Орендна плата за земельні ділянки комунальної та державної форми власності
На початку пройдемось основними поняттями, з якими будемо зіштовхуватися у даній новині.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та інших видів діяльності.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Державна власність - привласнення державою (як суб'єктом власності) засобів виробництва, робочої сили, частки національного доходу та інших об'єктів власності у різних сферах суспільного відтворення.
Державна власність:
- загальнодержавна власність - майно, що забезпечує діяльність Верховної Ради України та утворюваних нею державних органів; майно Збройних Сил, органів Служби безпеки, прикордонних і внутрішніх військ; оборонні об'єкти; єдина енергетична система; кошти державного бюджету; Національний банк; інші державні банки; майно вищих і середніх спеціальних навчальних закладів; страхові, резервні та інші фонди та майно, що становить матеріальну основу суверенітету України і забезпечує її економічний та соціальний розвиток;
- майно державних підприємств - це те майно, яке закріплене за державним підприємством і яким воно може розпоряджатися.
Комунальна власність - одна з трьох форм власності (поряд з державною та приватною). Також, поряд з державною власністю це одна з двох форм публічної власності.
За своєю суттю комунальна власність є колективною.
Поняття "комунальна власність" і "муніципальна власність" є синонімами.
В прикладному значенні, під комунальною власністю розуміють власність територіальних громад на належне їм майно, що використовується для спільних потреб громади і керується відповідними органами місцевого самоврядування.
В економічному значенні термін вживається для позначення сукупності відносин, пов'язаних певним майновим комплексом і певним суб'єктом господарської діяльності.
Підемо далі і поговоримо про сам розмір орендної плати.
За діючим законодавством розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку:
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку (далі - НГО) яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх НГО, для земель загального користування - не більше 1 % їх НГО, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх НГО;
- для земельних ділянок, НГО яких не проведено, - у розмірі не більше 5 % НГО одиниці площі ріллі по АР Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 5 % НГО одиниці площі ріллі по АР Крим або по області;
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може перевищувати 12 % НГО;
- може перевищувати граничний розмір орендної плати - 12 % НГО, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах;
- для пасовищ у населених пунктах, яким надано статус гірських, не може перевищувати розміру земельного податку;
- для баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, не може перевищувати 0,1 % НГО.
Одночасно із цим, якщо розмір орендної плати, зазначений у договорі оренди, є нижчим від встановленого нормами Податкового Кодексу України, орендарю слід звернутись до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, з яким укладено договір оренди землі, з приводу приведення його у відповідність.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
11 травня 2018 року (Оренда об'єктів та майна державних і комунальних закладів освіти)
05 березня 2018 року (Розірвання договору оренди житла через руйнування та псування.)
15 лютого 2018 року (ПДВ при оренді житла з подальшим викупом)
30 січня 2018 року (Декларування доходів від надання майна в оренду)