КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія XXIV скликання
РІШЕННЯ
N 47/207 від 26.09.2002
(Рішення втратило чинність на підставі Рішення
Київської міської ради
N 1051/1051 від 25.12.2008)
Про встановлення Правил благоустрою території,
паркування транспортних засобів, тиші в громадських
місцях, торгівлі на ринках у м. Києві
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Київміськради
N 267/427 від 27.02.2003
N 216/1090 від 27.11.2003
N 803/3378 від 19.07.2005
N 151/3242 від 09.03.2006
N 930/1591 від 26.06.2007
N 145/1979 від 22.08.2007
N 331/3165 від 22.08.2007 )
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ), пункту 44 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) та пункту 2 статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" ( 401-14 ) Київська міська рада вирішила:
1. Встановити:
1.1. Правила благоустрою території, Правила паркування транспортних засобів у м. Києві, які є їх невід'ємною частиною, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність, ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ), згідно з додатками 1 та 2.
1.2. Правила дотримання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність, ст.182 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ), згідно з додатком 3.
1.3. Правила торгівлі на ринках м. Києва, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність, ст. 159 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ), згідно з додатком 4.
2. Затвердити Концепцію вдосконалення системи платного паркування транспортних засобів на території м. Києва шляхом її автоматизації згідно з додатком 5.
3. Уповноважити Головне управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва та його підрозділи відповідно до п. 2 ст. 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ), складати протоколи про адміністративні правопорушення з виявлених порушень Правил, встановлених цим рішенням, а Головне управління транспорту Київської міської державної адміністрації та відповідні відділи районних у м. Києві державних адміністрацій з порушень, вказаних в підпунктах 5.6, 6.15, 6.16 додатка 1, додатка 2, підпункту 4.4 додатка 3, пункту 17 додатка 4 цього рішення, та надсилати їх відповідно до ст. 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ) органові, уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
4. Доручити Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) визначити обсяги плати (розробити тарифи) за послуги паркування на території міста з урахуванням територіальних зон та витрат на утримання місць для паркування, враховуючи інтенсивність їх експлуатації, проведення робіт з встановлення паркувальних автоматів, витрат на їх обслуговування, а також пільгових тарифів для відповідних категорій громадян та затвердити їх у встановленому законом порядку.
5. При проектуванні, будівництві житлових будинків та об'єктів міської інфраструктури передбачати обов'язкове розміщення паркінгів та майданчиків для паркування (у разі неможливості розміщення паркінгів) з необхідною кількістю машино-місць відповідно до діючих державно-будівельних норм.
6. Пункт 6.3 рішення Київської міської ради від 17.05.94 N 9а "Про впровадження збору за парковку автомобілів у м. Києві", додаток 1 до рішення Київського міськвиконкому від 19.12.94 N 17 "Про заходи щодо організації платних місць паркування транспортних засобів на вулицях та площах м. Києва", додаток 1 до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17.12.97 N 2050 "Про вдосконалення системи платного паркування транспортних засобів на території м. Києва", рішення Київської міської ради від 14.07.98 N 94 "Про встановлення правил благоустрою території, по забезпеченню чистоти і порядку у місті Києві, по додержанню тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві" та рішення Київської міської ради від 17.12.98 N 95/196 "Про внесення змін до рішення від 14.07.98 N 94 "Про встановлення правил благоустрою території, по забезпеченню чистоти і порядку у місті Києві, по додержанню тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві" вважати такими, що втратили чинність.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, постійну комісію Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, постійну комісію Київради з питань транспорту та зв'язку, постійну комісію Київради з питань ринкових відносин.
Київський міський голова О.Омельченко
Додаток 1
до рішення Київської міської
ради
від 26.09.2002 N 47/207
Правила
благоустрою території у м. Києві
I. Загальні положення
1. Ці правила регулюють права і обов'язки учасників правовідносин у галузі благоустрою території міста, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку у місті.
2. Правила містять загальнообов'язкові на території міста норми, за порушення яких передбачена відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ).
3. Учасниками правовідносин з питань благоустрою згідно з цими Правилами є власники, керівники та інші посадові особи підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності і відомчого підпорядкування (далі по тексту "відповідальні посадові особи"), фізичні особи, а також посадові особи, уповноважені здійснювати контроль за станом благоустрою.
4. Контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання цих Правил, координація дій відповідних посадових осіб, пов'язаних з їх виконанням, здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва Київської міської державної адміністрації та його структурними підрозділами, управліннями (відділами) контролю за благоустроєм районів міста Києва, Головним управлінням МВС України у м. Києві.
II. Обов'язки
відповідальних посадових осіб
підприємств, установ, організацій,
а також громадян
5. Відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, а також громадяни зобов'язані:
5.1. Здійснювати благоустрій відповідних територій за затвердженими у встановленому порядку проектами та технологіями, які передбачають забезпечення естетики і дизайну міського середовища, сучасних вимог щодо механізованого прибирання і утримання дорожніх покриттів, площ, проспектів, бульварів, внутрішньоквартальних та прибудинкових територій, газонів, зелених насаджень тощо.
5.2. Утримувати у належному санітарно-технічному стані будівлі, споруди, свої та прилеглі території. Своєчасно і якісно усувати недоліки в утриманні території, будівель, споруд, обладнання, архітектурних малих форм, реклами і рекламоносіїв, елементів зовнішнього благоустрою.
5.3. Забезпечувати щорічне, і після стихійного лиха, обстеження відповідних територій, будівель і споруд та засвідчувати проведені обстеження актами.
5.4. Постійно утримувати в належному стані фасади будівель і споруд, не допускати фарбування монументів, пам'ятників, скульптурних зображень без погодження з Головкиївархітектурою та Управлінням охорони культурної спадщини м. Києва.
5.5. Змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання ордера на виконання цих робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва.
5.6. Розміщувати елементи зовнішньої реклами, рекламоносії, малі архітектурні форми та елементи зовнішнього благоустрою на підставі проектно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку, паркувати автотранспортні та плавзасоби на території міста відповідно до Правил паркування транспортних засобів, які є невід'ємною частиною цих Правил.
5.7. При організації вуличної торгівлі, у тому числі під час проведення масових заходів, забезпечувати своєчасне прибирання, збір та вивезення сміття з відведеної території, не допускати його накопичення. На час організації вуличної торгівлі з метою забезпечення чистоти необхідно укладати договір з відповідною організацією про своєчасне прибирання, збір та вивіз сміття з відповідної території.
5.8. Проводити підземні та будівельні роботи, насипання, намивання грунту, піску, встановлення огорож, механізмів та обладнання, тимчасових споруд, побутових вагончиків, складування конструкцій і матеріалів, суворо дотримуючись вимог проекту організації будівництва і тільки на підставі ордера Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва. Своєчасно і якісно проводити благоустрій територій після закінчення цих робіт з наступним закриттям ордеру.
5.9. Забезпечувати вивезення твердих побутових і негабаритних відходів, а також харчових відходів згідно з вимогами діючих санітарних норм.
5.10. Забезпечувати розміщення контейнерів, урн для збору сміття та твердих побутових відходів у спеціально визначених місцях, утримувати їх в належному санітарно-технічному стані згідно з санітарними нормами і правилами.
5.11. Не допускати прокладання теплопроводів, водопроводів та інших інженерних мереж на поверхні шляхів, тротуарів, пішохідних доріжок, а також відведення стічних вод на тротуари, шляхи та інші місця, не передбачені технологією відводу стічних вод.
5.12. Забезпечувати виконання планових і аварійних робіт тільки за ордером Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва, дотримуючись при цьому всіх вимог та умов, зазначених в ордері.
5.13. Утримання зелених насаджень (посадка, обрізка дерев і кущів, косіння газонів, боротьба з бур'янами, поливання зеленої зони і газонів), миття шляхів, у тому числі трамвайних колій, шляхопроводів, площ, тротуарів, доріжок і прибудинкових території та прибирання снігу, виконувати згідно з технологічними картами, погодженими з підприємствами по утриманню зелених насаджень, шляховими та житловими експлуатаційними організаціями.
5.14. Проводити своєчасне відновлення зовнішнього вигляду малих архітектурних форм згідно з паспортом, затвердженим Головкиївархітектурою, а рекламоносіїв згідно з паспортом, погодженим Головкиївархітектурою.
5.15. Дотримуватись порядку утримання та поводження з домашніми та іншими тваринами в м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації. Вигулювати та дресирувати домашніх тварин тільки на спеціально передбачених для цього майданчиках.
5.16. Утримувати в належному санітарному стані та огороджувати земельні ділянки, що відведені в установленому порядку під будівництво.
5.17. Вживати заходи щодо виключення можливості винесення автотранспортними засобами на дорожні об'єкти сипучих матеріалів і розчинів, а також засмічення вулиць внаслідок переповнення кузова матеріалами, пошкодження тари, розвіювання безтарних вантажів, руху із незакріпленим вантажем, забруднення або запилення повітря.
5.18. Організувати механічне або ручне очищення і миття автотранспортних засобів при їх виїзді з будівельних майданчиків на проїжджу частину вулиць.
5.19. Не допускати накопичення будівельного сміття на будівельних майданчиках та прилеглих до них територіях, забезпечувати виконання заходів по запобіганню пилоутворення на територіях об'єктів, не допускати відкачування та виливання води на проїжджу частину вулиць, тротуари, у водойми.
5.20. При проведенні ремонтних робіт на фасадах будинків і споруд для забезпечення техніки безпеки використовувати захисну сітку чи плівку відповідно до проекту виконання робіт.
5.21. Відновлення покриття проїзної частини після завершення робіт з прокладання інженерних мереж, або тимчасового їх використання для облаштування будівельного майданчика виконувати за типом існуючих на всю ширину та довжину в межах розриття або зайняття проїзної частини, а тротуарів - на всю ширину та довжину в межах розриття або зайняття фігурними елементами мощення. Головному управлінню містобудування, архітектури та дизайну міського середовища протягом місяця з моменту прийняття цього рішення розробити та затвердити варіанти мощення тротуарів фігурними елементами і передати їх: комунальній корпорації "Київавтодор" для керівництва при погодженні проектної документації та виконання робіт; Головному управлінню контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном м. Києва для контролю за виконанням робіт. ( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.21 згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
5.22. Власникам або експлуатуючим організаціям інженерних мереж та шляхово-транспортних споруд при погодженні проектно-дозвільної документації на прокладання інженерних мереж в обов'язковому порядку зазначати перелік підприємств, установ та організацій, які отримали технічні умови на проектування на даній ділянці вулиці, площі і т. п., та не виконали роботи, з метою організації одночасного їх прокладання та відновлення благоустрою.( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.22 згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
III. Дії відповідальних посадових осіб
підприємств, установ, організацій, а також громадян,
що забороняються цими правилами
6. Відповідальним посадовим особам підприємств, установ, організацій, а також громадянам забороняється:
6.1. Захаращувати території матеріалами, конструкціями, сміттям, побутовими відходами, відходами виробництва, накопиченням снігу та криги тощо.
6.2. Самовільно, без дозволу власника (землекористувача), висаджувати дерева, кущі, влаштовувати газони та городи, якщо таке не передбачалося проектом благоустрою і суперечать будівельним нормам і правилам.
6.3. Проводити земляні, будівельні, монтажні та інші роботи без ордера Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва на їх виконання або з порушенням вимог проекту організації робіт, будівництва. ( Підпункт 6.3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
6.4. Вивозити і звалювати сміття, будівельні, побутові, харчові відходи, відходи виробництва, траву, гілля, деревину, листя, сніг у не відведених для цього місцях та влаштовувати звалища.
6.5. Складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків.
6.6. Розміщувати, ремонтувати та мити автотранспортні засоби, машини, механізми у невизначених (заборонених) для цього місцях.
6.7. Очищати дахи від снігу та льоду без встановлення тимчасових огорож на прилеглих до будівель і споруд територіях.
6.8. Використовувати не за призначенням контейнери для збору сміття та твердих побутових відходів.
