Прийнято в першому читанні проект Закону України "Про валюту"
17 травня цього року Верховна Рада проголосувала в першому читанні за проект Закону "Про валюту". Ініціатором законопроекту є Президент України. Його розроблено у зв’язку із необхідністю врегулювання валютного ринку та відновлення стабільності валюти України, створення сприятливого інвестиційного клімату.
Наразі чинним документом щодо валютного регулювання є Декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" та нормативно-правові акти, прийняті у відповідності з цим Декретом. Але цей документ не відповідає сучасній європейській практиці організації валютного регулювання. Проект Закону пропонує скасувати Декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" і Закон України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та внести зміни до деяких інших законодавчих актів України. Натомість проект Закону вводить новий режим валютного регулювання.
Новий Закон встановлює засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, а також визначає права та обов’язки суб’єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного регулювання.
Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.
Законопроектом передбачено встановлення загального режиму проведення валютних операцій на території України.
Встановлені виключення щодо розрахунків, які можуть здійснюватися на території України в іноземній валюті.
Отже, в іноземній валюті, а також у банківських металах можуть проводитися розрахунки за:
1) операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій;
2) операціями банків з надання банківських та інших фінансових послуг на підставі банківської ліцензії;
3) операціями небанківських фінансових установ та національного оператора поштового зв’язку з надання фінансових послуг на підставі ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій;
4) іншими операціями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку України.
Також встановлено основні засади проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей.
Законопроект також встановлює норми щодо ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, а також особливості проведення валютного нагляду.
Валютні операції, які здійснюються на підставі ліцензій:
- обмін валют (здійснення операцій із торгівлі валютними цінностями в готівковій формі);
- переказ коштів;
- надання коштів у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту;
- факторинг (у частині здійснення розрахунків на території України в іноземній валюті між факторами та клієнтами за операціями з міжнародного факторингу щодо відступлення права грошової вимоги до боржника-нерезидента);
- інші валютні операції, визначені Національним банком України.
Врегульовано процес обміну інформацією між суб’єктами валютних операцій, включаючи органи валютного нагляду, та накладення санкцій за порушення валютного регулювання. Також, докладно регулюються права й обов’язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов’язок представляти органам і агентам валютного нагляду документи й інформацію.
Законопроект передбачає збереження мінімально необхідних повноважень Національного банку України для перешкоджання дестабілізації валютного ринку. Для цього окремо визначається правовий режим уведення заходів захисту, спрямованих на зменшення ризиків стабільності банківської та фінансової системи країни, та усунення негативного впливу можливих наслідків тиску на платіжний баланс.
Прийняття Закону України "Про валюту" надасть змогу:
- удосконалити законодавчу базу та привести її у відповідність з найкращими європейськими практиками про вільне переміщення капіталу, що розширить можливості резидентів по розвитку зовнішньоекономічної діяльності і збільшенню експорту, сприяючи зміцненню і розвитку національної економіки;
- створити сприятливі умови для інвестування капіталу в українську економіку, розвитку міжнародних зв’язків, зняття напруженості у відносинах з іноземними партнерами;
- вдосконалити законодавче забезпечення реалізації єдиної державної валютної політики, а також стабільності валюти України і валютного ринку України, як факторів прогресивного розвитку національної економіки.
Цей Закон розроблено на виконання зобов’язань, прийнятих Україною згідно Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
16 квітня 2018 року (Хто та як може отримувати заробітну плату в іноземній валюті?!)
10 квітня 2018 року (Порядок обміну іноземної банкноти (валюти), яка зносилася чи/або пошкоджена.)
03 березня 2018 року (Скоро у НБУ запрацює Кредитний реєстр щодо боржників)
13 лютого 2018 року (Інформація про боржників буде збиратися НБУ та надаватись банкам)
10 січня 2018 року (Новації щодо ведення касових операції у національній валюті)
29 листопада 2017 року (Внесені зміни до вимог відносно банківської діяльності)