Важливi питання  
19.06.2018 №5 

Порядок нарахування допомоги по вагітності та пологах

Статтею 25 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" визначено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.

Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Обчислюється такий розмір допомоги сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Також треба пам'ятати, що надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами.

Законодавчо визначено, що застрахованій особі надається допомога по вагітності та пологах у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. А також, у розрахунку на місяць вона не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

В ході розрахунку вказаної вище допомоги необхідно враховувати, що:

- середньоденна зарплата розраховується виходячи з фактичних виплат;

- фактична середньоденна зарплата порівнюється із середньоденною зарплатою, обчисленою з розміру МЗП, встановленої в місяці настання страхового випадку;

- у разі перевищення середньоденною зарплатою, обчисленою з МЗП, розміру фактичної середньоденної зарплати подальший розрахунок страхових виплат виконується із середньоденної зарплати, обчисленої з МЗП.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

17 травня 2018 року (МОЗ планує змінити систему виписки лікарняних листів)

24 квітня 2018 року (Деякі нюанси обчислення лікарняного під час відпустки)

10 квітня 2018 року (Достроковий вихід із декретної відпустки)

22 березня 2018 року (Розрахунок лікарняного роботодавцем з урахуранням страхового стажу працівника)

05 березня 2018 року ("Подвійний" декрет або що робити роботодавцю, якщо працівниця, що перебуває на декретній посаді, також збирається у декрет.)

08 лютого 2018 року (Електронний реєстр лікарняних)

22 січня 2018 року (Лікарняні та декретні 2018)