6.9. Наклеювати оголошення та інформаційно-агітаційні плакати, рекламу, листівки тощо у невизначених спеціально для цього місцях.
6.10. Робити написи, малюнки на стінах будинків, споруд, парканах, тротуарах, шляхах, набережних тощо.
6.11. Самовільно встановлювати рекламні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони та тимчасові споруди і конструкції, перешкоджаючі вільному пересуванню людей. ( Підпункт 6.11 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
6.12. Вивішувати дорожні знаки без погодження з Управлінням державної автомобільної інспекції ГУ МВС України у м. Києві.
6.13. Влаштовувати стоянки суден, катерів, інших плавзасобів на річці Дніпро та у його затоках без погодження з Держкомводгоспом України та ДКП "Плесо".
6.14. Забруднювати, самовільно змінювати межі акваторії та прибережні смуги водних об'єктів при виконанні будівельних та ремонтних робіт.
6.15. Заправляти, ремонтувати автотранспортні засоби і механізми, човни і катери на прибудинкових територіях, газонах, берегах рік і заток, озер, пішохідних доріжках, тротуарах, у парках та скверах тощо, а також їздити автотранспортом по тротуарах, пішохідних доріжках, газонах зелених зон міста та паркуватися на них.
6.16. Залишати автотранспортні засоби, механізми на внутрішньоквартальних проїздах або переобладнувати їх, що заважає проїзду спеціальних машин швидкої допомоги, пожежних, прибиральної та аварійної техніки, а також влаштовувати постійні стоянки службового, приватного, вантажного і пасажирського транспорту на прибудинкових територіях, прилеглих територіях до гаражів, автостоянок тощо.
6.17. Розпалювати багаття, спалювати сміття, листя, гілки та відходи виробництва тощо.
6.18. Захаращувати пожежні проїзди на територіях, прилеглих до житлових будинків.
6.19. Захаращувати балкони, лоджії предметами і матеріалами, які негативно впливають на архітектуру фасадів будівель і споруд.
6.20. Кидати сміття, недопалки, папір, тару, ганчір'я тощо на вулицях, площах, парках, інших громадських місцях, а також спалювати сміття у контейнерах і урнах.
6.21. Самовільно встановлювати точки торгівлі з лотків, автомобілів, причепів, столиків, візків у не відведених для цього місцях та без наявності відповідного дозволу.
6.22. Витрушувати одяг, білизну, ковдри тощо, виливати рідину, кидати предмети з балконів, лоджій, вікон та сходів будинків.
6.23. Викидати через прорізи будівель сміття тощо без обладнаних для цього пристроїв.
6.24. Здійснювати підключення до інженерних мереж об'єктів та будівельних майданчиків, щодо будівництва яких відсутня затверджена у встановленому порядку проектно-дозвільна документація, в тому числі і ордер на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення в зв'язку з виконанням земляних робіт. ( Пункт 6 доповнено підпунктом 6.24 згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
6.25. Утримувати території, споруди, малі архітектурні форми, обладнання, рекламні засоби, елементи зовнішнього благоустрою в незадовільному санітарному і технічному стані. ( Пункт 6 доповнено підпунктом 6.25 згідно з Рішенням Київміськради N 151/3242 від 09.03.2006 )
IV. Заключні положення
7. Порядок розподілу обов'язків між підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами і громадянами міста щодо організації робіт по утриманню належних їм, закріплених та прилеглих територій у належному санітарно-технічному стані визначаються Київською міською та районними державними адміністраціями.
7.1. Проходження межі по тій чи іншій вулиці, провулку, проїзду визначається по лінії бордюрного каменю проїжджої частини вулиці вздовж підприємств, організацій, установ, а в інших випадках на відстані 10 метрів від фасадів будинків, споруд, огорож (крім випадків, коли вказується конкретне місце проходження).
7.2. Керівники підприємств, установ та організацій (орендарі, якщо це передбачено договором) зобов'язані постійно утримувати належні їм, закріплені та прилеглі території у належному санітарно-технічному стані.
8. У разі оренди території, будівель і приміщень порядок утримання їх в належному технічному і санітарному стані встановлює орендодавець в договорі оренди.
9. Надання в оренду територій, будівель і приміщень не знімає відповідальності за санітарний стан з власника.
10. Перелік посадових осіб, уповноважених здійснювати контроль за станом благоустрою та зовнішнім дизайном у м. Києві, передбачений цими Правилами, визначається рішеннями Київської міської ради і розпорядженнями Київської міської державної адміністрації та районними в м. Києві державними адміністраціями.
Заступник міського голови - секретар Київради В.Яловий
Додаток 2
до рішення Київської міської
ради
від 26.09.2002 N 47/207
Правила
паркування транспортних засобів у м. Києві
I. Загальні положення
1.1. Цими Правилами визначається єдиний порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території м. Києва з метою:
- забезпечення належного благоустрою, в тому числі і благоустрою автомобільних доріг;
- збільшення пропускної спроможності проїзних частин вулиць міста (особливо його центральної частини);
- підвищення безпеки дорожнього руху та дисципліни водіїв;
- впорядкування паркування транспортних засобів на вулицях та майданах міста;
- переходу до безготівкової автоматизованої системи оплати за користування місцями паркування;
- посилення контролю та притягнення до адміністративної відповідальності власників транспортних засобів, які порушують правила паркування;
- підвищення культури паркування;
- підвищення дисципліни сплати збору та послуг за паркування, збільшення фінансових надходжень до міського та районних бюджетів.
1.2. Правила паркування транспортних засобів у м. Києві розроблені відповідно до чинного законодавства та з метою впровадження у системі автоматизованого платного паркування міста єдиної загальноміської політики з питань нормативного регулювання, організації, функціонування, ціноутворення, координації і контролю.
II. Основні терміни, використані в цих Правилах
Паркування автотранспорту - тимчасова стоянка автотранспорту у відведених або спеціально обладнаних місцях для паркування автотранспорту, визначених органами міської влади, без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місць для паркування необхідним обладнанням.
Відведені місця - це місця для паркування транспортних засобів, визначені дорожніми знаками, можуть мати дорожню розмітку і бути оснащені пристроями для контролю часу паркування.
Спеціально обладнані місця - це місця для паркування транспортних засобів, розміщені за межами смуг руху проїжджої частини доріг та обладнані дорожніми знаками, мають розмітку, обладнані спеціальними технічними пристроями (огорожею, в'їзними та виїзними бар'єрами, шлагбаумами, приміщеннями для охоронців тощо), які можна використовувати для запобігання викраденню транспортних засобів.
Спеціально обладнаний майданчик - майданчик, призначений для забезпечення повного зберігання автотранспортних засобів, до яких застосовано примусове переміщення.
Місце для службового платного паркування - спеціально визначене оператором місце для тимчасової стоянки транспортних засобів підприємств, організацій, установ тощо.
Збір за паркування автотранспорту - обов'язкова оплата, яка згідно із законом запроваджується і зупиняється Київською міською радою на території міста Києва та зараховується до його бюджету.
Платники збору за паркування автотранспорту - водії чи відповідні юридичні особи, що паркують транспортні засоби у відведених або спеціально обладнаних для цього місцях.
Паркувальний автомат (паркомат) - лічильник, призначений для обліку часу стоянки автотранспортного засобу, який показує час, до якого сплачено тривалість стоянки транспортного засобу, і забезпечує зворотний облік часу.
Платне автоматизоване паркування - місце для паркування, обладнане паркоматами.
Паркувальний талон, квитанція - платіжні документи, які посвідчують сплату за паркування автотранспорту.
Пластикова чіп-картка, смарт-картка - багаторазові платіжні засоби, які забезпечують оплату вартості паркування транспортних засобів.
Абонементний талон - документ, який дає право на безоплатне паркування транспортного засобу протягом визначеного періоду.
Інвестиційний конкурс (тендер) - визначення на конкурсних засадах іноземного або вітчизняного інвестора, який запропонує кращу інвестиційну програму впровадження автоматизованої системи паркування, що відповідає вимогам, встановленим тендерним комітетом, та гарантує її виконання.
Пристрій блокуючий (блокіратор) - спеціальний механічний пристрій, який встановлюється на колесо автомобіля і перешкоджає його руху.
Блокування - встановлення на колесо автомобіля блокуючого пристрою (блокіратора) на відведених місцях парковки з метою затримки автомобіля.
Розблокування - зняття з колеса автомобіля блокіратора.
Примусове переміщення - переміщення транспортних засобів за допомогою евакуаторів з проїзної частини вулиць, тротуарів та місць паркування на спеціально обладнаний майданчик.
Евакуатор - спеціально обладнаний автомобіль, який використовується для примусового переміщення транспортних засобів.
Оператори (уповноважені організації) - підприємства, визначені міською владою здійснювати організацію і експлуатацію місць платного паркування згідно з діючим порядком.
Резиденти (мешканці будинків, що знаходяться у зонах парковки) - жителі м. Києва, які проживають у будинках, що знаходяться в зонах паркування (до 200 метрів), та які одночасно є водіями транспортних засобів.
Платіж з використанням мобільного терміналу (телефону), далі - М-парковка - оплата за користування місцями паркування шляхом відправки SMS або голосових повідомлень оператору мобільного зв'язку для вирахування коштів з особового (телекомунікаційного) рахунку абонента. ( Розділ II доповнено терміном згідно з Рішенням Київміськради N 145/1979 від 22.08.2007 )
Оператор мобільного зв'язку - юридична особа, яка надає послуги мобільного зв'язку абонентам, одночасно діє на підставі договору субдоручення на збір коштів за послуги паркування автотранспорту, укладеного з оператором телекомунікаційного зв'язку. ( Розділ II доповнено терміном згідно з Рішенням Київміськради N 145/1979 від 22.08.2007 )
Оператор телекомунікаційного зв'язку - юридична особа, яка залучена оператором на конкурсних засадах у встановленому порядку, діє на підставі договору доручення, укладеного з оператором, предметом якого є збір коштів за послуги платного паркування та збір за паркування автотранспорту шляхом використання прогресивних технологій та методів сплати при використанні автоматизованої системи паркування, що надають сучасні телекомунікаційні технології. ( Розділ II доповнено терміном згідно з Рішенням Київміськради N 145/1979 від 22.08.2007 )
III. Організація міських платних місць для паркування
3.1. Платні місця для паркування (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за час паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування необхідним обладнанням.
3.2. Організація місць для платного паркування у м. Києві здійснюється на підставі загальноміської схеми місць для паркування транспортних засобів та проектно-кошторисної документації, які затверджуються у встановленому порядку.
3.3. Загальноміська схема місць для платного паркування доводиться до відома учасників дорожнього руху через засоби масової інформації, а конкретні місця для паркування - шляхом встановлення дорожніх знаків і нанесення дорожньої розмітки згідно з Правилами дорожнього руху.
Розробку схем організації дорожнього руху та розміщення паркувальних дільниць за окремими адресами здійснює Оператор за погодженням з управлінням ДАІ ГУ МВС України в м. Києві, комунальним підприємством "Київдорсервіс", а в випадках необхідності їх розміщення:
- в межах шляхопроводів, на тротуарах (при заниженні їх бардюрного каменя) - з комунальною корпорацією "Київавтодор";
- на вулицях та в районі об'єктів відповідно постійного руху та відвідування осіб, яких охороняють відповідно до чинного законодавства - з Управлінням державної охорони. ( Пункт 3.3 розділу III додатку 2 доповнено частиною другою згідно з Рішенням Київміськради N 216/1090 від 27.11.2003 )
3.4. Забороняється:
3.4.1. Паркування транспортних засобів у заборонених для цього місцях, з порушенням цих Правил, визначених дорожніми знаками.
3.4.2. Організація платних місць паркування на проїжджих частинах вулиць в межах, прилеглих до закладів охорони здоров'я, дитячих дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл та міських кладовищ.
3.5. Паркування автомобілів підприємств, організацій, великих торговельних закладів (ринків, універсамів, універмагів, супермаркетів), розважальних закладів (ресторанів, нічних клубів, казино, барів та ін.) біля свого місця розташування здійснюється на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації та відповідного договору з оператором.
