Продаж квартири. Які документи потрібно підготувати та які податки сплатити?!
Як відомо, оформлення купівлі-продажу квартири здійснюється в офісі у нотаріуса.
Тож, мова піде про пакет документів необхідний для здійснення правочину:
- Документ що посвідчує право власності на квартиру (це можє бути нотаріально посвідчений договір (купівлі-продажу, дарування, міни, тощо); свідоцтво про право на спадщину; рішення суду або інший документ за яким продавець набув право власності на квартиру).
- Інформаційна довідка з БТІ (у випадку, якщо право власності на квартиру набуто до 2010 року і у подальшому не було зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (який діяв до 01.01.2013 року) та/або у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (який діє починаючи з 01.01.2013 року і по сьогодні)).
- Звіт про оцінку квартири (виконану органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку).
- Документ про сплату до бюджету податку на дохід фізичної особи від продажу квартири (такий податок становить 5% від вартості визначеної в договорі купівлі-продажу, однак не меншої від оціночної, і сплачується продавцем, у разі продажу ним квартири, яка перебуває у його власності менш ніж три роки (не стосується квартири, отриманої у спадщину) та яка відчужується частіше одного разу протягом звітного податкового року).
- Дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідного органу (у випадку, якщо право власності або право користування відчужуваною квартирою мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи).
- Відповідні передбачені законодавством заяви, які допоможе скаласти нотаріус (заява про відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваною квартирою; згода одного із подружжя на продаж нерухомого майно, тощо).
- Довідка про відсутність заборгованості за комунальні послуги (не обов’язкова, однак, як правило вимагається покупцем).
Далі про податки, що має сплатити продавець
- Як вже зазначалось вище, податок на дохід фізичної особи від продажу квартири, що становить 5% від вартості визначеної в договорі купівлі-продажу, однак не меншої від оціночної, і сплачується продавцем, у разі продажу ним квартири, яка перебуває у його власності менш ніж три роки (не стосується квартири, отриманої у спадщину) та яка відчужується частіше одного разу протягом звітного податкового року.
- Військовий збір, що становить 1,5% отриманого доходу від продажу квартири, який сплачується тільки у попередньому випадку.
- Державне мито за посвідчення договору купівлі-продажу державним нотаріусом, що становить 1% суми договору, або послуги приватного нотаріуса (за домовленістю).
Що ж стосується самої оплати (ціни правочину), то Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 N 148 передбачено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50000 гривень уключно.
Платежі на суму, яка перевищує 50000 гривень, здійснюються шляхом:
1) переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
2) унесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
Хоча законодавством і встановлене таке готівкове обмеження по розрахункам, порушення вказаного порядку, жодних негативних наслідків для продавця не встановлено.
Таким чином, як завершення, після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу та реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності покупця на придбану квартиру, покупець стає власником кваритири, а продавець власником отриманих коштів і правочин з купівлі-продажу квартири може вважатись успішно завершеним.
__________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
27 липня 2018 року (Продаж квартири. Які документи потрібно підготувати та які податки сплатити?!)
10 липня 2018 року (Пільги при сплаті державного мита за купівлю-продаж нерухомості)
23 квітня 2018 року (Оподаткування купівлі-продажу нерухомості 2018)
30 березня 2018 року (Нотаріуси будуть звітувати про укладені договори купівлі-продажу нерухомості)
12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)
22 січня 2018 року (Порядок здійснення монетизації субсидій на рівні підприємств-надавачів послуг)