Важливi питання  
07.02.2018 №3 

Плюси та мінуси впровадження нового Закону про домашнє насильство

За історію України, Законом "Про запобігання та протидію домашньому насильству" Закон N 2229-VIII вперше визначене поняття "домашнє насильство". Це можна характеризувати як "законодавчу революцію".

Тепер "домашнє насильство" визначається як дія (або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства, які відбуваються в сім’ї, в межах місця проживання або між родичами, а також між колишніми або нинішніми подружжями або між тими, хто спільно проживає або проживав однією сім’єю, але не перебуває у родинних стосунках або шлюбі між собою.

Раніше, психологічне і фінансове насильство нормативно ніде прописано не було. За існуючою практикою - враховувалося тільки нанесення жертві фізичного каліцтва. Також складнощі виникали у справах при сексуальному насильстві.

При домашньому тиранизмі, кривдник може дістати покарання в якості 150-240 годин громадських робіт, арешт до півроку, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 2 років. Від 6 місяців до 3 років можуть дати за примус до шлюбу і примусове співжиття. А в статті про сексуальне насильство додано кілька обтяжуючих обставин: вчинення злочину в присутності малолітнього, щодо психічно хворої людини або малолітнього, по відношенню до чинного або колишнього чоловіка (дружини).

Законом передбачене створення Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства. Останнє повинне допомогти отримати об’єктивну статистику і зафіксувати повторні злочини. До Реєстру вноситимуть відомості про те, хто повідомив про вчинення домашнього насильства, про потерпілого, кривдника і сам випадок насильства (дата, форма і місце, результати заходів в сфері запобігання домашньому насильству).

В разі, якщо дитина стала свідком того, як батько б’є матір, то главі сімейства можуть заборонити на якийсь час наближатися до дружини і бачитися з дитиною. Раніше кривдника могли забрати з дому лише на три години.

Як спосіб боротьби з домашнім насильством, стане взяття на профілактичний облік, а також направлення на проходження спеціальних програм.

Тепер обговоримо складнощі з реалізуванням Закону N 2229-VIII. В разі заборони (припису) на якийсь час наближатися до дружини і бачитися з дитиною, виникають питання "де буде жити кривдник на час дії припису?", "хто і як буде перевиховувати домашнього тирана?", "хто та як буде займатися підтримкою сімей, які залишаться без годувальника після його арешту?" та інш.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

05 лютого 2018 року ( Дитину за кордон тепер можна вивезти БЕЗ дозволу другого з батьків)

31 січня 2018 року (Утримання аліментів на дитину у 2018 році)

31 січня 2018 року (Процедура оформлення розлучення через суд)

31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)

13 липня 2016 року (щодо підготовки до ратифікації Конвенції відносно домашнього насильства)