3.6. Створення належних умов для діяльності дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій на проїжджих частинах вулиць та майданів, в межах фасадної частини будинків, в яких вони розміщені, визначаються за їхніми зверненнями розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) спеціальні місця для безоплатного паркування транспортних засобів.
На інших ділянках вулиць та майданів міста Києва паркування автотранспорту зазначених вище організацій здійснюється на загальних підставах.
3.7. На майданчиках платного паркування 5% місць паркування виділяється для пільгового розміщення транспортних засобів, які позначаються при нанесені дорожньої розмітки або іншими інформаційними покажчиками.
3.8. Режим роботи майданчиків для платного паркування (крім цілодобових) визначається оператором.
В День незалежності України, День Конституції України, День Перемоги, День Києва паркування автотранспорту на місцях для платного паркування (за винятком платних місць для паркування біля міських ринків) здійснюється безкоштовно.
3.9. Контроль за здійсненням платного паркування оператором покладається на Головне управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
IV. Система управління місцями
для платного паркування, координація та контроль
4.1. Система автоматизованого платного паркування включає:
- місця для паркування з дорожньою розміткою та дорожніми знаками;
- автоматизовану систему оплати паркувального часу, яка складається з паркувальних автоматів, що працюють від чіп-карток, безконтактних смарт-карток;
- пластикові чіп-картки, смарт-картки, квитанції, абонементні талони;
- блокіратори, евакуатори, спеціально обладнані майданчики для примусового переміщення автомобілів; пункти для оплати штрафів водіями автотранспортних засобів;
- групу контролерів, які здійснюватимуть контроль за сплатою платниками збору та послуг за парковку;
- працівників УДАІ, які контролюють дотримання правил паркування, здійснюють разом з оператором функції щодо примусового переміщення транспортних засобів тощо;
- технічну службу з обслуговування паркоматів та автопарку;
- технічну службу, яка забезпечує радіозв'язок з центральним комп'ютером, статистичну обробку даних з паркоматів та штрафних санкцій;
- мережу розповсюдження чіп-карток через магазини, кіоски та інше.
4.2. Організація та експлуатація (тобто, безпосереднє управління) автоматизованої системи платного паркування, облаштування місць для платного паркування, а також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього транспорту покладається на оператора або інших суб'єктів, визначених оператором на конкурсних засадах у встановленому порядку.
4.3. Оператор у своїх діях керується порядком, встановленим київською міською владою.
4.4. Оператор здійснює, за власний рахунок, оснащення (встановлює паркувальне обладнання, проводить ремонт, облаштовує майданчики для паркування транспортних засобів, проводить монтаж дорожніх знаків тощо), експлуатацію і утримання місць для платного паркування, взаємодіє з працівниками ДАІ, виконує функції примусового переміщення транспортних засобів, блокування коліс та контролю на місцях за повнотою і своєчасністю сплати водіями збору та послуг за паркування.
4.5. Контроль за паркуванням автотранспорту з порушенням вимог чинного законодавства (на тротуарах, зелених зонах, під забороняючими дорожніми знаками тощо) здійснюється працівниками УДАІ ГУ МВС України у м. Києві.
4.6. Контроль за неорганізованим паркуванням автотранспорту на територіях гаражно-будівельних кооперативів, автостоянок та прилеглих до них територіях здійснюється УДАІ ГУ МВС України у м. Києві, Головним управлінням контролю за благоустроєм та зовні нім дизайном м. Києва Київської міської державної адміністрації та Державною податковою адміністрацією у м. Києві.
4.7. Функція контролю за дотриманням оператором та його філіалами податкової дисципліни здійснюється Державною податковою адміністрацією у м. Києві.
4.8. Контроль сплати збору за парковку автомобілів, що належать юридичним та фізичним особам на проїжджих частинах біля своїх офісів, де функціонують місця платного паркування, здійснюється Державною податковою адміністрацією у м. Києві на підставі інформаційних даних оператора та облікових даних УДАІ ГУ МВС України у м. Києві.
V. Форми оплати
та порядок розрахунків за користування
місцями платного паркування
5.1. Система оплати за користування місцями платного паркування у м. Києві включає безготівкові та готівкові форми розрахунків, а саме:
- квитанції (чеки) на паркування автотранспорту;
- абонементні талони на паркування автотранспорту (місячні, квартальні та ін.);
- безготівкова передоплата за місця для паркування автотранспорту підприємствами, організаціями та установами;
- пластикові чіп-картки, смарт-картки;
- особовий (телекомунікаційний) рахунок;
- інші форми сплати при використанні автоматизованих систем паркування. ( Пункт 5.1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради N 145/1979 від 22.08.2007 )
5.2. Квитанції (чеки) на паркування автотранспорту, розрахунок за яку здійснюється в готівковій формі власником автомобіля на місці паркування, а також абонементні талони використовуються виключно у місцях, що не обладнані паркувальними автоматами.
5.3. На майданчиках для паркування, де встановлені паркувальні автомати, оплата в межах їхньої дії здійснюється тільки за пластиковими чіп-картками в безготівковій формі.
5.4. Придбання фізичними і юридичними особами абонементних талонів та пластикових чіп-карток, смарт-карток на паркування автотранспорту здійснюється у безготівковій формі або за готівку через мережу торговельних пунктів, розташованих поблизу майданчиків для паркування.
5.5. Квитанції, чеки, абонементні талони, чіп-картки, смарт-картки на паркування надходять в обіг із зазначенням оплаченого часу знаходження транспортного засобу на місці паркування.
5.6. Безготівкова оплата може здійснюватись згідно з укладеним з платником договором, умови якого не можуть суперечити цим Правилам і законодавству України.
5.7. Безготівкова сплата за користування місцями платного паркування може здійснюватись за допомогою мобільного зв'язку шляхом здійснення SMS-платежу або голосового повідомлення-платежу тощо. Зміст платежу полягає у відправленні на короткий номер, визначений оператором мобільного зв'язку, повідомлення про сплату за паркування автотранспорту, що є підтвердженням згоди укласти договір на паркування автотранспортних засобів на визначених у публічній пропозиції умовах та на списання з особистого (телекомунікаційного) рахунку платника суми вартості паркування, визначеної у такій публічній пропозиції. ( Розділ V доповнено пунктом 5.7 згідно з Рішенням Київміськради N 145/1979 від 22.08.2007 )
VI. Тарифи
на паркування транспортних засобів
Єдині зональні тарифи на користування місцями для платного паркування на території міста Києва, які включають в себе ставку збору за паркування та плату за послуги платного паркування, абонементні талони в залежності від терміну їх дії, запроваджуються оператором за погодженням з Головним управлінням з питань цінової політики виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). ( Абзац 1 розділу 6 в редакції Рішення Київміськради N 930/1591 від 26.06.2007 )
6.1. Ставка збору за парковку.
6.1.1. Збір за парковку встановлюється з розрахунку за 1 годину паркування у таких розмірах:
- 3% від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - у спеціально обладнаних місцях;
- 1% від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - у відведених місцях.
6.1.2. Паркування автотранспорту терміном до 5 хвилин здійснюється безкоштовно.
6.1.3. Після закінчення оплаченого часу знаходження транспортного засобу на майданчику для паркування допускається безкоштовна пільгова стоянка протягом 5 хвилин для того, щоб водій сплатив або забрав транспортний засіб з місця парковки.
6.1.4. Збір за паркування надходить у повному обсязі до районного бюджету.
6.1.5. Збір за паркування перераховується оператором до 20 числа місяця, наступного за звітним, до районних бюджетів.
6.1.6. За несвоєчасне перерахування збору оператор сплачує фінансові санкції та пеню відповідно до чинного законодавства.
6.2. Плата за послуги паркування:
6.2.1. Є платою за утримання та обслуговування місць для платного паркування (встановлення та експлуатації паркувальних автоматів, дорожніх знаків, табличок, нанесення дорожньої розмітки, прибирання території тощо).
6.2.2. Стягується з юридичних та фізичних осіб за кожну годину парковки згідно із затвердженою калькуляцією витрат оператора з експлуатації одного місця парковки.
Калькуляція повинна відповідати умовам цих Правил та іншим нормативним документам, які регулюють діяльність з експлуатації парковок.
6.2.3. Сплачується водіями на місцях для платного паркування одночасно зі збором за парковку з отриманням єдиного платіжного документа про сплату (чек, квитанція, пластикова чіп-картка, смарт-картка тощо).
6.2.4. Може стягуватися як готівкою, так і у безготівковій формі.
6.3. Для мешканців жилих будинків (резидентів), що прилеглі до місць платного паркування, встановлюється пільговий тариф.
VII. Блокування коліс
транспортних засобів на відведених місцях
для паркування
7.1. Блокування коліс транспортних засобів застосовується, якщо:
- водії припаркованих транспортних засобів не сплатили місцевий збір та послуги за паркування;
- місцевий збір та послуги за паркування сплачені не в повному обсязі або з порушенням порядку оплати;
- прострочено час дозволеного (сплаченого) паркування;
- порушено режим роботи місць платного паркування.
7.2. Блокування (розблокування) коліс транспортних засобів, водії яких порушили правила паркування, здійснюється оператором.
7.3. Блокування здійснюється шляхом встановлення на будь-яке колесо транспортного засобу блокуючого пристрою (блокіратора).
7.4. Оператором, який здійснює блокування, складається акт про блокування (затвердженої форми).
Акт складається у 2-х примірниках і містить:
- дані оператора, який встановлює блокіратор;
- ім'я, прізвище та особистий підпис оператора, який здійснює блокування;
- координати оператора, до якого треба звернутись для зняття блокіратора;
- час і причину встановлення блокіратора.
Один примірник акта розміщується на видному місці на транспортному засобі, другий - залишається у оператора.
7.5. Розблокування транспортного засобу здійснюється за умови повної сплати водієм збору та послуг за паркування і виконані роботи з блокування і розблокування коліс у розмірах, визначених та затверджених у встановленому порядку.
У разі відмови водія від сплати зазначених вище коштів оператор в присутності понятих складає акт про порушення водієм встановленого порядку паркування, вказує розмір збору та послуг за паркування, виконані роботи з блокування та розблокування транспортного засобу, після цього проводиться розблокування коліс. Акт направляється до суду для стягнення зазначених вище коштів з порушника в примусовому порядку.
7.6. Оплата робіт з блокування (розблокування) коліс транспортних засобів:
7.6.1. Особи, які порушили правила паркування і до транспортних засобів яких застосовані заходи з блокування коліс, повинні сплатити за послуги паркування, роботи з блокування і розблокування, штраф, пеню у повному обсязі.
У разі відмови від оплати зазначених послуг та робіт їх розмір стягується в судовому порядку відповідно до законодавства України.
7.6.2. Сплата за роботи з блокування (розблокування) коліс транспортних засобів не звільняє власників транспортних засобів від сплати послуг за паркування.
7.6.3. Роботи з блокування (розблокування) коліс транспортних засобів сплачуються власником транспортного засобу або особою, яка має право на користування транспортним засобом.
Оплата здійснюється:
- шляхом перерахування коштів через установи спеціалізованих банків і Ощадного банку України на рахунок оператора, що надає послуги паркування, виконує роботи з блокування (розблокування) коліс транспортних засобів;
- шляхом готівкового розрахунку з працівником оператора, який здійснює зазначені роботи, з оформленням розрахунку у встановленому порядку (касовий чек, квитанція суворої звітності про оплату робіт та послуг, журнал (книга) обліку квитанцій, зареєстрована у відповідному податковому органі, зберігання у встановленому порядку корінців квитанцій про сплату звітних документів для перевірки та контролю тощо).
7.6.4. Тарифи на платні послуги з блокування (розблокування) коліс автотранспортних засобів узгоджуються з управлінням з питань цінової політики Київської міської державної адміністрації за поданням оператора.
7.6.5. Тарифи на послуги можуть бути переглянуті у разі зміни курсу національної валюти, встановленого Національним банком України, рішеннями Уряду щодо індексації платежів, росту інфляції тощо.
