Важливi питання  
23.04.2018 №4 

Оподаткування купівлі-продажу нерухомості 2018

Придбання житла наразі є однією з основних проблем сучасних українців, внаслідок його високої вартості. Мало того, що дорого коштує саме житло, так ще й "влетить в копієчку" оплата всіх податків і сборів, які супроводжують угоду купівлі-продажу. Оскільки законодавством України встановлено, що при укладенні договору купівлі-продажу нерухомості і продавець, і покупець повинні перерахувати до державної скарбниці певну суму.

Слід пам'ятати, що угоди по житловій нерухомості обкладаються не лише податками, але й митом. Зупинимось детальніше на тому, скільки і за які операції необхідно сплатити податків, а також хто звільняється від сплати.

Отже, що платить продавець:

Згідно зі статтею 172 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПКУ), продаж фізичною особою нерухомого майна - операція, яка веде до виникнення доходу і підлягає оподаткуванню.

Платник обчислює розмір ПДФО від суми продажу нерухомості.

Фізичні особи резиденти України сплачують ПДФО у розмірі 5% від вартості нерухомості лише якщо нерухомість перебуває у власності менше 3 років, або це другий продаж цього року. Якщо за звітний період було продано дві і більше квартири, податками обкладається друга і наступна продажа.

Умова щодо перебування нерухомого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на об’єкти отримані у спадок і це перший продаж цього року.

Також сплачується державне мито за держреєстрацію договору відчуження майна. Це 1% від ціни об’єкта, вказаної в угоді, але не нижче оціночної вартості нерухомості.

На тих же умовах, фізособа-нерезидент України виплачує ПДФО в розмірі 18% доходу від угоди.

Військовий збір - 1,5%, сплачується лише якщо сплачується податок на доходи фізичних осіб.

Платник податків до 1 травня поточного року подає податкову декларацію про майновий стан і доходи за минулий календарний рік (п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Згідно п. 179.7 статті 179 ПКУ, фізична особа виплачує зазначену в декларації суму до 1 серпня поточного року.

Звертаємо вашу увагу, що з 25 березня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини", яким встановлена 0% ставка на дохід, отриманий в дар (спадщина), від родичів другого ступеня споріднення (рідні брати, сестри, дідусь і бабуся, як з боку батька, так і з боку матері, онуки).

Цей закон поширюється на доходи, отримані починаючи з 01.01.2017 року. До цього часу нульова ставка застосовувалася лише до доходів, отриманих від родичів першого ступеня споріднення.

Що платить покупець:

- збір на обов’язкове пенсійне страхування 1%.

Від сплати збору на пенсійне страхування звільнені операції дарування нерухомості та договори довічного утримання (догляду).

Є категорії громадян, які на підставі Декрету КМУ "Про державне мито" звільнені від сплати державного мита при купівлі-продажу нерухомості. Це:

- особи, віднесені до I-IV категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;

- інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів і партизан, зниклих без вісті;

- інваліди I-II категорій.

Але й це ще не все. Також при укладанні договору купівлі-продажу нерухомості, сплачується адміністративний збір за державну реєстрацію об'єкта власності в електронній базі Держреєстру речових прав.

Відповідно до ст.34 Закону "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", цей збір становить 0,1 від прожиткового мінімуму для працездатних громадян. Наразі це 170,00 грн. З 1 липня 2018 року ця сума складе 177,70 грн, а з 1 грудня 2018 - 185,30 грн. Ці тарифи визначені за реєстрацію протягом 5-ти робочих днів.

Тарифи за державну реєстрацію у терміни менше 5-ти днів:

- за 2 робочих дні - 1 щомісячний прожитковий мінімум працездатної особи;

- за 1 робочий день - 2 щомісячних прожиткових мінімуми для працездатної особи;

- за 2 години - 5 щомісячних прожиткових мінімумів для працездатної особи.

Доречі, власники квартир в новобудовах також зобов'язані зареєструвати свої права в Держреєстрі майнових прав і, відповідно, платити цей збір.

_______________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

13 лютого 2018 року (До уваги тих, хто збирається продавати нерухомість!)

26 червня 2017 року (Вирішили продати власне рухоме майно? Чого чекати від податків?!)

11 вересня 2017 року (Підвищений рівень захисту спеціальних бланків нотаріальних документів)

15 грудня 2016 року (Нотаріальне посвідчення договорів купівлі/продажу рухомого майна, а саме - автівок, які були ввезені в країну.)

09 червня 2016 року (Мін'юст щодо контролю за роботою нотаріусів на тимчасово окупованих теріторіях України)