2. В другій колонці графи - "Основа нарахування" вказується вартість товару, що зазначена в графі 42 ВМД і перерахована в національну валюту України по курсу (графа 23 ВМД "Курс валюти"), що встановлюється Національним банком України на день подання ВМД до митного оформлення.

2.1.3. В третій колонці графи - "Ставка" - вказується встановлений розмір ставки ввізного мита згідно з Єдиним митним тарифом України ( 4а-93, 4б-93, 4в-93 ).

2.1.4. В четвертій колонці графи - "Сума" - вказується сума мита, яка підлягає сплаті і розрахована перемноженням даних другої та третьої колонок графи 47 ВМД.

2.1.5. В п'ятій колонці графи - "Спосіб платежу" - вказується спосіб платежу:

- "бг" - безготівковий розрахунок через банк;

- "км" - внесення суми мита готівкою в касу митниці;

- "гб" - надана відстрочка під гарантію уповноваженого банку. При цьому в графі 48 "Відстрочка платежу" вказується дата, до якої надана відстрочка.

2.2.6. В графі "В" "Подробиці розрахунку" - вказується сума сплаченого мита, номер та дата платіжного документа.

3. Порядок нарахування та сплати мита

3.1. Як підтвердження про сплату мита, до заповненої вантажної митної декларації повинен додаватися примірник платіжного доручення з відміткою банку.

3.2. Сума мита зараховується на депозитний рахунок митниці. Митниця контролює надходження коштів на депозитний рахунок по випискам банку.

Сума мита, що надійшли на депозитний рахунок, до 10 числа кожного місяця перераховуються в доход державного бюджету на розділ 8, параграф 14, символ 10.

3.3. Митниця має право надати відстрочку сплати мита на строк, що не перевищує 30 днів з дати прийняття ВМД до митного оформлення.

Відстрочка надається при наявності заяви підприємства та гарантійного зобов'язання банку.

3.4. У відповідності до Закону України "Про Єдиний митний тариф" ( 2097-12 ) ввізне мито є диференційованим:

3.4.1. До товарів та інших предметів, що походять з країн, які входять разом з Україною до митних союзів, або утворюють з нею спеціальні митні зони, і при встановленні будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами з участю України, а також до товарів та інших предметів, що походять з країн, що розвиваються (додаток N 1), за винятком товарів, які належать до товарних груп 25-97, застосовуються преференційні ставки Тарифу.

При звільненні від сплати мита товарів в межах товарних груп 1-24, що ввозяться та походять з країн, що розвиваються, походження товарів повинно бути засвідчено Сертифікатом походження форми А.

Якщо фактурна вартість товару не перевищує еквівалент 5000 доларів США, пред'явлення Сертифікату не обов'язково.

Тарифні преференції встановлюються на товари, які походять з країн, що розвиваються, і на які поширюється тарифний преференційний режим, при умові безпосередньої закупки в цих країнах.

3.4.2. До товарів та інших предметів, що походять з країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння (додаток N 2 Єдиного митного тарифу ( 4а-93, 4б-93, 4в-93 ), а також до товарів та інших предметів, що походять з країн, що розвиваються (в межах товарних груп 25-97) застосовуються пільгові ставки Тарифу.

3.4.3. До решти товарів та інших предметів, а також предметів, які ввозяться (пересилаються) громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, застосовуються повні ставки Тарифу.

3.5. Країною походження товарів вважається країна, де товари було повністю вироблено або піддано достатній переробці чи обробці.

Товарами, повністю виробленими в даній країні, вважаються такі:

а) корисні копалини, видобуті в межах її території або економічної зони;

б) рослинна продукція, вирощена на її грунті;

в) живі тварини, вирощені в ній;

г) продукція, одержана в ній від живих тварин;

д) вироблена в ній продукція мисливського, рибальського і морського промислу;

е) продукція морського промислу, добута або вироблена у Світовому океані суднами даної країни, а також суднами, орендованими (зафрахтованими) нею;

є) вторинна сировина і відходи, які є результатом виробничих та інших операцій, здійснюваних у даній країні;

ж) товари, вироблені в даній країні виключно з продукції, зазначеної в пунктах "а" - "є" цієї статті.

3.6. Переробка або обробка товарів у даній країні вважається достатньою, якщо:

декларовані товари класифікуються в тарифній позиції іншій, ніж матеріали або вироби, що походять з третіх країн і були використані для їх виготовлення;

у вартості декларованих товарів частка добавленої вартості становить не менш як 50 відсотків.