7.7. Матеріальну відповідальність за можливі механічні пошкодження транспортних засобів при блокуванні (розблокуванні) коліс згідно з чинним законодавством несе оператор.
VIII. Примусове переміщення транспортних засобів
8.1. Відповідно до статей 260, 264 та 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ), пункту 7 статті 11 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ), підпунктів 9 та 14 пункту 5 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341, у разі залишення водієм транспортного засобу на вулично-шляховій мережі з порушеннями правил зупинки і стоянки, якщо при цьому створюється загроза безпеці дорожнього руху, а також виконанню робіт з утримання доріг, зелених насаджень, будинків та споруд, розташованих уздовж доріг, працівником Державтоінспекції виконується огляд транспортного засобу та вилучення його з примусовим переміщенням на спеціально обладнаний майданчик.
8.2. Примусове переміщення транспортного засобу на спеціально обладнаний майданчик здійснює структурний підрозділ комунального підприємства "Київтранспарксервіс" (далі - Оператор) за допомогою спеціальних технічних пристроїв автомобілями-евакуаторами.
8.3. Порядок виявлення та документування допущеного правопорушення, огляду, вилучення, переміщення транспортного засобу на спеціально обладнаний майданчик, його зберігання та видачі, притягнення правопорушника до відповідальності визначається законодавством України та відомчими нормативними документами.
8.4. Вилучені транспортні засоби утримуються на спеціально обладнаних майданчиках згідно з Правилами зберігання транспортних засобів на автостоянках, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96 N 115.
8.5. Оплата робіт з примусового переміщення, зберігання вилучених транспортних засобів здійснюється їх власниками чи особами, які керували ними на той час, відповідно до затверджених Оператором тарифів, погоджених з Головним управлінням з питань цінової політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
8.6. У разі якщо транспортний засіб не затребуваний його власником або уповноваженою ним особою із спеціально обладнаного майданчика протягом шести місяців з дня вилучення, він може бути реалізований відповідно до вимог законодавства. При реалізації транспортного засобу відшкодовуються всі витрати, пов'язані з його транспортуванням та зберіганням.
8.7. Матеріальну відповідальність за цілісність та збереження вилучених транспортних засобів при транспортуванні та утриманні їх на спеціально облаштованих майданчиках несе Оператор, який безпосередньо здійснює зазначені роботи.
8.8. Примусове переміщення транспортних засобів не здійснюється у святкові та вихідні дні, крім залишених водіями транспортних засобів на вулично-шляховій мережі з порушеннями правил зупинки і стоянки біля міських ринків. ( Розділ VIII в редакції Рішення Київміськради N 331/3165 від 22.08.2007 )
IX. Звітність
9.1. Оператор надає щоквартально за встановленою формою звіт про свою діяльність у податкові інспекції за місцем реєстрації.
9.2. За несвоєчасне надання звіту до оператора застосовуються фінансові санкції згідно з чинним законодавством.
X. Пільги при користуванні місцями
для платного паркування
10.1. Правом безкоштовного паркування користуються:
- спеціальний автотранспорт із службовими державними номерними знаками під час виконання прямих службових обов'язків у зоні місць для платного паркування (МВС, СБУ, пожежної охорони, швидкої допомоги, аварійний спецтранспорт міських комунальних служб тощо);
- інваліди війни, інваліди з дитинства та інваліди внаслідок загального захворювання у разі особистого керування автотранспортом з ручним управлінням.
10.2. Пільгами при користуванні місцями платного паркування користуються:
- ветерани Великої Вітчизняної та інших локальних воєн, а також громадяни, що користуються пільгами згідно з чинним законодавством України;
- мешканці будинків, прилеглих до паркувальних майданчиків, при умові, якщо в межах 200 метрів від будинку стоянка транспортних засобів неможлива або заборонена, крім як на території платної парковки.
10.3. Питання пільгового паркування службового автотранспорту центральних та місцевих органів влади та інших бюджетних організацій вирішується окремо виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) за погодженням з постійними комісіями Київради у встановленому порядку.
XI. Повноваження та обов'язки
суб'єктів паркувальної діяльності
на території міста Києва
11.1. Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація):
- затверджує загальноміську схему місць для платного паркування транспортних засобів;
- забезпечує ознайомлення власників транспортних засобів з порядком користування місцями для платного паркування через засоби масової інформації;
- контролює, координує і узгоджує роботу з усіма учасниками діяльності системи платного паркування.
11.2. УДАІ ГУ МВС України у м. Києві:
- узгоджує схеми паркування транспорту;
- контролює виконання встановлених у м. Києві правил паркування транспорту у межах своєї компетенції;
- накладає у межах своєї компетенції адміністративні стягнення за порушення законодавства у сфері паркування;
- приймає рішення про тимчасове затримання номерних знаків чи примусове переміщення транспортного засобу при виявленні фактів порушень встановлених правил зупинки і стоянки транспортних засобів в м. Києві.
11.3. Оператор:
- здійснює координацію та контроль за експлуатацією місць для платного паркування;
- надає якісні послуги з паркування автомобілів та здійснює контроль за повнотою і своєчасністю збору за паркування;
- забезпечує надходження визначеного місцевого збору за паркування;
- забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством;
- виконує функцію контролю на місцях за повнотою і своєчасністю сплати водіями збору за паркування;
- виконує функції з блокування (розблокування) коліс та примусового переміщення транспортних засобів, які порушили встановлені Правила паркування;
- визначає, при необхідності, на конкурсних засадах інші суб'єкти для зазначеної діяльності згідно з цими Правилами;
- обладнує місця для паркування згідно із загальноміською схемою;
- здійснює за власні кошти впровадження, експлуатацію та належне технічне утримання засобів автоматизованої системи сплати за місця для платного паркування автомобілів у визначених у встановленому порядку місцях м. Києва;
- взаємодіє з працівниками УДАІ з питань організації паркування в м. Києві та контролю за його дотриманням;
- забезпечує комплектацію місць для платного паркування технічними засобами;
- дотримується норм і вимог чинного законодавства з охорони навколишнього середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, екологічної безпеки;
- здійснює прибирання відведених територій та несе відповідальність за дотримання санітарного стану на місцях парковок;
- навчає персонал, який обслуговує місця для паркування;
- вживає заходи, передбачені цими Правилами, до водіїв транспортних засобів за перевищення часу (несплату) користування місцями для платного паркування;
- повідомляє чергову службу УДАІ ГУ МВС України у м. Києві про наявність порушення Правил паркування з боку водіїв та необхідність реагування з їх сторони;
- контролює правильність використання пільг, які надаються окремим категоріям громадян і організаціям, щодо користування платними місцями для паркування, та при необхідності реєструє транспортні засоби у журналі реєстрації з метою запобігання несплати за паркування;
- при наданні місця для паркування видає водіям квитанції встановленого зразка або інші платіжні документи, передбачені цими Правилами;
- забезпечує контролерів формою, нагрудними знаками та посвідченнями встановленого зразка;
- у доступній формі доводить до водіїв автотранспортних засобів, які користуються місцями платного паркування, ці Правила, а також додаткові умови (послуги) користування, якщо такі встановлюються;
- вимагає від водіїв виконання Закону України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ) в частині дотримання водіями санітарного стану на місці платного паркування;
- не несе відповідальності за охорону транспортних засобів, припаркованих в місцях платного паркування, що ним експлуатуються, якщо це не входить у перелік додаткових послуг, що ним надаються.
11.4. Водії транспортних засобів:
- дотримуються вимог цих Правил та інших нормативно-правових актів, що регулюють сферу платного паркування на території міста Києва;
- паркують транспортні засоби виключно у визначених місцях згідно з лініями розмітки або дорожніми знаками;
- своєчасно сплачують місцевий збір, послуги за паркування та інші фактично надані послуги у встановлених нормативними актами розмірах;
- дотримуються чистоти і порядку на території місць для платного паркування.
Водії, які порушують встановлені в м. Києві правила паркування, відмовляються від виконання вимог працівників оператора, обумовлених цими Правилами, можуть бути притягнені до відповідальності згідно з чинним законодавством.
XII. Інші умови
12.1. При проведенні громадсько-політичних та інших масових заходів забороняється стоянка транспортних засобів в місцях їх проведення.
12.2. Функціонування автоматизованої системи платного паркування транспортних засобів повинно супроводжуватись широким інформуванням населення через засоби масової інформації про форми розрахунків за послуги паркування, пільги та санкції до порушників правил паркування.
Заступник міського голови - секретар Київради В.Яловий
Додаток 3
до рішення Київської міської
ради
від 26.09.2002 N 47/207
Правила
з дотримання тиші в громадських місцях у м. Києві
I. Загальні положення
1. Ці правила встановлюються з метою забезпечення прав і законних інтересів громадян щодо дотримання тиші на вулицях, площах, у парках, скверах, гуртожитках, житлових будинках, прибудинкових територіях, будівлях дачно-будівельних кооперативів, лісопаркових зонах відпочинку, пляжах та інших місцях масового відпочинку населення.
2. Правила містять загальнообов'язкові на території міста норми, за порушення яких наступає відповідальність згідно із санкціями ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10 ).
II. Обов'язки керівників підприємств, установ,
організацій, а також громадян
3. Керівники, відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, а також громадяни зобов'язані:
- забезпечувати в прилеглих жилих будинках, прилеглих жилих та нежилих приміщеннях дотримання такого рівня шуму працюючого обладнання, вентиляційних систем, радіоприймачів, телевізорів, гучномовних установок, музичних інструментів, засобів індивідуальної трудової діяльності, а також інших джерел шуму, який не перевищував би 40 ДБА в денний та 30 ДБА в нічний час;
- не допускати під час проведення масових гулянь та свят, а також в інші дні користування радіоапаратурою та іншими гучномовними установками; гучного співу, викриків у парках, скверах, лісопаркових зонах відпочинку; інших дій, що порушують тишу в зонах, прилеглих до житлових будинків, лікувальних закладів стаціонарного типу, дитячих будинків-інтернатів, будинків-інтернатів для престарілих громадян та в інших громадських місцях, впродовж доби;
- забезпечувати в закладах громадського харчування (ресторани, бари, кафе), ігорних будинках, казино, закладах культури, на концертних та танцювальних майданчиках, кімнатах відпочинку гуртожитків обмеження часу роботи музичних ансамблів до 23-00 і дотримуватись таких рівнів шуму, щоб у прилеглих житлових будинках він становив не більше 40 ДБА в денний час і 30 ДБА в нічний час;
- підприємства торгівлі та громадського харчування (ресторани, бари, кафе, заклади розважального та грального бізнесу), які розташовані в жилих будинках, повинні дотримуватись таких рівнів шуму, щоб у прилеглих жилих будинках і в прилеглих жилих приміщеннях він становив не більше 30 ДБА.
4. Заборонити:
4.1. Гучний спів, викрики, включення на повну потужність радіоприймачів, телевізорів, створювати шум при використанні виробничого обладнання та інструментів, вибухових матеріалів та піротехнічних виробів та інших гучноголосих установок, створювати інший шум на вулицях, в будинках, гуртожитках, на прибудинкових територіях та в зонах відпочинку в нічний час з 22-00 до 8-00.
4.2. Проводити ремонтні та будівельні роботи в житлових будинках, квартирах, офісних приміщеннях, підприємствах торгівлі та громадського харчування (ресторани, бари, кафе, заклади розважального та грального бізнесу), розташованих в житлових будинках, у вбудованих і прибудованих до житлових будинків нежитлових приміщеннях, без попередження мешканців прилеглих жилих будинків, житлових приміщень про початок робіт і час їх завершення. Нормативний рівень шуму на весь час проведення ремонтно-будівельних робіт в прилеглих житлових приміщеннях і прилеглих будинках не повинен перевищувати 40 ДБА. Забороняється проводити вказані роботи з 21-00 до 9-00 та у святкові і неробочі дні впродовж доби.
