Відповідальність роботодавця за ненадання пільг донору
На законодавчому рівні статтею 20 Закону "Про донорство крові та її компонентів", особи, винні у порушенні встановлених цим Законом прав донорів, несуть встановлену законодавством дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність.
По факту, ненадання донорам пільг є порушенням трудового законодавства, за яке передбачено відповідальність:
- дисциплінарну - згідно зі статтями 147 - 152 КЗпП (догана або звільнення), яка застосовується до відповідних працівників, що порушили норми законодавства щодо ненадання пільг;
- адміністративну - згідно з частиною першою ст. 41 КпАП за порушення вимог законодавства про працю накладається штраф на посадових осіб роботодавця в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.).
Як ведеться податковий та бухгалтерський облік?!
Оплата працівникам-донорам днів обстеження, здавання крові та відпочинку, що надаються після кожного дня давання крові, або днів, приєднаних за бажанням працівника до щорічної відпустки, включаються до фонду додаткової заробітної плати у складі оплати за невідпрацьований час.
Таким чином, зазначена середня зарплата - складова фонду оплати праці, яка оподатковується ПДФО і ЄСВ у загальновстановленому порядку для заробітної плати.
За статтею 9 Закону "Про донорство крові та її компонентів" середня заробітна плата, яка виплачується донорам за дні звільнення від роботи в день давання крові, медичного обстеження, за додаткові дні відпочинку належить до коштів, що спрямовані на благодійну діяльність.
Вказані виплати є обов’язковими згідно із законодавством України. Тому в податковому обліку з податку на прибуток їх сума включається до податкових витрат згідно з п. 142.2 ст. 142 Податкового кодексу (у складі інших витрат операційної діяльності). Щодо ЄСВ, нарахованого на середню зарплату донорів, то він включається до податкових витрат.
У бухгалтерському обліку нарахування середньої зарплати за дні медичного обстеження, давання крові та відпочинку, що надаються після кожного дня давання крові, відображають бухгалтерським проведенням Дт 949 "Інші витрати операційної діяльності" Кт 661 "Розрахунки за заробітною платою", нарахування сум ЄСВ на ці суми - Дт 949 Кт 651 "За розрахунками із загальнообов’язкового державного соціального страхування".
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
26 жовтня 2018 року (СТАНЬ ДОНОРОМ КРОВІ - ВРЯТУЙ ЖИТТЯ!!!)
26 жовтня 2018 року (Пільги донорам, які мають статус Почесного донора України)
26 жовтня 2018 року (Відповідальність роботодавця за ненадання пільг донору)
19 липня 2018 року (До паспортів можна буде внести інформацію щодо донорства)