В'їзд в Україну з Росії. Законодавчі нововведення, правила, необхідні документи тощо.
Як вже відомо, починаючи з 2018 року в’їзд громадян Російської Федерації (далі за текстом - РФ) на територію України здійснюється за новими правилами.
Основним нововведенням стало проходження біометричного контролю при перетині росіянами українського кордону.
Більш жорсткі вимоги для громадян РФ є наслідком Указу Президента України N 256/2017 щодо введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 10.07.2017 "Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержанням ними правил перебування на території України".
Тож розберемо поетапно вимоги для в’їзду в Україну з Росії.
Дозволені строки для перебування в Україні. За діючим законодавством, максимальний термін безвізового перебування в країні для громадян Російської Федерації становить 90 днів протягом 180 з дня першого в’їзду. Іншими словами, три місяці з шести росіяни можуть перебувати в Україні, після закінчення даного строку необхідно залишити країну. Право на повторний в’їзд з’явиться лише через 90 днів.
Підрахунок термінів та контроль за перебуванням здійснюється прикордонниками в пунктах пропуску на державному кордоні. За недотримання часових рамок російським громадянам може бути відмовлено у в’їзді, а за перевищення термінів перебування в Україні передбачений штраф.
Як вже зазначалося - в Україні введений посилений біометричний контроль на кордоні. Сама процедура перевірки проходить у трьохетапний контроль:
Перший етап передбачає під собою попередню реєстрацію для в’їзду в Україну. Тепер, перед поїздкою необхідно заздалегідь заповнити електронну анкету на сайті Міністерства закордонних справ (МЗС). В ній треба зазначити такі особисті дані, як П.І.Б., дату народження, професію і місце роботи, мету поїздки і населені пункти, які планується відвідати.
Таку анкету для в’їзду до України потрібно заповнити за місяць до поїздки. Винятками є екстрені випадки, наприклад, хвороба або смерть родича.
Хочемо звернути увагу! Система попереднього електронного повідомлення про намір відвідати територію України (передреєстрації) знаходиться в стадії розробки і точні терміни початку її функціонування поки не відомі.
Виходить, що станом на сьогодення подавати онлайн-анкету для в’їзду в країну зараз не потрібно.
Другим етапом проходження кордону для в'їзду в Україну є фіксація біометричних даних.
Від початку 2018 року в’їзд і виїзд з України здійснюється за закордонними паспортами, що містять безконтактний електронний чіп. В свою чергу іноземці та особи без громадянства, які не мають біометричних паспортів, зможуть відвідати Україну за звичайними закордонними паспортами. Хоча в цьому випадку, під час проходження прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в’їзду-виїзду у них будуть братися відбитки пальців.
Третім етапом можна вважати реєстрацію за місцем перебування.
На теріторії нашої країни діє вимога для іноземців та осіб без громадянства, які приїжджають з країн міграційного ризику - реєстрація свого місця проживання/перебування на території України. Тобто, росіяни обов’язково повинні зареєструватися в органах влади за місцем знаходження.
Нагадаємо, що до 31.12.2017 р. реєстрація громадян РФ здійснювалась при проходженні прикордонного контролю. Підтвердженням законності знаходження на території України був штамп в паспорті із зазначенням дати в’їзду в країну і додатково звертатися в органи внутрішніх справ для реєстрації місця перебування потреби не було.
Як і раніше - між Україною і Російською Федерацією діє безвізовий режим. Хоча для перетину українського кордону громадянам РФ необхідно мати закордонний паспорт, оскільки в’їзд на територію України за внутрішніми (російськими) паспортами був скасований ще в 2015 році.
Тепер, про документи, що необхідні для в’їзду в Україну.
Обов’язковим для росіян документом для перетину українського кордону є закордонний паспорт з терміном дії, що перекриває час поїздки. Але для в’їзду в Україну додатково можуть знадобитися наступні документи:
- гарантія повернення в Росію (наприклад, квиток у зворотний бік);
- оплачена туристична путівка (ваучер);
- нотаріальне запрошення (про це нижче);
- підтвердження платоспроможності.
Враховуючи ситуацію у країні , в більшості випадків заборона на в’їзд в Україну стосується чоловіків у віці 18-60 років.
У відповідності до діючого законодавства - оформлення запрошень проводиться для тих іноземців, які планують отримувати візу в Україну. Для жителів тих країн, з якими візовий режим не передбачений, видача запрошень не проводиться.
Одночасно із тим, для підвищення шансів на в’їзд в Україну громадяни Російської Федерації можуть оформити гарантійний лист-запрошення від фізособи. У документі зазначаються відомості про особу, що запрошує, дані іноземця, мета відвідування України і фінансові зобов’язання приймаючої сторони. Гарантійний лист-запрошення обов’язково повинен бути завірений українським нотаріусом.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
28 грудня 2017 року (До 31.12.2018 року подовжена заборона ввезення товарів із Російської Федерації)
29 березня 2017 року (За Указом Президента виплату пенсій через російські банки припинено)
15 лютого 2017 року (Нагадуємо, що в Україні ускладнений виїзд дітей (віком до 16 років) за кордон.)