4.3. Встановлювати на балконах, лоджіях, відкритих вікнах будинків, будівель і споруд та інших місцях радіоапаратуру і включати її на повну потужність протягом доби.
4.4. В'їзд на прибудинкову територію жилих будинків і паркування впродовж доби на непристосованих стоянках автотранспорту підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, за винятком спеціально обладнаних аварійних автомашин та спецавтотранспорту підприємств, що обслуговують жилі будинки та їх інженерне обладнання протягом доби. Заборонити з 22-00 до 7-00 в'їзд приватного автотранспорту незалежно від покриття прибудинкової території.
4.5. Проводити реконструкції доріг та збільшувати пропускну спроможність та якісний склад автотранспортних потоків без узгодження органів СЕС.
4.6. Прослуховувати радіо та музичні фонограми при відкритих дверях та спущених шибках автомобілів як на стоянках, так і при русі. При цьому фонограма не повинна прослуховуватись на відстані більше 5 м від автомобіля.
Заступник міського голови - секретар Київради В.Яловий
Додаток 4
до рішення Київської міської
ради
від 26.09.2002 N 47/207
Правила
торгівлі на ринках у м. Києві
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів, худоби, тварин, кормів тощо, надання послуг, дотримання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства.
2. Ринок - це суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці, на підставі затвердженої належним чином проектно-кошторисної документації, зареєстрованої в установленому порядку, погодженого у відповідних державних органах Паспорта з наданням статусу ринку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
3. Ринок незалежно від форми власності та організаційно-правової форми керується у своїй діяльності законодавством України. Ринки здійснюють господарську діяльність та надають послуги за цінами і тарифами, що складаються залежно від попиту і пропозицій.
4. Торгівлю на ринках можуть здійснювати фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від форм власності (далі - продавці).
5. За конструкцією ринки можуть бути криті, відкриті та комбіновані; за часом діяльності - постійно діючі або сезонні; за видами економічної діяльності - оптові, роздрібні, оптово-роздрібні; за товарною спеціалізацією - з продажу продовольчих та непродовольчих товарів; спеціалізовані - з продажу транспортних засобів та комплектуючих до них, худоби, кормів, живих тварин, птахів, квітів, товарів для полювання та риболовлі, друкованої продукції, господарчих товарів тощо, а також змішані.
6. Територія ринку повинна мати відокремлену та відгороджену від проїжджої частини, житлового та комунального секторів ділянку землі, підземні чи наземні переходи для пішоходів, стоянки для транспортних засобів відвідувачів, безпечні для руху пішоходів входи і виходи, штучне освітлення території ринку, автостоянок та під'їздів, телефонний зв'язок, електро- та водопостачання, водовідведення, туалет, облаштовані контейнерами майданчики для збирання відходів і сміття тощо.
Робота ринків не повинна погіршувати санітарний та екологічний стан місцевості й негативно впливати на умови проживання населення.
7. Адміністрація ринку узгоджує з районною в м. Києві державною адміністрацією режим роботи ринку; з управлінням побутового обслуговування та ринків, територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, державтоінспекції - проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об'єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.
Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам Санітарних правил утримання територій населених місць (СанПіН N 4690-88) та Ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 N 23 та зареєстрованих у Мін'юсті України 19.06.96 за N 314/1339.
8. На вході до ринку розміщується вивіска із зазначенням повної назви ринку і його власника, спеціалізації ринку, режиму роботи, а також графічно виконаний план території з позначенням усіх стаціонарних об'єктів ринку (обов'язково лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи), пішохідних і транспортних маршрутів, аварійних виходів.
На видному, доступному для огляду місці встановлюється оформлений стенд з розміщенням на ньому копії свідоцтва про реєстрацію ринку як суб'єкта підприємницької діяльності, цих Правил, витягів із Закону України "Про захист прав споживачів" ( 1023-12 ), нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та відповідальності за несплату ринкового збору, а також ставок ринкового збору, тарифів на послуги та правил їх надання, Ветеринарно-санітарних правил для ринків , інформації про адресу і номери телефонів органів, що забезпечують державний захист прав споживачів, місцезнаходження і телефон суб'єкта господарювання, інформації про місцезнаходження Книги відгуків і пропозицій тощо.
9. У разі планового закриття ринку, окремих його приміщень або частин території (для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання) суб'єкт господарювання повинен не пізніше як за п'ять днів повідомити про це громадян, розмістивши біля входу до ринку інформацію про порядок роботи ринку, дату та період закриття й оповістити про це через радіовузол ринку, засоби масової інформації.
10. Для потреб і зручностей продавців і покупців на території ринку або поруч можуть відкриватися магазини, підприємства громадського харчування, побутового обслуговування, телефонного зв'язку, каси продажу квитків на транспорт, готелі.
11. Реалізація сільгосппродуктів, продовольчих, непродовольчих товарів, живої худоби, птиці, кормів, домашніх тварин, декоративних птахів, акваріумних риб, посадкового матеріалу плодово-ягідних культур, овочевої і квіткової розсади, живих садових квітів, насіння овочевих культур і квітів проводиться на спеціалізованих ринках чи на спеціально виділених рядах (секціях) змішаних ринків з обов'язковим дотриманням санітарно-епідеміологічних вимог.
12. На території відкритого ринку, у критих ринках та павільйонах, де реалізуються продукти рослинного і тваринного походження, повинні бути обладнані спеціалізовані зони з продажу окремих видів продукції: овочів і фруктів, м'яса і забитої птиці, яєць, молочних продуктів, риби, меду, олії тощо.
Спеціалізовані зони створюються відповідно до вимог Ветеринарно-санітарних правил для ринків .
13. Розташування торговельних місць на ринку, торговельно-технологічного обладнання має бути зручним для здійснення торгівлі, відповідати вимогам санітарних, протипожежних правил та безпечних умов праці, забезпечувати вільний прохід покупців та належну культуру обслуговування.
Робоче місце продавця повинно бути належним чином обладнане (криті або відкриті столи, прилавки), мати площу для викладки і зберігання запасів товарів тощо.
При продажу продукції (товарів) юридичними і фізичними особами з прилавків одне торговельне місце на ринку обмежене одним метром погонним.
При продажу продукції (товарів) юридичними і фізичними особами з магазинів, контейнерів, кіосків, трейлерів, причепів, площадок, наметів, павільйонів, боксів, ролетів тощо розмір торговельного місця визначається площею зайнятих квадратних метрів, а саме:
- при площі торговельного місця до 6-ти кв. м - 1 торговельне місце;
- при площі торговельного місця від 6-ти до 20-ти кв. м - 2 торговельних місця;
- при площі торговельного місця від 20-ти до 30-ти кв. м - 3 торговельних місця;
- при площі торговельного місця від 30-ти до 50-ти кв. м - 4 торговельних місця;
- при площі торговельного місця понад 50 кв. м - 5 торговельних місць. ( Абзац третій пункту 13 в редакції Рішень Київміськради N 267/427 від 27.02.2003, N 803/3378 від 19.07.2005 )
( Абзац четвертий пункту 13 виключено на підставі Рішення Київміськради N 267/427 від 27.02.2003 )
14. Місця для продажу продукції (товарів) з транспортних засобів виділяються на спеціально облаштованих та розмічених майданчиках, що не створює небезпеки для покупців (пішоходів). Продаж продовольчих і непродовольчих товарів здійснюється в окремих зонах цих майданчиків згідно із затвердженою адміністрацією ринку схемою дислокації торговельних місць на ринку. У відведених місцях торгівлі пересування транспортних засобів дозволяється лише до початку торгівлі та після її завершення.
Транспортні засоби, причепи, автопричепи типу "купава", візки, з яких здійснюється торгівля, повинні знаходитись в належному санітарно-технічному стані; не допускається торгівля з неохайних, поламаних автомашин, причепів тощо.
Використання транспортних стоянок для продажу товарів не допускається.
15. Спеціалізовані зони, ряди прилавків (столів) та майданчики обладнуються наочними позначеннями про їх призначення. Усі торговельні місця позначаються номерами.
Продавцям забороняється використовувати торговельні місця не за призначенням. Адміністрація ринку на кожний випадок порушення цих Правил має право складати відповідний документ.
16. На торговельному місці продавця (юридичної особи) установлюється табличка із зазначенням назви, місцезнаходження і номера телефону суб'єкта підприємницької діяльності, що організував торгівлю, прізвища, імені та по батькові продавця та розміщується копія ліцензії при здійсненні господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
На торговельному місці продавця (фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності) установлюється табличка із зазначенням його прізвища, імені та по батькові, номера свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності та назви органу, що здійснив цю реєстрацію, прізвища, імені, по батькові його продавця, а також розміщується копія патенту за фіксованим розміром податку чи копія свідоцтва про сплату єдиного податку та копія ліцензії при здійсненні господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
У разі займання торговельного місця на умовах оренди на робочому місці продавця повинна бути копія укладеної з адміністрацією ринку угоди про оренду, а на умовах суборенди - копія такої угоди з суб'єктом підприємницької діяльності (орендодавцем).
17. У разі надходження на ринок продукції в кількості, що перевищує технічні можливості ринку щодо її розміщення, диспетчер (інша відповідальна особа) ринку зобов'язаний повідомити про це адміністрацію ринку та за змогою допомогти розмістити її для продажу на іншому ринку.
18. За право займання торговельного місця на ринку справляється ринковий збір у порядку, визначеному законодавством.
19. За окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м'яса (рубачами м'яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.
Тарифи на послуги ринку та інші види робіт, пов'язані із забезпеченням діяльності ринкового господарства, установлюються адміністрацією ринку.
20. Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду.
21. Адміністрація ринку повинна забезпечувати централізоване прання санітарного та спеціального одягу, миття та дезінфекцію торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, що надаються продавцям.
22. Продавцям (фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності) забороняється використовувати власний санітарний та спеціальний одяг, торговельний інвентар та засоби вимірювальної техніки.
Засоби вимірювальної техніки, які використовуються продавцями на ринку, повинні бути в справному стані, мати повірочне тавро територіального органу Держстандарту України та проходити періодичну перевірку в установленому порядку.
Продавці повинні дотримуватися Правил користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг, затверджених наказом Держстандарту України від 24.12.2001 N 633 (ПМУ 21-2001) і зареєстрованих у Мін'юсті України 10.01.2002 за N 18/6306.
23. Продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Справляння ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири та контролери ринку із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( 265/95-ВР ) з видачею касових чеків.
Ринковий збір та інші платежі справляються після проведення ветеринарно-санітарної експертизи продукції тваринного та рослинного походження до початку торгівлі. Торгівля без документів, що підтверджують сплату ринкового збору, послуги за утримання торговельного місця в належному стані та інших послуг ринку, забороняється. Відповідальність за сплату ринкового збору несуть продавці на ринку та адміністрація ринку відповідно до чинного законодавства.
При справлянні ринкового збору початком торгівлі вважається час, що настає через три години з початку роботи ринку.
За письмовою угодою з адміністрацією ринку платники ринкового збору можуть сплачувати ринковий збір через установи банків, у тому числі як передоплату.
24. Документи про сплату ринкового збору та за утримання торговельного місця в належному стані повинні зберігатися продавцем до закінчення торгівлі, забороняється передавати їх особам, які перебувають на ринку.
25. За видані напрокат санітарний одяг, торговельний інвентар, обладнання вноситься заставна плата, облік цих операцій проводиться із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Розмір плати встановлюється адміністрацією ринку і не повинен перевищувати вартості виданих напрокат речей у цінах на момент їх видачі.
Заставна плата повертається платнику після повернення у робочому стані взятих напрокат інвентарю, санітарного одягу та інших предметів.
У разі втрати взятих напрокат речей або їх псування продавець відшкодовує суб'єкту господарювання завданий збиток з урахуванням внесеної заставної плати.