Не можуть визнаватися як достатня переробка товарів такі технологічні операції:

щодо схоронності товарів під час їх зберігання чи транспортування;

підготовка товарів до продажу і транспортування (подріблення партії, формування відправлень, сортування та переупакування);

прості складальні операції;

змішування товарів (компонентів) без надання одержаній продукції характеристик, що істотно відрізняють її від вихідних складових.

Визначення країни походження у разі ввезення товарів з країн, що розвиваються, які користуються преференціями, відбувається на основі Угоди "Про уніфіковані правила, які визначають походження товарів з країн, що розвиваються, при наданні тарифних преференцій у рамках Загальної системи преференцій", 1980 року.

4. Особливості стягнення імпортного мита з фізичних осіб:

4.1. Предмети, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства (надалі - громадяни), підлягають обкладенню митом за повними ставками Єдиного митного тарифу ( 4а-93, 4б-93, 4в-93 ) (за винятком випадків, окремо визначених Декретами Кабінету Міністрів).

4.2. Звільняються від сплати мита такі предмети, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України громадянами:

4.2.1. Товари (крім вино-горілчаних і тютюнових виробів) загальною вартістю, еквівалентною 5000 доларів США включно;

4.2.2. Предмети особистого користування (за винятком транспортних засобів індивідуального користування та запасних частин до них), що тимчасово ввозяться на митну територію України;

4.2.3. Речі, що ввозяться (пересилаються) при переселенні на постійне місце проживання в Україну;

4.2.4. Горілчані вироби у кількості 1 літра, вино - 2 літрів, тютюнові вироби - 200 цигарок (або 200 грамів цих виробів) на одну особу.

4.2.5. Транспортні засоби, призначені для власного користування (не більше одного найменування на одну особу), які ввозяться на митну територію України під зобов'язання про зворотнє вивезення протягом одного року громадянами, які постійно проживають за кордоном, без сплати мита.

У разі відчуження тимчасово ввезеного транспортного засобу з дозволу митного органу, такий транспортний засіб підлягає обкладенню митом за ставками, вказаними в додатку N 5.

4.3. Транспортні засоби та запасні частини до них (крім вироблених у державах-учасницях Співдружності Незалежних Держав), що ввозяться на митну територію України громадянами, які постійно проживають в Україні, підлягають пропуску тільки при умові сплати мита.

Мито стягується за ставками згідно з додатком N 5.

Транспортні засоби та запасні частини до них, які вироблені у державах-учасницях Співдружності Незалежних Держав, митом не обкладаються.

4.4. При ввезенні товарів, загальною вартістю, що перевищує еквівалент 5000 доларів США, сплачується мито за повними ставками Єдиного митного тарифу з заповненням уніфікованої квитанції МД-1.

Квитанція заповнюється у відповідності з наказом ДМК України від 02.07.92 N 141.

4.5. Мито на предмети, що ввозяться громадянами, нараховується, виходячи з вартості цих предметів, на підставі цін на них на момент ввезення.

Підтвердженням ціни для митниці є відповідні документи (чек, рахунок-фактура і т.п.) або заява громадянина.

При відсутності вказаних документів і заяви, або при явній невідповідності заявленої чи вказаної в документі ціни реальної вартості предмета, митниця встановлює ціну на підставі ціни на ідентичні чи подібні предмети.

4.6. Відстрочка сплати мита у відношенні товарів, що ввозяться фізичними особами, не допускається.

Додаток
N 1 до Інструкції
Перелік країн, що розвивають
ся

1. Албанія
4. Ангола

7. Аруба
10. Бангладеш
13. Беліз
16. Болівія
19. Британські
Віргінські о-ви
22. Бурунді
25. Венесуела
28. Гаїті
31. Гана
34. Гвінея-Бісау
37. Гренада
40. Домініканська
Республіка
43. Ефіопія
46. Замбія
49. Індонезія
52. Йемен
55. Кайманові о-ви
58. Катар
61. Кірібаті
64. Колумбія
67. Корея
70. Куба
73. Лаос
76. Ліван
79. Мавританія
82. Малайзія
85. Мальта
88. Мікронезія
91. Монтсеррат
94. Науру
97. Нігерія

