Важливi питання  
19.04.2018 №4 

Зменшений до 16 років чіткий мінімальний вік статевого повноліття

Від учора - 18.04.2018 року, набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації" від 14 березня 2018 року N 2334-VIII.

За доповідною запискою до вказаного нормативно-правового акта - зміни до законодавства України з питань захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації, розроблені з метою гармонізації законодавства України із положеннями Факультативного протоколу щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії до Конвенції ООН про права дитини, що ратифікований Верховною Радою України 3 квітня 2003 р., Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, що ратифікована Україною 20 червня 2012 р. та Європейської соціальної хартії (переглянута), ратифікованої Україною 14 вересня 2006 р.

Кримінальне законодавство України містить низку положень, що спрямовані на захист статевої свободи та недоторканості дітей від злочинних посягань. Так, наприклад, ст. 153 Кримінального кодексу Україні в якості кваліфікуючих ознак даного злочину передбачає відповідальність за насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, вчинене відносно неповнолітніх та малолітніх осіб. Однак у статті існує невідповідність, пов’язана із необґрунтовано м’якою санкцією за насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, вчинене щодо неповнолітньої чи неповнолітнього.

Злочин, передбачений ст. 153 КК України за ступенем свої суспільної небезпечності не поступається злочину, передбаченому ст. 152 КК України, а в деяких випадках може спричинити навіть більш тяжку шкоду фізичному та психологічному здоров’ю потерпілого, так як його вчинення знаходиться у суперечності із загальноприйнятим природним укладом статевих відносин, а також з поєднанням насильства та безпорадного стану потерпілої особи.

Незважаючи на цей очевидний факт, за насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом ч. 2 ст. 153 КК України передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до семи років, в той час як за зґвалтування неповнолітньої або неповнолітнього ч. 3 ст. 152 КК України передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років.

Законопроектом пропонується усунути цю прогалину, встановивши відповідальність за вчинення насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом відносно неповнолітнього або неповнолітньої у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років.

Одним із зобов’язань, взятих на себе Україною через підписання міжнародних правових документів, зокрема Факультативного протоколу, Ланцаротської Конвенції, є встановлення чіткого мінімального віку статевого повноліття.

Чинне законодавство ст. 155 КК України передбачає кримінальну відповідальність за статеві стосунки з особою, яка не досягла статевої зрілості. Питання про досягнення статевої зрілості вирішується судово-медичною експертизою.

За змінами, які були внесені до статті 155 КК України Законом N 2334-VIII - криміналізуються добровільні статеві зносини з особою, яка НЕ досягла 16-річного віку, вчинені повнолітньою особою. Таким чином, встановлюється мінімальний вік статевого повноліття, що відповідає рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, а також не виникає потреби в обов’язковому проведенні судово-медичної експертизи для встановлення статевої зрілості потерпілої особи, що суттєво полегшує процес кваліфікації та доказування цього злочину.

________________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

17 квітня 2018 року (Підробіток для неповнолітніх)

07 лютого 2018 року (Плюси та мінуси впровадження нового Закону про домашнє насильство)

05 лютого 2018 року ( Дитину за кордон тепер можна вивезти БЕЗ дозволу другого з батьків)

13 липня 2016 року (щодо підготовки до ратифікації Конвенції відносно домашнього насильства)