Працівник - донор крові... Які пільги є від роботодавця?!
На законодавчому рівні донору надаються різноманітні пільги.
Сьогодні розповімо про ті, що повинен надавати роботодавець своєму працівнику-донору.
На початку працівник повинен повідомити про намір здати кров. Але! Передбачені випадки, за яких здача може відбутись без попереднього попередження. Про це нижче.
________
У відповідності до статті 14 Закону України "Про донорство крові та її компоненти" - НЕ пізніше ніж за три дні до медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, працівник зобов’язаний письмовою заявою повідомити адміністрацію підприємства про намір здати кров. У заяві також слід визначити додатковий день відпочинку, який належить працівнику та передбачений частиною другою статті 9 цього Закону.
Відповідна заява про намір може НЕ подаватися у випадках:
- якщо працівник перебуває у відпустці;
- якщо працівник знаходиться у відрядженні;
- кров терміново необхідна для надання невідкладної медичної допомоги хворому;
- давання крові здійснюється внаслідок настання надзвичайної ситуації (стихійного лиха, аварії, катастрофи, епідемії, епізоотії або інших надзвичайних ситуацій).
Тобто, визначаючим фактором у такій ситуації буде визначення ситуації за якої працівник здає кров.
________
У відповідності до статті 6 Закону України "Про донорство крові та її компоненти", роботодавець, на підставі заяви безперешкодно зобов’язаний відпустити працівника у дні, визначені заявою, для проведення медичного обстеження і, безпосередньо, для здавання крові.
Хоча й передбачені випадки, за яких підприємство може не відпустити працівника. Якщо відсутність донора на його робочому місці або місці служби у ці дні може спричинити:
- загрозу життю чи здоров’ю людей;
- невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку;значну матеріальну шкоду або інші тяжкі наслідки.
Інших підстав для відмови не передбачено.
Роботодавець своє рішення оформляє наказом по підприємству, в якому зазначається як про звільнення працівника від роботи, так і про надання йому додаткового дня відпочинку із збереженням заробітної плати. До наказу додається заява працівника.
Як і зазначали вище, є випадки коли працівник заздалегідь не погоджує з роботожавцем день медичного обстеження та давання крові (коли не надавалася відповідна заява). У такому разі в день медичного обстеження та давання крові донора не звільняють від роботи із збереженням середнього заробітку, проте надають додатковий день відпочинку із збереженням середнього заробітку (лист № 90/13/116-10).
_______
Середній заробіток виплачується за рахунок роботодавця, причому зазначені кошти належать до таких, що спрямовані на благодійну діяльність (ст. 9 Закону "Про донорствокрові та її компоненти").
Середній заробіток обчислюється та оплачується відповідно до п. 2 Порядку N 100 виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна сплата (лист N 76/13/133-11). Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Звертаємо увагу! Якщо працівника за погодженням з керівництвом підприємства було допущено до роботи в день давання крові, то працівникові за його бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку (ст. 9 Закону про донорство).
У разі давання крові працівником у свій вихідний день, то йому надається один день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку або за його бажанням цей день може бути приєднано до щорічної відпустки чи використано в інший час протягом року після дня давання крові (лист N 90/13/116-10).
Якщо кров давалася в період щорічної відпустки, то вона продовжується як на так званий день звільнення від роботи, так і на додатковий день відпочинку з виплатою середньої зарплати за ці дні. Тобто якщо в період відпустки працівник один день давав кров, то фактично відпустка продовжується на два дні (аналогічну позицію викладено у листі N 76/13/133-11).
Підставою для звільнення від роботи та виплати середнього заробітку є:
- відповідна заява працівника - якщо працівник не надасть у встановленому порядку заяву роботодавцю, то будуть - відсутні підстави надати йому звільнення від роботи з виплатою середнього заробітку, навіть у разі подання довідки про давання крові;
- довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів.
Після давання крові або її компонентів донору видається довідка щодо надання пільг (форма N 435/о). А якщо після проходження медичного обстеження, визначеного Порядком N 385, або за технічними причинами донація НЕ відбулася, видається довідка щодо обстеження донора (форма N 436/о).
Додаткові пільги
за систематичне і безоплатне давання крові
Тепер розглянемо додаткові пільги, що надаються лише в тому разі, якщо кров та/або її компоненти даються донором:
- безоплатно;
- протягом року у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам.
У випадку, якщо працівник виконує зазначені вище вимоги, то протягом року після давання крові та (або) її компонентів донору передбачені: пільги:
- допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи (ст. 10 Закону про донорство та ст. 37 Закону N 2240);
- першочергове придбання путівок для санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.
Підставою для надання зазначених пільг є довідка за формою N 435/о.
Водночас за рахунок власних коштів кожне підприємство для донорів може встановлювати додаткові пільги.
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
26 жовтня 2018 року (СТАНЬ ДОНОРОМ КРОВІ - ВРЯТУЙ ЖИТТЯ!!!)
26 жовтня 2018 року (Пільги донорам, які мають статус Почесного донора України)
26 жовтня 2018 року (Відповідальність роботодавця за ненадання пільг донору)
19 липня 2018 року (До паспортів можна буде внести інформацію щодо донорства)