Облік та зберігання трудових книжок на підприємстві
Пунктом 7.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників N 58 визначено, що бланки трудових книжок та вкладишів до них зберігають у бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності. Їх видають за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок.
Трудова книжка, вкладиш до неї або дублікат (для осіб, що їх отримують) безоплатньо не видаються. При виписуванні цих документів підприємство стягує з працівника їх вартість.
Сьогодні про облік вказаних документів.
На підприємстві ведуть такі документи щодо обліку бланків трудових книжок та заповнених трудових книжок:
- Книга обліку бланків трудових книжок і вкладишів до них (типова форма N П-9);
- Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (типова форма N П-10).
Типові форми зазначених книг затверджені наказом Міністерство статистики України від 27.10.95 N 277 "Про затвердження типових форм первинного обліку особового складу".
Обидві вказані книги повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені підписом керівника підприємства та печаткою. Та, крім спільного, ці книги мають суттєві відмінності.
До Книги обліку бланків трудових книжок і вкладишів до них вносять усі операції, пов’язані з одержанням та витрачанням бланків таких документів із зазначенням серії та номера кожного бланка. Усі записи у Книзі обліку бланків трудових книжок і вкладишів до них здійснює бухгалтерія підприємства.
Після закінчення кожного місяця особа, відповідальна за ведення трудових книжок, подає до бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них та про суми, отримані за заповнені трудові книжки. До останнього, крім того, така особа додає прибуткові касові ордери. А от на зіпсовані під час заповнення бланки трудових книжок або вкладишів до них складають Акт на списання бланків трудових книжок або вкладишів до них (типова форма N П-11, затверджена наказом N 277).
Книгу обліку руху трудових книжок і вкладишів до них, на відміну від уже згаданої Книги, веде відділ кадрів або особа, яка здійснює оформлення прийняття та звільнення працівників. У цій Книзі провадять реєстрацію всіх трудових книжок і вкладишів до них (із зазначенням серії і номера), які:
- прийняті від працівників під час улаштування на роботу;
- видані працівникам, прийнятим на роботу.
У разі одержання трудової книжки у зв’язку із звільненням працівник розписується у особистій картці і у Книзі обліку.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
14 березня 2017 року (Втрата трудової книжки або вкладиша до неї по своїй недбалості чи неуважності)
21 листопада 2016 року (щодо записів у трудовій книжці)
22 липня 2016 року (щодо головних новин трудового законодавства за останній час)