26. Продавці повинні дотримуватися вимог законодавства, у тому числі цих Правил, Ветеринарно-санітарних правил для ринків , Правил продажу продовольчих товарів, затверджених наказом МЗЕЗ України від 28.12.94 N 237 і зареєстрованих у Мін'юсті України 17.01.95 за N 9/545, Правил продажу непродовольчих товарів, затверджених наказом МЗЕЗторгу України від 27.05.96 N 294 і зареєстрованих у Мін'юсті України 13.06.96 за N 298/1323, Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджених наказом МЗЕЗторгу України від 08.07.96 N 369 і зареєстрованих у Мін'юсті України 23.07.96 за N 372/1397, Правил користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг, Правил протипожежної безпеки, безпеки руху.
Усі продавці зобов'язані надавати покупцям відомості про товари, не допускати порушення прав споживачів, бути ввічливими, охайно одягненими, відпускати товар упакованим або в тару покупця повною мірою і вагою, їм забороняється палити, розпивати спиртні напої і приймати їжу на торговельному місці. Особи в нетверезому стані не допускаються до торгівлі на ринку.
На вимогу покупців продавці зобов'язані пред'явити їм висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи про відповідність продуктів, що реалізуються, ветеринарно-санітарним нормам.
27. Розрахунки з покупцями за товари, придбані на ринку, здійснюються відповідно до встановленого законодавством порядку.
На вимогу покупця продавець (суб'єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб'єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.
28. Якщо покупцю продано неякісний товар, він має право вимагати від продавця (суб'єкта підприємницької діяльності) задоволення своїх вимог, передбачених Законом України "Про захист прав споживачів" ( 1023-12 ).
У разі продажу товару з недоліками без попереднього застереження продавцем, який не є суб'єктом підприємницької діяльності, покупець має право замінити товар на якісний, повернути його продавцю і одержати назад сплачені гроші або вимагати зниження ціни.
29. Усі працівники ринку повинні бути одягнуті в одяг, що відповідає санітарним вимогам, а контролери повинні мати нагрудну табличку або спеціальну пов'язку на рукаві. Працівники, які безпосередньо продають або надають послуги з продажу продовольчих товарів (продавці, рубачі м'яса та інші), підлягають обов'язковому медичному обстеженню, результати якого заносяться в їх особисті медичні книжки встановленого зразка. Особи, які не пройшли медичне обстеження, до роботи не допускаються.
30. Ринок повинен мати зареєстрований санітарний журнал, Книгу відгуків і пропозицій, яка має міститися у приміщенні адміністрації ринку на видному і доступному місці, а також Журнал реєстрації перевірок установленого зразка.
31. Адміністрація ринку повинна забезпечити постійне вивезення відходів і сміття, а також після закінчення роботи ринку належне очищення (з вологим прибиранням) та дезінфекцію всіх приміщень, торгових об'єктів і торговельних місць на ринку. Поточне прибирання проводиться безперервно впродовж усього дня за умови захищеності продукції (товарів) від забруднення та дотримання норм охорони праці.
32. Адміністрація ринку зобов'язана забезпечити регулярне проведення спеціальних санітарних заходів за щомісячним графіком: знищення комах, гризунів, шкідників (дезінфекція, дезінсекція, дератизація).
Інформація про санітарні дні з прибирання території, приміщень, обладнання та інвентарю вивішується на видному місці при вході на ринок та в приміщенні адміністрації.
33. Адміністрація ринку зобов'язана створити на ринку необхідні умови для здійснення правоохоронними і контрольними органами діяльності згідно з їх повноваженнями.
34. За угоду купівлі-продажу, укладену на ринку між продавцем і покупцем, адміністрація ринку відповідальності не несе.
35. Адміністрація ринку зобов'язана:
- підтримувати територію ринку в належному санітарно-технічному і протипожежному стані, забезпечувати розвиток матеріально-технічної бази ринку, оснащувати його необхідним обладнанням та інвентарем, засобами вимірювальної техніки;
- дотримуватися затвердженого режиму роботи ринку;
- справляти ринковий збір, контролювати його оплату продавцями та перераховувати цей збір до місцевого бюджету в терміни та в обсягах, передбачених чинним законодавством;
- забезпечувати продавців на ринку торговельними місцями за профілем торгівлі, спеціальним одягом залежно від виду харчової продукції, що реалізується, засобами вимірювальної техніки і торговельним інвентарем, зберігання харчової продукції на складах, у холодильниках та інших приміщеннях ринку відповідно до санітарних норм і правил;
- забезпечувати безпечний та безперешкодний рух людей та транспортних засобів, здійснювати контроль за дотриманням вимог паркування транспортних засобів;
- узгоджувати свою роботу з установами державної санітарно-епідеміологічної служби, лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, карантинною інспекцією та іншими органами з попередження та недопущення порушень санітарних норм і правил;
- надавати в користування лабораторіям ветеринарно-санітарної експертизи пристосовані службові приміщення;
- не допускати продажу товарів, що заборонені, створювати належні умови для дотримання продавцями правил торгівлі, санітарного і протипожежного стану, правильного використання засобів вимірювальної техніки, інвентарю ринку, підвищення рівня культури торгівлі та безпечних умов праці;
- надавати продавцям і покупцям інформацію щодо вимог цих Правил, Ветеринарно-санітарних правил на ринках , Правил протипожежної безпеки, рівня цін тощо (стенди, місцеві газети, радіо, листівки);
- установити на доступному місці достатню кількість контрольних вагів з відповідними інформаційними табличками та обов'язково зазначити їх місцезнаходження на графічно виконаному плані території ринку;
- здійснювати контроль за використанням продавцями торговельних місць за призначенням;
- забезпечувати дотримання продавцями вимог правил торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами.
36. Особи, які в порушили ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
37. Контроль за дотриманням цих Правил здійснюється посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у межах своєї компетенції.
За згодою контрольних органів проведення перевірок роботи суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють свою діяльність на території ринку, відбувається в присутності представників адміністрації ринку.
II. Особливості торгівлі
продовольчими товарами
38. Продаж продовольчих товарів на ринках здійснюється з дотриманням Ветеринарно-санітарних правил для ринків , Правил продажу продовольчих товарів, Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, інших нормативно-правових актів, які регулюють торговельну діяльність та захист прав споживачів.
39. Висновок державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку (експертний висновок, етикетка) щодо якості та безпеки продукції, наявність документів про сплату ринкового збору і наданих послуг є підставою для зайняття продавцем місця на ринку за профілем торгівлі.
40. На ринках дозволяється продавати харчові продукти, не заборонені для реалізації. Такі харчові продукти можна продавати тільки за умови:
- готові м'ясні вироби і м'ясні напівфабрикати, молоко і молочні продукти, консерви, курячі яйця, інші товари промислового виробництва при наявності документів, що підтверджують їх якість і безпеку (копії сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання, якщо продукція підлягає обов'язковій сертифікації, та копії документа виробника, що підтверджує належну її якість, а також відповідних ветеринарних документів);
- м'ясо, отримане від забою худоби у власних чи фермерських господарствах, при наявності ветеринарної довідки про передзабійний клінічний стан тварин або ветеринарного свідоцтва (довідки), виданих місцевою установою державної ветеринарної медицини, та висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- молоко і молочні продукти, отримані від власних чи фермерських господарств, при наявності довідки про клінічний огляд тварини і епізоотичний стан місцевості, виданої установою державної ветеринарної медицини за місцем вироблення продукції, особистої медичної книжки продавця, виданої в установленому порядку, та за наявністю висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- курячі яйця, отримані від власних чи фермерських господарств, при наявності свідоцтва або довідки про клінічний огляд птиці та епізоотичний стан місцевості, виданої місцевою установою державної ветеринарної медицини, та за наявністю висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- мед, отриманий від власних чи фермерських господарств, при продажу в межах району проживання власника при наявності ветеринарного свідоцтва (довідки) місцевої установи ветеринарної медицини (за межами району - ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку) та наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- рибу і рибопродукти, інші гідробіонти промислового виробництва при наявності копії документа виробника, що підтверджує належну якість, та копії сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання, якщо продукція підлягає обов'язковій сертифікації, а також відповідних ветеринарних документів;
- рибу, інші гідробіонти непромислового виробництва при наявності ветеринарного свідоцтва (довідки) місцевої установи ветеринарної медицини та висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- картоплю, овочі, фрукти, у тому числі тропічні, ягоди, баштанні культури, сухофрукти, горіхи, сушені гриби окремо від солінь, квашеної та маринованої плодоовочевої продукції при наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- продукцію рослинного походження, яка доставлена для реалізації від власних чи фермерських тепличних господарств і має експертний висновок державної лабораторії ветеринарної медицини за місцем виходу продукції щодо якості та безпеки, при наявності ветеринарного контролю (огляду), а у разі необхідності й лабораторного дослідження;
- олію (крім промислової розфасовки), дикорослі плоди, ягоди та свіжі гриби при наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
- солоно-квашені, мариновані овочі та фрукти при наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку та за умови дотримання чинних ветеринарно-санітарних вимог при торгівлі;
- зернові, круп'яні продукти, борошно в чистих мішках або іншій тарі, розміщеній на підставках, стелажах або піддонах, при наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку.
Продукція, що підлягає обов'язковій сертифікації, дозволяється до продажу при наявності копій сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання, виданих у встановленому порядку.
Продукція, що підлягає обов'язковому ліцензуванню (алкогольні напої оптом, в роздріб, у пунктах громадського харчування - на розлив, тютюнові вироби) допускається до реалізації на території ринку суб'єктами підприємницької діяльності в стаціонарних павільйонах при наявності необхідних свідоцтв, ліцензій, патентів, асортиментного переліку, затверджених районною санітарно-епідеміологічною службою, а також документів, що посвідчують якість товарів (копій сертифікатів відповідності).
41. На ринках забороняється торгівля:
- фізичними особами, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, хлібом і хлібобулочними виробами, алкогольними напоями та тютюновими виробами;
- кондитерськими і кулінарними виробами, напівфабрикатами із м'яса і риби (фарш, котлети, кров'яні та домашні ковбаси, зельць, холодець, ікра рибна тощо), а також консервованими продуктами (овочі, м'ясо, риба, ікра та інші консерви), виготовлених у домашніх умовах;
- готовими продуктами тваринного походження промислового виробництва - масла вершкового, сирів, ковбас, копчення тощо без наявності документів, що засвідчують їх якість та безпеку (копії сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання, якщо продукція підлягає обов'язковій сертифікації, та копії документа виробника, що підтверджує належну якість товару, а також відповідних ветеринарно-санітарних документів);
- тваринами, рибою і рослинами, занесеними до Червоної книги України, дикорослими рослинами, у тому числі лікарськими, польовими квітами;
- тропічними фруктами та овочами без документів, що підтверджують джерело їх придбання та проходження фітосанітарного контролю;
- зерновими, круп'яними продуктами, забрудненими насінням шкідливих бур'янів.
Торгівля на прилеглій до ринку території, що закріплена для прибирання, а також у непристосованих місцях безпосередньо на ринку (з землі, біля сміттєзбірників, громадської вбиральні тощо) категорично забороняється.
42. Продукція тваринного і рослинного походження, що не реалізована протягом робочого дня і яка не зберігалася в холодильних камерах ринків, наступного дня підлягає огляду та органолептичній оцінці спеціалістами державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, а при потребі - і додатковим лабораторним обстеженням.
III. Особливості торгівлі
непродовольчими товарами
43. На ринках дозволяється реалізовувати як нові непродовольчі товари, так і ті, що були в користуванні, крім заборонених для продажу.
Продаж непродовольчих товарів здійснюється з додержанням Правил продажу непродовольчих товарів , санітарних норм і правил, інших нормативно-правових актів, які регламентують торговельну діяльність та захист прав споживачів.
