Актуальні новини  
16.02.2018 №5 

Детальніше про нововведення Закону України "Про житлово-комунальні послуги"

Сфера житлово-комунальних послуг залишається однією з найбільш болючих тем, як на місцевому, так і на національному рівні. Тому доцільним буде обговорити питання, що виникають після прийняття Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон "Про ЖКХ").

Загалом, Закон "Про ЖКХ" передбачає зовсім нову класифікацію житлово-комунальних послуг (ЖКП), виводить із тарифів на комунальні послуги витрати на абонентське обслуговування та регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання цих послуг.

Прийняття вищезазначеного нормативного акту ще того року підняло хвилю недорозумінь та породило багато питань, на які ми сьогодні відповімо.

Чи зобов'язує Закон "Про ЖКП" укладати виключно "колективні" договори про надання комунальних послуг у багатоквартирних будинках?

У відповідності до цього Закону можливі три моделі договірних відносин щодо надання комунальних послуг:

- індивідуальний договір,

- колективний договір,

- договір з колективним споживачем.

В свою чергу перша із названих моделей (індивідуальний договір) має ще підваріант. Таким чином можна говорити навіть про чотири моделі. Обирати, за якою моделлю укладати договори - є правом співвласників багатоквартирного будинку. Якщо вони хочуть мати індивідуальні договори - закон дає таку можливість.

Закон "Про ЖКП" передбачає нові додаткові платежі за комунальні послуги (абонплату)?

Ні. Законом не передбачені жодні нові платежі, а тільки вимоги відокремлення із тарифів на комунальні послуги деяких складових, які були до них включені.

Таким чином, Закон передбачає відокремлення з тарифів витрат на утримання абонентської служби.

Вказані витрати тепер повинні оплачуватися тому, хто дійсно працює зі споживачем з питань збору платежів. В разі, якщо це робитиме виконавець комунальної послуги - зазначені витрати оплачуватимуться йому як плата за абонентське обслуговування, а якщо, наприклад, управитель - то такі витрати будуть закладені в плату за послугу з управління.

Чи дозволяє Закон відключати від комунальних послуг весь багатоквартирний будинок за борги одного чи кількох боржників?

Так. Законом "Про ЖКХ" передбачене право виконавця комунальної послуги обмежити (припинити) її надання конкретному споживачу в багатоквартирному будинку, незалежно від обраної моделі організації договірних відносин.

Тому, навіть при колективному договорі надання послуг можуть бути припинені лише конкретному боржнику.

У Законі визначена процедура припинення надання послуг. Виконавець повинен за 30 днів (щонайменше) попередити боржника про майбутнє відключення, і тим самим дати можливість або погасити борг, або оскаржити правомірність припинення надання послуги.

Також, Законом виконавцям комунальних послуг дозволено припиняти їх надання тим споживачам, які відмовилися укладати договори про надання комунальних послуг. Простими словами, якщо відмовляєшся від договору - то, не потребуєш послуги.

Чи дозволяє Закон монополістам диктувати споживачам свої умови?

Коли береться випадок нав’язування конкретної моделі організації договірних відносин, то насправді Закон передбачає, що право вибору належить співвласникам у багатоквартирному будинку, а виконавці вже повинні укладати договори згідно з прийнятими співвласниками рішеннями.

У випадку, коли питання стосується змісту договорів, то закон передбачає, що договори про надання комунальних послуг повинні укладатися на основі типових, які затверджуватиме Кабінет Міністрів України.

А статтею 13 Закону "Про ЖКХ" детально закріплена процедура укладання договору - в тому числі з ініціативи споживача. Таким чином, якщо споживач вважатиме, що монополіст у запропонованому проекті договору відступив від умов типового, то матиме можливість запропонувати свій проект договору. У разі спору останнє слово буде за судом.

Укласти договір про надання комунальних послуг можна лише на один рік?

Законом, про який йдеться мова у даній новині, вказується, що строк дії договору становитиме один рік. Але! Одночасно із цим Закон передбачає автоматичну пролонгацію (подовження) договору щороку на черговий однорічний строк. Виходячи з викладеного, переукладати договори щороку потреби немає. Але! Якщо споживач вирішить припинити договір, достатнім буде за один місяць до завершення такого договору попередити виконавця про відмову від договору.

Чи має місцева влада повноваження якимось чином впливати на тарифи та якість житлово-комунальних послуг?

Якщо брати окрему послугу - управління багатоквартирним будинком, то Закон передбачив, що вартість послуги є договірною. А саме, співвласники разом із управителем повинні домовитися про ціну між собою, без втручання органів місцевого самоврядування.

Контроль за наданням управителем відповідних послуг покладений на самих співвласників багатоквартирного будинку і якщо виникає ситуація, за якої, надавані послуги не є задовільними - обрати собі нового управителя або взагалі змінити форму управління.

Що стосується комунальних послуг і діяльності суб’єктів у сфері природних монополій та на суміжних ринках, то Закон "Про ЖКП" не скасовує вимог інших законодавчих актів щодо регулювання такої діяльності. І на вимогу органу місцевого самоврядування управителем і виконавцями комунальних послуг повинна надаватися інформація про кількісні та якісні показники наданих послуг, їхню вартість, а також галузева звітність.

Чи дозволяє Закон поквартирне від’єднання від системи централізованого опалення?

Ні. Закон такого не дозволяє - поквартирне відключення від мереж централізованого опалення і заборонене й далі.

Хоча, Законом дозволено влаштувати систему індивідуального опалення у квартирі власникам квартир у тих будинках, у яких на дату набрання ним чинності вже не менше половини квартир було відокремлено (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Таким чином, даний Закон, ВИНЯТКОВО, дозволив вирішити складну ситуацію, в якій "застрягло" чимало багатоквартирних будинків, коли більше половини квартир свого часу (коли це було дозволено) від’єдналося від централізованого опалення, а решта не має формального права зробити те саме.

__________________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

05 лютого 2018 року (Що робити, якщо ви заборгували за комунальні послуги?)

17 січня 2018 року (Нагадаємо, що встановлення лічильників комунальних послуг постачання теплової енергії, гарячої і питної води став обов'язковим!)

17 січня 2018 року (Президентом підписаний Закон щодо встановлення лічильників споживачам природного газу)

07 грудня 2017 року (Підписаний Закон про житлово-комунальні послуги)

29 травня 2017 року (Внесені зміни до Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку)

31 жовтня 2016 року (щодо земельного податку на землю, на якій знаходиться багатоквартирний будинок)

29 серпня 2016 року (щодо отримання дозволу ОСББ на експлуатацію ліфтів)