Важливi питання  
30.03.2018 №2 

Відсторонення працівника від роботи

Відстороненням від роботи працівника важається призупинення виконання ним своїх трудових обов'язків за рішенням уповноважених на це компетентних органів, що, як правило, відбувається з одночасним призупиненням виплати йому заробітної плати.

Такий заход завжди є тимчасовим і може передувати переведенню працівника за його згодою на іншу роботу за станом здоров'я або з інших причин, припиненню трудового договору або поверненню на попередню роботу.

В залежності від причин відсторонення, заробітна плата на цей період НЕ зберігається. Але! У деяких випадках виплачується допомога за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або нараховується середній заробіток.

Саме відсторонення оформлюється наказом/розпорядженням роботодавця про що працівник обов'язково повинен бути повідомлений. Працівник, в свою чергу, має право оскаржити наказ про відсторонення від роботи у встановленому законом порядку.

Тепер пройдемось по законодавчих підставах.

Кодексом законів про працю визначені підстави, за яких працівник може бути відсторонений від роботи:

- при появі його на роботі у нетверезому стані, стані наркотичного або токсичного сп'яніння;

- при відмові або ухиленні від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони,

- при ухиленні працівника від навчання, інструктажу та перевірки знань з охорони праці та протипожежної безпеки.

- в інших випадках, передбачених законодавством.

Також, у відповідності до статті 17 Закону України "Про охорону праці" - роботодавець зобов'язаний відсторонити працівника від роботи без збереження за ним заробітної плати у випадку ухилення останнього від проходження обов'язкового медичного огляду.

Відповідно до Закону України "Про охорону праці" та Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" медичний огляд проходять:

- працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;

- працівники, зайняті на роботах, де є потреба у професійному доборі;

- працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі;

- працівники водопровідних споруд;

- працівники лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів;

- працівники об'єктів комунально-побутового обслуговування;

- працівники інших підприємств, установ, організацій, професійна чи інша діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь;

- особи, віком до 21 року.

Якщо так сталося, що у результаті медичного огляду буде зроблено висновок про непридатність працівника до виконуваної роботи внаслідок стану здоров'я, то він підлягає відстороненню від роботи до вирішення питання про звільнення його з роботи чи переведення на іншу роботу зі збереженням середньої заробітної плати.

Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.

Таке відсторонення за статтею 154 Кримінального процесуального кодексу України відбувається на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Але! За необхідності строк відсторонення від посади може бути продовжено або скасовано в порядку, передбаченому статтею 158 Кримінального процесуального кодексу України. При винесенні виправдувального вироку або при припиненні кримінальної справи щодо особи, яку було відсторонено від роботи, їй виплачується середній заробіток за весь час відсторонення за рахунок коштів державного бюджету.

Державний службовець може бути відсторонений від виконання посадових обов'язків на час проведення службового розслідування зі збереженням середньої заробітної плати на строк, що не перевищує часу проведення службового розслідування. У період відсторонення від виконання посадових обов'язків державний службовець повинен дотримуватися правил внутрішнього службового розпорядку, в тому числі щодо робочого часу, та сприяти проведенню службового розслідування.

Таким чином, на нормативно-правовому рівні передбачений вичерпний перелік підстав щодо відсторонення працівників від роботи.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

29 березня 2018 року (Перерви протягом робочого часу на які має право працівник)

22 березня 2018 року (Розрахунок лікарняного роботодавцем з урахуранням страхового стажу працівника)

14 березня 2018 року (Для працівників держорганів, які виконують функції з обслуговування, з'явилися нові критерії визначення посад.)

03 березня 2018 року (Порядок проведення медичних оглядів працівників)

28 лютого 2018 року (Дії працівника при настанні нещасного випадку на виробництві)

23 січня 2018 року (Судова практика щодо поновлення працівника, якого було незаконно звільнено.)

20 червня 2017 року (Порядок звільнення працівників з причини скорочення штату)

31 травня 2017 року (Повна ліквідація підприємства і як настідок - вивільнення працівників.)

31 травня 2017 року (Звільнення у зв'язку із скороченням штату допускається тільки за наявності згоди профспілкового органу)

19 квітня 2017 року (Звільнення (розірвання трудового договору) у період декретної відпустки за ініціативою працівника)

22 лютого 2017 року (Звільнення працівника з причини непроходження випробувального терміну)

06 грудня 2016 року (Звільнення працівника під час відпустки чи лікарняного за згодою сторін. Чи можливе?)

20 жовтня 2016 року (щодо зайнятості населення та порядку звільнення працівників)

12 жовтня 2016 року (щодо порад Верховного Суду України відносно поновлення директора на роботі)