Що необхідно знати про право на тишу і відпочинок, щоб відстояти свої права?!
Стається, що сусіди заважають нам ремонтом або шумлять до самої ночі, чи галаслива компанія на вулиці не реагує на ваші зауваження. Що робити в таких випадках? Розберемо сьогодні законодавчі норми та аспекти, за якими можна все ж таки забезпечити собі тишу.
В Україні існують обмеження за рівнем шуму як у приміщеннях, так і на вулиці, тому порушники мають нести відповідальність. У випадку, коли ваші спроби владнати ситуацію проханням/попередженням не закінчилися успіхом, безперечно необхідно викликати поліцію.
У відповідності до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", рівень шуму не може перевищувати показники, встановлені санітарними нормами, у:
- житлових будинках і прибудинкових територіях;
- лікувальних, санаторно-курортних закладах, будинках-інтернатах, закладах освіти, культури;
- готелях та гуртожитках;
- розташованих в межах населених пунктів закладах громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
- інших будівлях і спорудах, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
- парках, скверах, зонах відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Тепер, розберемо більш детально, часи та дні, в які НЕ можна створювати галас та шуміти.
Законом України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" забороняється з 22:00 до 8:00 голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами шуму, запускати салюти, феєрверки і використовувати піротехнічні засоби.
В свою чергу, у робочі дні така заборона триває з 21:00 до 8:00, а у святкові та неробочі дні цілодобово забороняється проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом. В обов'язковому порядку, особа, що проводить ремонтні роботи, зобов'язана повідомити мешканців прилеглих квартир про початок таких робіт. А вже, за наявності згоди мешканців всіх прилеглих квартир (бажано письмової), ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.
Одночасно із зазначеним, ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ проведення робіт (без дотримання вказаних вище правил), які викликають значний гамір, у наступних випадках:
- гамір з квартири не поширюється за межі квартири;
- проводяться роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій та інших надзвичайних ситуацій або припинення (попередження) правопорушень;
- проходять збори, мітинги, демонстрації, інші масові заходи, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
- проводяться невідкладні роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель;
- проходять святкові заходи, спортивні змагання.
За санітарними нормами, максимально допустимі рівні шуму:
- для житлових кімнат квартир, житлових приміщень будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, спальних приміщень в дитячих дошкільних установах і школах-інтернатах, складає - вдень до 55 децибелів, вночі (з 22:00 до 8:00) - до 45 децибелів;
- для територій, які прилягають до житлових будинків, - вдень до 70 децибелів, вночі - до 60 децибелів;
- для майданчиків відпочинку на території мікрорайонів і групп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиків дитячих дошкільних установ, шкіл та інших навчальних закладів - до 60 децибелів.
_______________________________
У Києві! Для столиці України внесені правки щодо високочастотних шумів, одиницею виміру яких є дБА. Так, згідно з рішенням Київської міської ради "Про Правила благоустрою міста Києва" від 25 грудня 2008 року N 1051/1051, в закладах громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і загальноміських заходів тощо, дотримуватись таких рівнів шуму, щоб у прилеглих житлових будинках він становив не більше 40 дБА в денний час і 30 дБА в нічний час.
У перелічених закладах, час роботи музичних ансамблів, має бути обмежений з 9-00 до 23-00 години.
В разі розміщення джерел шуму в житлових будинках - час обмежено з 9-00 до 19-00.
При проведенні під час передбачених законом святкових і неробочих днів, днів міста, днів районів, інших свят (відповідно до рішення Київської міської ради), спортивних змагань та іншого, що супроводжується використанням вибухових пристроїв, салютів, піротехнічних засобів (петард, феєрверків) у заборонений час, останні в обов'язковому порядку погоджуються з виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) в установленому порядку.
Ремонтні та будівельні роботи в житлових будинках, квартирах, офісних приміщеннях, підприємствах торгівлі, розташованих у житлових будинках, проводити без погодження з мешканцями прилеглих будинків терміну початку і завершення робіт заборонено. Нормативний рівень шуму на весь час проведення ремонтно-будівельних робіт у прилеглих житлових приміщеннях і прилеглих будинках не повинен перевищувати 40 дБА.
Забороняється проводити вказані роботи з 19-00 до 8-00 год. та у святкові і неробочі дні впродовж доби.
_______________________________
Тепер про покарання за порушення тиші. У випадках, коли мирним шляхом не вдається домовитися з сусідом щодо дотримання вимог нормативів тиші, тоді є можливість притягнути таку особу до відповідальності.
Як ми зазначали на початку даної новини - рекомендуємо викликати патрульних і відразу скласти і подати заяву та проконтролювати складання протоколу! Звертаємо увагу, що в разі, коли поліції не вдасться відразу поспілкуватися з порушниками, то ще буде 30 днів, щоб розглянути вашу заяву-звернення і покарати порушників тиші.
При доведенні провини галасливого порушника - з нього стягується штраф, максимальний розмір якого - 255 грн.. А за повторне таке порушення протягом року - 510 грн, з конфіскацією предметів порушення тиші (наприклад - перфоратора або відбійного молотка).
При порушенні тиші із супроводом особливої зухвалості чи цинізму (коли особа, що спричинила шум не реагує на прохання, попередження, правоохоронні органи, заборонений час для шуму), що має прояви грубого порушення громадського порядку, то цілком можливо і кримінальне покарання за хуліганство.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
25 січня 2018 року (Порядок розгляду звернень та особистий прийом громадян в Нацполіції)
29 грудня 2017 року (Штрафні санкції за порушення трудового законодавства у 2018 році)
16 листопада 2017 року (Визначені правила автоматичної фіксації порушень ПДР)
31 жовтня 2017 року (Незабаром буде посилена відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки)