Важливi питання  
01.03.2018 №4 

Види повісток. Чим вони відрізняються та для чого потрібні.

Повістка для уточнення даних
відносно яких ведеться військовий облік

Зазначена повістка важається найпоширеною у формулюванні повісток до військових комісаріатів. Основною метою направлення такої повістки є уточнення облікових даних у військкоматі (наприклад, оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я призовників і військовозобов’язаних). Може статися, що районний військовий комісаріат (далі - РВК) можуть цікавити й інші відомості (наприклад, місце роботи), хоча саме сімейні обставини та наявність захворювань прямо впливає на можливість призову і отримання відстрочки від нього. Такими, наприклад, є - дитина до 3 років (звільняє від військової служби як строковиків, так і офіцерів запасу), захворювання (які входять в перелік хвороб, які звільняють від армії) - перелічене дає право на відстрочку від призову.

Повістка на медкомісію
до воєнкомату

Дана повістка направляється за підписом військового комісара і зобов’язує призовника/військовозобов’язаного пройти медичне обстеження. Зазвичай, одночасно із повісткою на медкомісію у РВК видається "картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного", в яку заносяться результати аналізів і висновки лікарів. Також, на зворотному боці цього документа є графа для запису остаточних висновків військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) - придатний чи/або непридатний до військової служби. Постанову ВЛК підписує секретар і голова медкомісії РВК. У випадку, коли військовозобов’язаний/призовник НЕ згоден з рішенням медичної комісії військкомату, він може подати відповідну скаргу до Центальної ВЛК або до окружного адміністративного суду.

Повістка на призов
до Збройних сил України

Така повістка вважається свого роду викликом до військового комісаріату для призову на строкову службу. За неявку до РВК за такою повісткою може настати відповідальність за статтею 335 Кримінального кодексу України і буде кваліфікуватися, як ухилення від строкової служби. Відмінність даної повістки від попередніх видів полягає в тому, що в даному випадку ухиляючись від явки, призовник точно розуміє, що ухиляється від призову. Останнє важається важливою умовою для притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України. Слід пам'ятати, що повістки до військових комісаріатів саме для призову в армію, зачасту, оформлюються БЕЗ попереднього виклику на медогляд. Але! Медкомісія все одно проводиться в обов’язковому порядку вже після явки. Все сказане вище стосується й офіцерів запасу при призові.

Повістка з текстом "з’явитися з речами"

Повістка з вимогою з’явитися з речами на пункт збору не є самостійним документом і НЕ означає негайну відправку у війська. Зазвичай, перелік речей вказується на зворотному боці повістки про призов на військову службу (строкову або за мобілізацією). Проведення медкомісії в цьому випадку, також, є обов’язковим. Незалежно від тексту отриманої повістки, при візиті до військкомату необхідно обов’язково взяти з собою військовий квиток або приписне свідоцтво. Вимога прибути з речами до військового комісаріату зустрічається також під час призову на навчальні збори резервістів і військовозобов’язаних.

Повістки з текстом "пропоную"/"наказую"

На що слід розраховувати при неявці до військкомату за повісткою зі словами "пропоную" чи "наказую". Кримінальна відповідальність настає при обох випадках. Зауважимо, що за Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу", воєнком має право віддавати накази військовозобов’язаним та призовникам, до моменту їх відправки в розташування військової частини, хоча і пропозиція, зроблена військовим комісаром в рамках чинного законодавства, теж вважається обов’язковою. Настання кримінальної або адміністративної відповідальності за неявку по повістці та за ухилення від армії, визначається умислом ухильника і НЕ залежить від формулювання повістки. Значення має лише мета виклику до РВК: звірка облікових даних, направлення на медичний огляд чи безпосередньо призов на строкову службу.

Тепер про способи вручення повісток. Повістка важається врученою, якщо вона вручена особисто в руки під розпис (за місцем проживання або роботи) або за повістку розписалися батьки або інші родичі (дружина тощо), а також. коли повістку залишили в двері або поштовій скриньці (повістка не підписана).

_______________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

27 лютого 2018 року (Закон щодо посилення соціального захисту учасників АТО і Революції Гідності вступив в дію)

14 лютого 2018 року (До уваги учасників бойових дій! Важливі питання щодо страхування транспортного засобу.)

25 жовтня 2017 року (Питання щодо статусу учасника бойових дій приведено у норму)

20 квітня 2017 року (Плата за землю та податок на нерухомість, що сплачені у період АТО, повертатись не будуть.)