100. Ніуе

103. О.А.Емірати
106. Панама

109. Перу
112. Самоа

115. Свазіленд

118. Сент-Вінсент і
Гренадіни
121. Сінгапур
124. Сомалі
127. Сьєрра Леоне
130. Того
133. Трінідад і
Тобаго
136. Туреччина
139. Фіджі

142. Чад
145. Ямайка 
2.Алжир
5. Антігуа і
Барбуда
8. Афганістан
11. Барбадос
14. Бенін
17. Ботсвана
20. Бруней

23. Бутан
26. В'єтнам
29. Гайана
32. Гватемала
35. Гондурас
38. Джибуті
41. Еквадор

44. Єгипет
47. Зімбабве
50. Ірак
53. Йорданія
56. Камбоджа
59. Кенія
62. Китай
65. Коморські о-
68. Коста-Ріка
71. Кувейт
74. Лєсото
77. Лівія
80. Мадагаскар
83. Малі
86. Марокко
89. Мозамбік
92. Мьянма
95. Непал
98. Нідерландськ
Антільські о
101. Острів Свято
Олени
104. Оман
107. Папуа-Нова
Гвінея
110. Руанда
113. Сан-Томе і
Прінсіпі
116. Сейшельські
о-ви
119. Сент-Кітс і
Невіс
122. Сірія
125. Судан
128. Таїланд
131. Токелау
134. Тувалу

137. Уганда
140. Філіппіни

143. Чілі
 
3. Ангілья
6. Аргентина

9. Багамські о-ви
12. Бахрейн
15. Бермудські о-ви
18. Бразилія
21. Буркіна-Фасо

24. Вануату
27. Габон
30. Гамбія
33. Гвінея
36. Гонконг
39. Домініка
42. Екваторіальна
Гвінея
45. Заїр
48. Індія
51. Іран
54. Кабо Верде
57. Камерун
60. Кіпр
63. КНДР
ви 66. Конго
69. Кот-Д'Івуар
72. Кука о-ви
75. Ліберія
78. Маврікій
81. Малаві
84. Мальдіви
87. Мексіка
90. Монголія
93. Намібія
96. Нігер
і 99. Нікарагуа
-ви
ї 102. Острови Теркс
і Кайнос
105. Пакистан
108. Парагвай

111. Сальвадор
114. Саудівська
Аравія
117. Сенегал

120. Сент-Люсія

123. Соломонови о-ви
126. Сурінам
129. Танзанія
132. Тонга
135. Туніс

138. Уругвай
141. Центральноафрика-
нська Республіка
144. Шрі-Ланка
 

Додаток N 2
до Інструкції

Перелік країн, для ввезення товарів з яких надається пільговий режим

1. Австралія
4. Болгарія
7. Данія
10. Іспанія
13. Ліхтенштейн
16. Нова Зеландія
19. Португалія
22. Угорщина
25. Франція
28. Швеція
31. Країни колишнього
Союзу РСР 
2. Австрія 3.
5. Великобританія
8. Ірландія
11. Італія
14. Люксембург
17. Норвегія
20. Румунія
23. Фінляндія
26. Чехія
29. Японія

 
3. Бельгія
6. Греція
9. Ісландія
12. Канада
15. Нідерланди
18. Польша
21. США
24. ФРН
27. Швейцарія
30. Словаччина

 

Примітка: до товарів, що походять з країн, не зазначених у наведених списках, застосовуються повні ставки мита.