44. Окремі непродовольчі товари можна продавати на ринках тільки за умови:
- нові товари, які підлягають обов'язковій сертифікації при наявності копій сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання, виданих в установленому порядку;
- предмети гігієни, санітарії, товари побутової хімії, іграшки для немовлят - лише в індивідуальній споживчій тарі із зазначенням на ній необхідної для споживача інформації відповідно до чинного законодавства. На кожній іграшці або індивідуальній споживчій тарі повинна бути зазначена необхідна доступна, достовірна інформація відповідно до вимог Закону України "Про захист прав споживачів" ( 1023-12 ). Перевірка іграшок на звук повинна проводитися за допомогою повітродувного устаткування;
- косметично-парфумерні вироби при дотриманні температурних режимів у місцях, не доступних для попадання прямих сонячних променів;
- газові плити - при наявності документів, що підтверджують їх придатність для подальшої експлуатації і які видані відповідними службами газового господарства;
- транспортні засоби (автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів і моделей, самохідні машини, причепи, напівпричепи, мотоколяски і номерні агрегати до них у спеціально виділених для них місцях або на створених спеціальних ринках), згідно з Правилами торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами, затвердженими наказом МЗЕЗторгу України від 18.12.95 N 168 та зареєстрованими в Мін'юсті України 29.12.95 за N 489/1025;
- меблі, одяг та головні убори з натурального хутра, електропобутові та телерадіотовари - при розміщенні в приміщеннях, пристосованих для торгівлі цими товарами. В експлуатаційних документах (інструкції з експлуатації, паспорті, етикетці, гарантійному талоні) нової побутової техніки продавець обов'язково робить відмітку про продаж;
- шкури цінних порід звірів, одяг та головні убори з них - при наявності відповідного їх маркування та наявності документів, що підтверджують законність їх придбання;
- примірники аудіовізуальних творів і фонограм - через спеціалізовані підприємства торгівлі, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом товарів;
- ювелірні та інші вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння - при наявності ліцензії;
- пестициди та агрохімікати - при наявності ліцензії;
- ліки, лікарські рослини - при наявності ліцензії.
45. Адміністрація ринку при розробці проекту планування ринку повинна передбачити спеціальні зони і обладнати їх необхідним устаткуванням для примірки покупцями одягу і взуття.
Для продажу товарів, що були в користуванні, відводяться спеціальні місця.
46. На ринках для продажу непродовольчих товарів дозволяється здійснювати торгівлю продовольчими товарами з дотриманням вимог законодавства та Правил продажу продовольчих товарів.
47. На ринку забороняється продавати:
- вогнепальну, газову, пневматичну, холодну зброю, бойові припаси та спеціальні засоби самооборони;
- готове армійське спорядження, а також тканини, які використовуються для його виробництва, інші товари військового асортименту, формене обмундирування;
- білизну зі штампом організацій і підприємств;
- наркотичні засоби;
- пальне для транспортних засобів, гас, мазут;
- балони з побутовим газом;
- піротехнічні вироби та вибухові засоби;
- порнографічні видання.
Заступник міського голови - секретар Київради В.Яловий
Додаток 5
до рішення Київської міської
ради
від 26.09.2002 N 47/207
Концепція
вдосконалення системи
платного паркування транспортних засобів
на території міста Києва
шляхом її автоматизації
I. Загальні положення
Ця Концепція визначає напрями вдосконалення системи платного паркування транспортних засобів на території міста Києва шляхом запровадження автоматизованої системи оплати за паркування.
Концепцію розроблено з метою визначення нормативно-правових, організаційних та фінансових умов запровадження автоматизованої системи платного паркування відповідно до чинного законодавства та на основі аналізу світового досвіду, структури та організаційно-економічного механізму функціонування існуючої системи паркування у м. Києві.
II. Фактори, що обумовлюють необхідність запровадження
автоматизованої системи платного паркування у м. Києві
Необхідність запровадження автоматизованої системи платного паркування у м. Києві обумовлена:
- перевантаженням руху на вулицях та площах міста, особливо в центрі, в результаті зростання парку транспортних засобів у м. Києві;
- збільшенням кількості випадків порушення водіями транспортних засобів Правил дорожнього руху в частині зберігання і стоянки автотранспорту, що перешкоджає дорожньому руху, роботі міського пасажирського транспорту та спеціалізованих автомобілів, створює аварійні ситуації, ускладнює виконання механізованого прибирання проїжджої частини вулиць, тротуарів, шкідливо впливає на стан здоров'я населення та навколишнє природне середовище;
- недосконалістю організаційно-економічного механізму існуючої систем платного паркування (широке застосування касирів-контролерів, низький тариф за послуги паркування - 1 гривня за годину паркування, при якому, враховуючи, що значна частина коштів йде на сплату податків та інших обов'язкових платежів і відрахувань, існуюча система платного паркування у м. Києві низькорентабельна;
- недосконалістю системи оплати за послуги з паркування, що в переважній більшості випадків передбачає розрахунок готівкою на місці паркування та призводить до зловживань з боку касирів-контролерів, які здійснюють продаж талонів (квитанцій) клієнтам;
- неупорядкованістю правил платного паркування в місті, низькою культурою паркування, відкритістю системи паркування для систематичного шахрайства з боку користувачів;
- неналежним станом дисципліни при сплаті місцевого збору за паркування, зокрема порушеннями вимог п.2 рішення виконкому Київської міської ради від 19.12.94 N 17 та п.6.3 Положення про введення збору за парковку автотранспорту у м. Києві;
- відмовою водіїв певних категорій сплачувати за паркування (це, як правило, водії службових автомобілів органів законодавчої та виконавчої влади всіх рівнів, відомств, банків, державних і комунальних підприємств тощо);
- невизначеністю на нормативно-правовому рівні системи пільг щодо паркування та в результаті значним завищенням кількості пільговиків, які не платять за паркування (на сьогодні це призводить до втрати близько 20% надходжень).
Крім того, на сьогодні фактично відсутня нормативно-правова база функціонування системи паркування, яка б:
- передбачала комплексні узгоджені дії, права, обов'язки і відповідальність власників транспортних засобів, служби паркування та УДАІ ГУ МВС України в м. Києві;
- визначала категорію осіб, які користуються пільгами при паркуванні, механізм відповідальності за порушення правил платного паркування та застосування засобів впливу до порушників Правил дорожнього руху і платного паркування.
Враховуючи викладене, а також соціально-економічний стан суспільства, низьку культуру паркування та відсутність нормативно-правової бази, яка б дозволяла застосовувати штрафні санкції до порушників Правил платного паркування, у місті Києві доцільно запровадити нову систему платного паркування, що базувалася б на існуючому законодавстві, враховувала світовий досвід з питань організації автоматизованого платного паркування шляхом встановлення паркувальних автоматів, передбачала економічну зацікавленість в розвитку цієї системи і базувалась виключно на безготівкових розрахунках за паркування.
Запровадження автоматизованої системи платного паркування транспортних засобів на території міста Києва, за умови прийняття відповідних законодавчих та нормативних актів, дасть можливість:
- поліпшити умови дорожнього руху в місті шляхом збільшення пропускної спроможності проїжджих частин вулиць міста, розвантаження центральної частини міста, а також підвищити безпеку дорожнього руху;
- упорядкувати стан паркування транспортних засобів на вулицях та площах міста;
- встановити дієвий контроль за дотриманням правил платного паркування;
- застосовувати механізм притягнення до адміністративної відповідальності власників транспортних засобів, які порушують правила платного паркування;
- підвищити культуру паркування;
- збільшити фінансові надходження до місцевих бюджетів від збору за паркування;
- покращити дисципліну оплати та забезпечити максимально ефективний облік і контроль за проведенням розрахунків;
- забезпечити надходження додаткових грошових коштів шляхом:
- економії грошових коштів через зменшення фонду заробітної плати, пов'язаного зі зменшенням необхідної кількості касирів-контролерів на ту ж саму кількість паркувальних місць;
- вилучення наявних грошових коштів з неконтрольованого обігу;
- надання послуг з розблокування коліс автомобілів, водії яких не сплатили збір і послуги з паркування, а також коштів, що отримані за примусове переміщення транспортних засобів;
- передоплати послуг при продажу чіп-карток, смарт-карток тощо.
III. Інфраструктура
автоматизованої системи платного паркування
Вдосконалення системи платного паркування передбачає встановлення на території міста Києва паркувальних автоматів (паркоматів), створення відповідної паркувальної інфраструктури та запровадження безготівкових форм оплати та стягнення місцевого збору за паркування.
При цьому інфраструктура системи автоматизованого платного паркування включатиме такі елементи:
- місця для паркування з дорожньою розміткою, дорожніми знаками та інформаційними покажчиками;
- автоматизовану систему оплати залежно від терміну паркування, яка складатиметься з паркувальних автоматів, що працюють з використанням чіп-карток або смарт-карток;
- пластикові чіп-картки, смарт-картки, квитанції (чеки), абонемент;
- блокіратори, евакуатори, майданчики для зберігання евакуйованих автомобілів;
- пункти оплати штрафів водіями автотранспортних засобів;
- групу контролерів, які здійснюватимуть контроль за наявністю документа, що підтверджує сплату за паркування;
- підрозділ ДАІ, який спільно зі службою паркування стежитиме за дотриманням Правил дорожнього руху та Правил паркування, здійснюватиме функції щодо тимчасового затримання номерних знаків, примусового переміщення автомобілів та блокування коліс транспортних засобів у визначеному порядку;
- технічну службу з обслуговування паркоматів та автопарку;
- технічну службу, яка забезпечуватиме радіозв'язок з центральним комп'ютером, статистичну обробку даних з паркоматів та штрафних санкцій;
- мережу розповсюдження чіп-карток, смарт-карток через магазини, кіоски та ін.
IV. Організаційно-економічний та правовий механізм
запровадження автоматизованої системи платного
паркування транспортних засобів у м. Києві
Запровадження автоматизованої системи платного паркування транспортних засобів у місті здійснюється в декілька етапів, які передбачають:
- прийняття відповідної нормативно-правової бази запровадження та функціонування автоматизованої системи платного паркування, яка б враховувала можливість застосування заходів впливу до порушників Правил дорожнього руху та Правил паркування;
- встановлення (за рахунок залучених коштів) паркувальних автоматів в центральній частині міста та створення відповідної паркувальної інфраструктури;
- використання різних форм оплати за паркування автотранспорту на території міста (абонементні талони, пластикові чіп-картки, смарт-картки, квитанції або чеки - в перехідний період);
- поступовий перехід до системи безготівкової оплати за послуги паркування шляхом автоматизації місць платного паркування на всій території міста.
Нормативно-правові аспекти
запровадження автоматизованої
системи платного паркування
Запровадження на території міста Києва автоматизованої системи платного паркування транспортних засобів можливе тільки за умови створення відповідної нормативно-правової бази, яка б забезпечила можливість проведення інвестиційних конкурсів на встановлення паркувальних автоматів, організацію та експлуатацію системи паркування, визначала єдині правила платного паркування на території міста, передбачала вживання заходів впливу до порушників Правил дорожнього руху та Правил платного паркування тощо.
1. Вживання заходів впливу до порушників Правил паркування
автотранспорту, встановлених у м. Києві
З метою підвищення дисципліни водіїв, дотримання ними Правил дорожнього руху та правил платного паркування, поліпшення організації дорожнього руху та пропускної спроможності вулиць, їх санітарного утримання та прибирання встановити такі (наступні) заходи впливу до порушників:
- у разі залишення водієм транспортного засобу на порушення правил зупинки і стоянки, якщо при цьому не спричинені перешкоди для механізованого прибирання територій, організації руху транспорту та пішоходів, не створено загрози безпеці руху транспорту, в результаті паркування транспортного засобу нанесені пошкодження шляховому господарству, зеленим насадженням, іншим учасникам дорожнього руху, обладнанню або іншому майну, - тимчасове затримання номерних знаків працівниками ДАІ до складання адміністративного протоколу;
- у разі залишення водієм транспортного засобу на порушення правил зупинки і стоянки, якщо при цьому він створює загрозу безпеці дорожнього руху, а також виконанню робіт з утримання доріг, зелених насаджень, будинків та споруд, розташованих уздовж дороги, - примусове його переміщення за рішенням працівників ДАІ на спеціально обладнаний майданчик з оплатою порушником штрафу за допущене порушення Правил дорожнього руху та компенсацію ним затрат уповноваженої організації (оператора) на проведення цієї роботи;
- у випадку відмови водіїв транспортних засобів сплачувати збір та послуги за паркування - використання оператором примусової затримки автомобіля за допомогою блокувальних пристроїв, що встановлюються на колесо автомобіля.
