Актуальні новини  
16.03.2018 №2 

Нові строки досудового розслідування набули чинності

Як і зазначено у назві новини - в Україні набули чинності норми процесуальних кодексів щодо строків досудового розслідування, які передбачає Закон "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" N 2147-VIII.

Таким чином, строк досудового розслідування почне спливати з моменту внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а не з моменту повідомлення про підозру, як було раніше.

Процесуально слідчі повинні будуть завершити розслідування кримінального проступку максимум за півроку, кримінального злочину невеликої або середньої тяжкості - за рік, а тяжкого або особливо тяжкого злочину - за півтора року.

В свою чергу залишилась без змін норма, за якою строк досудового розслідування може бути продовжений, але загальний термін не може перевищувати певного терміну з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку:

- 2 місяців (злочини невеликої або середньої тяжкості);

- півроку (тяжкі або особливо тяжкі злочини).

Тепер, щоб провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням. За новою нормою, в такому клопотанні повинно містити підставу того, що у людини не можна попросити надати необхідні речі, документи і відомості добровільно. У випадку, коли мова йде про знаряддя кримінального порушення, вилучених з обороту предметах і документах - таке обґрунтування не потрібно.

Особи, що перебувають на посаді слідчого, прокурора, іншій посаді на яку покладені відповідні повноваження - повинні, незалежно від стадії обшуку допускати захисника або адвоката. Взагалі, обшуки повинні проходити у присутності адвоката. Одночасно із зазначеним, якщо захисника немає протягом 3 годин - це не перешкода для проведення обшуку. Обов'язково потрібно проводити аудіо - та відеозйомку обшуків.

Також змінилися норми щодо проведення експертизи. Остання проводиться за дорученням слідчого судді або суду, наданими за клопотанням однієї з сторін кримінального провадження. Слідчий суддя самостійно визначає експерта або установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.

Нововведенням стала і "причина закриття кримінального провадження". У випадку, якщо закінчився новий строк досудового розслідування (6-18 місяців) - крім випадку, коли особі повідомили про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину проти життя і здоров'я людини.

В разі спливу строку досудового розслідування і жодній людині не повідомили про підозру - слідчий, прокурор зобов'язані закрити кримінальне провадження.

Коли досудове розслідування злочину чи кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк 6-18 місяців, зазначений строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на терміни 2-6-12 місяців.

У випадку, коли внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку за півроку, його може продовжити на 2 місяці районний/міський або інший прирівняний до нього прокурор.

Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину неможливо закінчити досудове розслідування за 12 місяців, термін може бути продовжений:

- до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником генерального прокурора;

- до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником або заступником, заступниками генерального прокурора;

- до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з генеральним прокурором або його заступниками.

Сам строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до 3 місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до 6 місяців - внаслідок особливої складності провадження, до 12 місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше 5 днів до закінчення встановленого строку досудового розслідування. Якщо строк досудового розслідування завершився, його не відновлюють.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

16 березня 2018 року (Електронні докази та застосування останніх на практиці)

09 березня 2017 року (Нещасний випадок під час перерви. Розслідування з даного приводу.)