Додаток N 3
до Інструкції

Класифікатор звільнень від обкладення митом


1. Товари, що ввозяться з країн, що розвиваються в межах
груп 1-24
2. Валюта України, іноземна валюта та цінні папери
3. Товари, що ввозяться в рамках державного контракту та
державного замовлення
4. Товари та інші предмети, що стали в результаті
пошкодження до пропуску їх через митний кордон України
непридатними для використання як вироби або матеріали
5. Транспортні засоби, що здійснюють регулярні міжнародні
перевезення вантажів, багажу та пасажирів, а також
предмети матеріально-технічного постачання і
спорядження, паливо, продовольство та інше майно,
необхідні для їх нормальної експлуатації на час
перебування в дорозі, в пунктах проміжної зупинки або
придбані за кордоном у зв'язку з ліквідацією аварії
(поломки) даних транспортних засобів
6. Предмети, що ввозяться в Україну для офіційного та
особистого користування організаціями або особами, які
відповідно до міжнародних договорів України і законів
України користуються правом безмитного ввезення в
Україну та безмитного вивезення з України таких
предметів
7. Товари та інші предмети, які походять з митної
території України (а також товари, що походять з
території країн колишнього Союзу РСР і були вивезені
за її межі до 01.01.92) і ввозяться назад на цю
територію без обробки або переробки
8. Товари та інші предмети, що знову ввозяться на митну
територію України і походять з іншої території, які
були оплачені митом при первісному ввезенні на митну
територію України та тимчасово вивозились за її межі
9. Товари та інші предмети, що підлягають оберненню у
власність держави у випадках, передбаченими законами
України
10. Готова продукція, сировина, напівфабрикати,
комплектуючі вироби, запасні частини, які ввозяться в
Україну для власних потреб підприємств з іноземними
інвестиціями
11. Науково-учбове обладнання та приладдя, що надходять на
адреси навчально-виховних закладів
12. Предмети матеріально-технічного постачання та
спорядження, паливо, сировина для промислової
переробки, продовольство та інше майно, що вивозяться
за межі митної території України для забезпечення
виробничої діяльності українських та орендованих
(зафрахтованих) українськими підприємствами і
організаціями суден, які ведуть морський промисел, а
також продукція їх промислу, що ввозиться на митну
територію України
13. Обладнання, матеріали та майно в рахунок вкладу
іноземного інвестора в статутний фонд підприємств з
іноземними інвестиціями
14. Інші товари та предмети, що визначаються Законами
України, постановами (розпорядженнями) Кабінету
Міністрів України
15. Товари, що звільнені відповідно до Указу Президента
України від 12 серпня 1995 р. N 750/95 "Про пільги
щодо оподаткування добровільних пожертвувань юридичних
і фізичних осіб"
16. Сировина, матеріали, устаткування та обладнання, які
ввозяться в Україну в межах виробничої кооперації
країн СНД, відповідно до Ашгабадської Угоди 
Код
01

02
03

04


05







06





07




08



09


10



11

12








13


14


15



17

 

( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Листом Держмиткому N 11/2-3602 від 21.08.95, Наказом Держмиткому N 246 від 07.06.96 )

Додаток N 4
до Інструкції

Перелік предметів дитячого асортименту

Найменування продукції  Код ТН ЗЕД  
Молоко спеціального призначення для грудних
дітей
Вироби і консерви з м'яса гомогенізовані
Дитяче харчування розфасоване для роздрібної
торгівлі
Овочі гомогенізовані
Джеми, желе плодовоягідні, мармелади
гомогенізовані
Гомогенізовані суміші харчових продуктів

Дитячі пелюшки гігієнічні

Одяг для хлопчиків та дівчаток до 42 розміру
включно
Панчішно-шкарпеткові вироби до 22 розміру
включно
Дитячий одяг та речі до 42 розміру включно
Взуття, гетри і аналогічні вироби з довжиною
устілки менш як 24 см 
04.02 29 110

16.02 10 000
19.01 10 000

20.05 10 000
20.07 10 100
20.07 10 900
21.04 10 000
21.04 20 000
48.18 40 910
48.18 49 910
61.01-61.14

61.15

62.01-62.12
64.01-64.03
 

Додаток N 5
до Інструкції

Ставки
ввізного мита на транспортні засоби індивідуального
користування та запасні частини до них

Шифр товару(згідно з товарною номенклатурою ЗЕД)  Найменування товару  Ставка мита в доларах США* 
87.02; 87.03;
87.04; 87.11








87.16



87.06; 87.07;
87.08; 87.14








 
Транспортні засоби (автомобілі, мотоцикли,
мопеди, моторолери)... за 1 куб.см об'єму
циліндра двигуна:
а) нові та такі, що були у користуванні до
1-го року включно
б) що були у користуванні від 1-го до 3-х
років включно
в) що були у користуванні від 3-х до 6
років включно
г) що були у користуванні більше 6 років
Немоторні транспортні засоби:
а) причепи
б) напівпричепи
в) причепи та напівпричепи для житла
Вузли, агрегати та запчастини (крім зазна-
чених нижче), з ціни товару
а) двигун внутрішнього згорання, за
1 куб.см
б) кузов
в) коробка передач
г) шассі
д) ведучий міст
е) колесо в зборі
є) передня або задня підвіска
ж) зчеплення 




0,1

0,15

0,3
0,5

50
40
70

10%

0,05
60
10
8
10
4
8

*Мито перераховується у національну валюту України за поточним курсом Національного банку України на день його сплати і справляється у національній валюті України.