2. Визначення єдиних правил
організації та функціонування платних місць
для паркування транспортних засобів
на території міста Києва
З цією метою необхідно затвердити Правила паркування транспортних засобів ум. Києві, в яких:
- затвердити схему організації платного паркування;
- затвердити положення про систему управління, передбачити заходи координації та контролю за її функціонуванням;
- встановити форми оплати та порядок розрахунків за користування місцями платного паркування;
- визначити перелік відповідних служб та осіб, які можуть мати пільги при користуванні послугами з платного паркування та місцями для платного паркування на території міста Києва;
- визначити права та обов'язки суб'єктів паркувальної діяльності на території міста Києва;
- визначити розміри плати (тарифи) за послуги з паркування на території міста з урахуванням витрат на утримання конкретного місця для паркування, враховуючи інтенсивність його експлуатації, проведення робіт з його технічного оснащення, витрат на обслуговування, а також розміри пільгових тарифів для мешканців будинків, поблизу яких влаштовуються місця для паркування;
- визначити порядок блокування коліс транспортних засобів, їх примусового переміщення на спеціально обладнані майданчики та тимчасового затримання номерних знаків.
3. Інші умови
Крім зазначених вище заходів, для запровадження автоматизованої системи платного паркування необхідно:
- визначити перелік вулиць та районів міста, на яких поетапно будуть встановлювати паркувальні автомати;
- розробити схему розміщення (Головкиївархітектура, АТ "Київпроект") спеціальних кіосків для продажу чіп-карток, смарт-карток, оплати послуг за паркування, блокування коліс, примусове переміщення, зберігання транспортних засобів, а також майданчиків для тимчасового зберігання евакуйованого автотранспорту;
- підготувати обгрунтовані пропозиції (Київське міське управління земельних ресурсів) на розгляд Київради стосовно відведення земельних ділянок для розміщення нових майданчиків для паркування автотранспорту з перспективою спорудження на них багатоповерхових підземно-наземних паркінгів та майданчиків для тимчасового зберігання евакуйованого автотранспорту.
Фінансові аспекти запровадження автоматизованої системи
платного паркування
Виходячи з наявної кількості у м. Києві місць платного паркування (понад 6,0 тис.), для запровадження автоматизованої системи паркування на всій території міста необхідно буде встановити 300-500 паркоматів та створити відповідну паркувальну інфраструктуру, що потребуватиме значних фінансових вкладень (25-50 млн. грн.). З урахуванням обмеженості міського бюджету це можливо здійснити тільки за умови залучення кредитних або інвестиційних коштів.
Фінансування запровадження автоматизованої системи паркування може передбачати різні механізми і здійснюватись на умовах:
- отримання обладнання шляхом лізингу;
- отримання позичкових коштів від банків та інвестиційних компаній за умови повернення кредитів, які будуть надаватись під певні гарантії міста, та виплати процентів;
- залучення коштів інвесторів.
Найбільш ефективним способом отримання коштів на впровадження автоматизованої системи платного паркування на території міста вбачається залучення прямих інвестиційних коштів, які б у повному обсязі покривали витрати на організацію та експлуатацію місць для платного паркування.
При цьому реалізація інвестиційних проектів із впровадження в місті Києві автоматизованих систем платного паркування транспортних засобів повинна здійснюватися на конкурсних (тендерних) засадах.
Організаційні аспекти впровадження автоматизованої
системи платного паркування
Враховуючи, що запровадження автоматизованої системи на всій території міста потребуватиме залучення значних коштів, організаційні роботи потрібно буде проводити в два етапи.
1. На першому етапі передбачається введення в дію автоматизованої системи платного паркування в центральній частині міста, а також поблизу великих торговельних центрів, ринків, вокзалів тощо. Тобто, встановлення паркувальних автоматів проводиться на тих ділянках, де завантаження перевищує 60% від проектної (в парко-годинах). На першому етапі впровадження автоматизованих засобів розрахунку планується перевести 50% завантаження паркувальних майданчиків (в парко-годинах) на цей вид оплати. Для цього необхідно встановити близько 200 паркоматів, які будуть охоплювати 4000 парко-місць (необхідний обсяг фінансування при цьому становитиме орієнтовно 2,5 - 3,0 млн. доларів США).
Встановлення паркувальних автоматів, облаштування місць для платного паркування та впровадження автоматизованої системи платного паркування здійснюється за власні кошти уповноваженою організацією (оператором). Таким оператором має бути українська компанія, створена за участю інвестора, який виграв тендер (конкурс) на право встановлення паркувальних автоматів в центральній частині міста. Враховуючи значний досвід з організації та експлуатації місць для платного паркування діючого на території міста Києва КП "Київпастранс", підприємство-оператора доцільно створити за його участю або на його базі.
Оператор несе відповідальність за метрологічну атестацію в Україні (при її відсутності) паркувальних автоматів, пристроїв примусової затримки транспортних засобів, здійснення всіх інвестиційних витрат щодо обладнання автоматами, експлуатації та утримання місць для платного паркування, створення паркувальної інфраструктури, бере на себе всі ризики, пов'язані з амортизацією обладнання, надходженням коштів до бюджету, активно взаємодіє з працівниками ДАІ тощо.
Орієнтовний термін реалізації першого етапу - 6 місяців після прийняття відповідного рішення Київрадою.
2. На другому етапі, при успішній реалізації заходів першого етапу, планується поступове збільшення зон автоматизованих засобів розрахунку за послуги з паркування із доведенням загального завантаження паркувальних майданчиків, що обслуговуються за цією системою, до 100%. При цьому впровадження автоматизованої системи платного паркування і в інших районах міста також доцільно здійснювати на конкурсних засадах.
Форми оплати та тарифи
за користування місцями для платного паркування
Поетапне запровадження автоматизованої системи платного паркування в місті повинно передбачати застосування різних форм оплати за послуги з паркування та стягнення збору за паркування, а саме:
- на паркувальних майданчиках, де будуть встановлені паркувальні автомати, оплата в межах їхньої дії здійснюватиметься тільки за чіп-картками, тобто в безготівковій формі. Продаж чіп-карток та смарт-карток може провадитись через спеціальну мережу реалізації (павільйони, кіоски) або через мережу торговельних пунктів (поштові відділення зв'язку, газетні кіоски тощо);
- в інших районах міста, до запровадження паркувальних автоматів, обслуговування користувачів платних місць для паркування здійснюватиметься іншими способами розрахунку (квитанції, чеки, абонементні талони, безготівкова передоплата місць для паркування підприємствами, організаціями та установами, які розташовані поблизу адмінбудинків).
Після запровадження автоматизованої системи платного паркування на всій території міста Києва оплата за послуги паркування здійснюватиметься виключно у безготівковій формі.
При запровадженні автоматизованої системи паркування необхідно буде переглянути тарифи за користування місцями для платного паркування на території міста Києва, які повинні включати в себе ставку збору за паркування, відшкодування витрат на утримання платних місць для паркування та забезпечення роботи уповноваженої особи (оператора), плановий прибуток уповноваженої особи (оператора).
При цьому:
- ставка збору за паркування, відповідно до чинного законодавства, становить з розрахунку за 1 годину паркування:
- 3% від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - у спеціально обладнаних місцях;
- 1% від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян - у відведених місцях;
- розмір плати за послуги з паркування повинен не тільки відшкодовувати необхідні витрати оператора (матеріальні затрати з утримання та обслуговування місць для платного паркування, встановлення необхідних технічних засобів, дорожніх знаків, табличок, паркоматів, нанесення дорожньої розмітки, прибирання території, заробітна плата працівників, інші витрати), а й з урахуванням оподаткування передбачати загальноприйнятну норму прибутковості (15-20 відсотків).
Тарифи на послуги з паркування встановлюються уповноваженою особою (оператором) за погодженням з управлінням цінової політики Київської міської державної адміністрації. Тарифи можуть бути переглянуті при зміні цін на пально-мастильні матеріали, рішень Уряду щодо індексації платежів, рості інфляції тощо.
Для мешканців жилих будинків (резидентів), біля яких влаштовуються місця для платного паркування, а також пільгових категорій громадян мають бути встановлені окремі тарифи на послуги з паркування відповідно до затвердженого переліку.
Управління автоматизованою системою
платного паркування
Управління автоматизованою системою платного паркування може здійснюватись трьома способами: шляхом безпосереднього контролю з боку міської влади; управління через приватних операторів; змішаного управління.
В даний час у місті діє безпосередній контроль з боку міської влади за управлінням системою паркування через комунальне підприємство "Київпастранс". Тобто, міська влада бере на себе всі ризики, пов'язані з її роботою.
Інший спосіб управління системою паркування є управління через приватного оператора (фірму - переможця тендера). В цьому випадку міські органи влади не беруть на себе інвестиційні витрати, а приватний оператор бере на себе відповідальність за всі інвестиції щодо обладнання, включаючи вартість встановлення обладнання, нанесення дорожньої розмітки та встановлення дорожніх знаків. Він також бере на себе ризики, пов'язані з амортизацією обладнання, його ремонтом тощо. Місто отримуватиме доходи у вигляді податків та дивідендів (у разі дольової участі в капіталі) від господарської діяльності оператора. При цьому міські органи влади будуть встановлювати нормативні рамки функціонування системи паркування та здійснювати відповідний контроль.
При змішаному управлінні створюється новий оператор вітчизняне підприємство (компанія), частина капіталу якого належить місту або уповноваженій особі (наприклад, КП "Київпастранс"), а частина інвестору. В цьому випадку Київрада та Київська міська державна адміністрація визначають основні напрями функціонування платного паркування та здійснюють відповідний контроль, а за підприємством (оператором) зберігається право вибору щодо матеріальних та людських ресурсів для реалізації цієї політики.
При запровадженні автоматизованої системи платного паркування у місті Києві доцільно застосовувати приватне або змішане управління системою. При цьому:
- Київська міська рада та її виконавчий орган (Київська міська державна адміністрація) встановлюють правила організації та функціонування автоматизованої системи платного паркування, здійснюють контроль за дотриманням та координацію паркувальної політики на території міста;
- безпосереднє управління, а саме: організація та експлуатація автоматизованої системи платного паркування, створення відповідної інфраструктури, здійснення безготівкових розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування належного їм транспорту, - повинно покладатися на уповноважену організацію (оператора).
На місцях, які не обладнані автоматами, функцію оператора продовжує здійснювати КП "Київпастранс".
Для ефективного управління оператор повинен взаємодіяти з УДАІ ГУ МВС України у м. Києві, яке здійснює контроль за паркуванням автотранспорту з дотриманням Правил дорожнього руху (на тротуарах, зелених зонах, під забороняючими дорожніми знаками тощо), та податковими органами, які здійснюють контроль за повнотою сплати збору за паркування юридичними та фізичними особами, дотриманням податкової дисципліни.
V. Інформаційне супроводження запровадження автоматизованої
системи платного паркування у м. Києві
Запровадження автоматизованої системи платного паркування має супроводжуватись широким інформуванням населення через засоби масової інформації про форми розрахунків за паркування, пільги та засоби впливу до порушників Правил дорожнього руху і правил паркування.
Також повинна бути показана вся вигода користування платними парковками для потенційного користувача за рахунок різних знижок, гнучкої і зручної форми оплати. При цьому слід підкреслити, що гроші, витрачені користувачем, підуть на благоустрій міста, та покращення доріг, вулиць, підвищення рівня безпеки, будівництво паркінгів.
Вплив реклами потрібно спрямувати на формування позитивної суспільної думки про систему платного паркування, що впроваджується.
Крім широкої інформації щодо системи паркування та нових форм оплати за паркування, необхідно провести кампанію з навчання місцевого населення навикам користування платними парковками, що підвищить культуру паркування.
Заступник міського голови - секретар Київради В.Яловий
"Хрещатик", N 177, 26.11.2002